Հայաստանը`որպես օտարերկրյա ներդրումների նոր ուղղություն. փոխվարչապետի հարցազրույցը Investment Monitor-ին
Հայաստանի տնտեսական քաղաքականության նպատակը ներառական և արտահանմանը միտված տնտեսության ձևավորումն է` տեղական և արտասահմանյան ընկերությունների համար հավասարապես բարենպաստ միջավայրով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 1 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Investment Monitor-ը հրապարակել է ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի հետ զրույցը՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենսունակ էկոհամակարգի, զբոսաշրջության  ընձեռած  հնարավորությունների և հեռանկարների վերաբերյալ:
«Տեխնոլոգիական ոլորտի դերը Հայաստանի տնտեսության դիվերսիֆիկացման և, որ ավելի կարևոր է, արդիականացման գործում նշանակալի է։ Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հաղորդակցության ոլորտին ներկայում բաժին է ընկնում Հայաստանի ՀՆԱ-ի մոտ 4 տոկոսը»,-նշել է փոխվարչապետը:
Մաթևոսյանը կարևորել է, որ Հայաստանի ՏՏ հզորությունը զարկ է տվել նոր ենթաոլորտների ընդլայնմանը, ինչպիսիք են տվյալագիտությունը, արհեստական բանականությունը և ճարտարագիտությունը, որոնք առանցքային են համաշխարհային տեխնոլոգիական շուկայում մեր տեղը որոշելու գործընթացում:
«Հաճախ կոչվելով «Կովկասի Սիլիկոնյան հովիտ»՝ մենք հույս ունենք համապատասխանել այս համբավին: Հայաստանը կենտրոնանում է կենսունակ տեխնոլոգիական էկոհամակարգի կառուցման վրա, որտեղ կայուն կերպով կձևավորվեն և կզարգանան նոր ձեռնարկություններ»,-նշել է Մաթևոսյանը:
Ապա փոխվարչապետը ընդգծել է, որ այդ նպատակով ՀՀ կառավարությունը համապարփակ մոտեցում է որդեգրել երկրի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և հաղորդակցության  ոլորտի զարգացման ուղղությամբ՝ ապագա տաղանդների պատրաստումից մինչև տեխնոլոգիական ընկերություններին նպատակային աջակցություն տրամադրելը:
«Բուհական մասնագիտացված ծրագրերի, մրցակցային աշխատուժի և կառավարության թիրախային աջակցության շնորհիվ Երևանը կարողացել է ներգրավել բազմաթիվ հայտնի ՏՏ ընկերությունների: Օրինակ՝ Adobe-ը, EPAM-ը, Oracle-ը, SADA-ն, Siemens-ը, Synopsis-ը, Teamviewer-ը և VMware-ը ներգրավել են հարյուրավոր հայաստանցի մասնագետների՝ իրենց գլոբալ գործունեության համար: Հայրենական ընկերությունները նույնպես խթանում են Հայաստանի տնտեսական աճը։ Երկու հայկական ընկերություններ՝ Picsart-ը և Service Titan-ը, արդեն դարձել են «unicorn»,  իսկ առնվազն 10 ընկերություն հաջորդ 1 կամ 2 տարում «unicorn» կարգավիճակ ստանալու գործընթացում են»,-ասել է փոխվարչապետը:
Մաթևոսյանը նաև ընդգծել է, որ Հայաստանն ունի անհրաժեշտ գործիքներ՝ միջազգային մակարդակում հաջողության հասնելու և օտարերկրյա ներդրումներ ներգրավելու առումով մրցունակ լինելու համար։ Խոսելով մարդկային կապիտալի, հմտություններից՝ նա հիշեցրել է, որ իր մաթեմատիկական և բնագիտական կրթության որակով Հայաստանը 137 երկրների շարքում 33-րդն է։ Հայաստանում կան անվճար կրթական ծրագրեր, որոնք երիտասարդներին սովորեցնում են ծրագրավորում, գրաֆիկական դիզայն, 3D մոդելավորում և շատ ավելին:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչ քայլեր են իրականացվում Հայաստանի տեխնոլոգիական և զբոսաշրջության ոլորտներում ավելի շատ ներդրումներ ներգրավելու ուղղությամբ՝ փոխվարչապետը նշել է, որ Հայաստանն ակտիվորեն օգտագործում է առկա բիզնես հարթակները՝ այս ոլորտներում ներդրումներ ներգրավելու նպատակով:
Խոսելով կորոնավիրուսի համավարակի առաջացրած դժվարություններից՝  փոխվարչապետը նշել է, որ ինչպես շատ երկրներ, այնպես էլ Հայաստանը, իհարկե, շատ է տուժել համաշխարհային լոքդաունից, որն անկասկած ազդել է զբոսաշրջության ոլորտի վրա։ Սակայն այդ ընթացքում տեղացիները սկսել են երկրի ներսում այցելել վայրեր, որտեղ երբևէ չէին եղել: Հայաստանը հավասարակշռված մոտեցում է ցուցաբերել ճամփորդական սահմանափակումների վերաբերյալ և համեմատաբար բաց է մնացել աշխարհի համար։
«Համաձայն պաշտոնական վիճակագրության՝ 2020-ի հետ համեմատած՝ 2021 թվականին Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թիվը տարեկան կտրվածքով աճել է ավելի քան 130 տոկոսով: Թեև դեռ ժամանակ կպահանջվի, որ միջազգային ժամանումները վերադառնան մինչհամաճարակային մակարդակին, սակայն զբոսաշրջության ոլորտի մասնագետների մեծ մասը 2022 թվականի համար ավելի լավ հեռանկարներ է տեսնում: Առաջիկա ամիսներին մենք ակնկալում ենք զբոսաշրջիկների մեծ ալիք, քանի որ գլոբալ սահմանափակումները գնալով թուլանում են: Բացի այդ, շարունակվում են աշխատանքները՝ բարելավելու Հայաստանի՝ արտաքին աշխարհի հետ կապը՝ զբոսաշրջիկների համար ճանապարհորդություններն անթերի դարձնելու համար: Մենք նկատել ենք, որ ճանապարհորդներն այս օրերին փնտրում են նոր և առանձնահատուկ ուղղություններ: Շատ այցելուների համար Հայաստանը թաքնված գոհար է՝ գործունեության լայն շրջանակով»,-ասել է փոխվարչապետը:
Գինու տուրիզմը, գաստրոզբոսաշրջությունն ու շքեղ և էքստրեմալ տուրիզմը վերջին տարիներին բարձրացրել են զբոսաշրջային ակտիվությունը: Բժշկական զբոսաշրջությունը նույնպես թափ է առնում՝ Հայաստանի առողջապահության ոլորտի որակի և մատչելիության շնորհիվ։ Զբոսաշրջիկները Հայաստանում գնահատում են հարուստ մշակութային վայրերի, բազմազան բնության, հյուրընկալության և անվտանգության համադրությունը: Մաթևոսյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանում կա տարբեր դարաշրջանների շուրջ 25,000 հուշարձան և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության երեք օբյեկտ:
Վերջում, անդրադառնալով հարցին, թե ի՞նչ քայլեր է իրականացնում Կառավարությունը՝ ներդրումային հոսքերը խթանելու համար՝ Մաթևոսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի տնտեսական քաղաքականության առաջնային նպատակը գիտելիքահեն, արտահանման վրա հիմնված և ներառական տնտեսություն կառուցելն է՝ տեղական և արտասահմանյան ընկերությունների համար հավասար բարենպաստ միջավայրով։ Այդ նպատակով Կառավարության ամենօրյա ջանքերը կենտրոնացած են բիզնեսի ընթացակարգերն ու հանրային ծառայությունների մատուցումն ավելի արդյունավետ դարձնելու, ինչպես նաև օտարերկրյա ներդրողներին ներդրումների պաշտպանության անհրաժեշտ երաշխիքներով ապահովելու վրա:

Армения - как новое направление иностранных инвестиций: интервью вице-премьера Investment Monitor
Целью экономической политики Армении является построение инклюзивной, ориентированной на экспорт экономики, с одинаково благоприятными условиями для местных и иностранных компаний.
СТЕПАНАКЕРТ, 1 апреля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Investment Monitor опубликовал беседу с вице-премьером РА Амбарцумом Матевосяном о жизнеспособной экосистеме информационных технологий, возможностях и перспективах, которые открывает туризм.
«Роль технологической сферы в диверсификации экономики Армении и, что более важно, в ее модернизации довольно значима. В настоящее время на сектор информационных технологий и коммуникаций приходится около 4% ВВП Армении», - отметил Амбарцум Матевосян.
Он сказал, что ИТ-потенциал Армении дал импульс расширению новых подсекторов, таких как наука о данных, искусственный интеллект и инженерия, которые имеют ключевое значение для определения нашего места на мировом рынке технологий.
«Нас часто называют «Кремниевой долиной Кавказа», и мы надеемся оправдать эту репутацию. Армения концентрируется на создании жизнеспособной технологической экосистемы, в которой будут стабильно формироваться и развиваться новые предприятия», - отметил Матевосян.
Вице-премьер подчеркнул, что с этой целью правительство РА приняло всеобъемлющий подход к развитию сферы информационных технологий и коммуникаций страны, все, от подготовки будущих талантов до предоставления целевого содействия технологическим компаниям.
«Благодаря специализированным вузовским программам, конкурентоспособной рабочей силе и целевого содействия правительства Ереван смог привлечь множество известных ИТ-компаний. Например, Adobe, EPAM, Oracle, SADA, Siemens, Synopsis, Teamviewer и VMware для своей глобальной деятельности привлекли сотни армянских специалистов. Отечественные компании также стимулируют экономический рост Армении. Две армянские компании - Picsart и Service Titan уже стали «unicorn», и как минимум 10 компаний находятся в процессе получения статуса «unicorn» в течение следующих 1 или 2 лет», - сказал вице-премьер.
Матевосян также подчеркнул, что у Армении есть необходимые инструменты для достижения успеха на международном уровне и конкурентоспособности в плане привлечения иностранных инвестиций. Говоря о человеческом капитале, он напомнил, что по качеству своего математического и естественнонаучного образования Армения занимает 33-е место среди 137 стран. В Армении есть бесплатные образовательные программы, которые обучают молодежь программированию, графическому дизайну, 3D-моделированию и многому другому.
Отвечая на вопрос о том, какие шаги предпринимаются для привлечения большего объема инвестиций в технологическую и туристическую сферы Армении, вице-премьер отметил, что Армения активно использует существующие бизнес-платформы для привлечения инвестиций в эти сферы.
Говоря о проблемах, вызванных пандемией, вице-премьер отметил, что как многие страны, так и Армения, конечно, очень пострадала от глобального локдауна, который, несомненно, повлиял и на сферу туризма. Однако в это время местные жители стали посещать местности, в которых никогда не бывали. Армения проявила сбалансированный подход к ограничениям в поездках и осталась относительно открытой для мира.
«Согласно официальной статистике, по сравнению с 2020 годом число туристов, посетивших Армению в 2021 году, в годовом исчислении выросло более чем на 130%. Еще потребуется время, чтобы международные прибытия вернулись к уровню, который был до пандемии, хотя  большинство специалистов по туризму в 2022 году рассчитывают на хорошие перспективы. В ближайшие месяцы мы ожидаем большую волну туристов, поскольку глобальные ограничения ослабевают. Кроме того, чтобы сделать путешествия для туристов безупречными, продолжаются работы по улучшению контактов Армении с внешним миром. Мы заметили, что в наши дни путешественники ищут новые и особенные направления. Для многих посетителей Армения - скрытая жемчужина с широким спектром деятельности», - сказал вице-премьер.
Винный туризм, гастрономия и роскошный экстремальный туризм в последние годы повысили туристическую активность. Медицинский туризм также набирает обороты благодаря качеству и доступности сферы здравоохранения Армении. Туристы в Армении ценят сочетание культурных достопримечательностей, разнообразной природы, гостеприимства и безопасности. Матевосян напомнил, что в Армении около 25 000 памятников разных эпох, три объекта Всемирного наследия ЮНЕСКО.
Наконец, касаясь шагов, предпринятых правительством для стимулирования инвестиционных потоков, Матевосян подчеркнул, что основной целью экономической политики Армении является построение наукоемкой, экспортоориентированной, инклюзивной экономики с одинаково благоприятными условиями для местных и иностранных компаний. Повседневные усилия правительства направлены на повышение эффективности бизнес-процессов и предоставления государственных услуг, а также предоставление иностранным инвесторам необходимых гарантий защиты их инвестиций.