Արցախում անլուրջ են համարում «Ազերիգազ»-ի հայտարարությանը` գազային ենթակառուցվածքները վերակառուցելու մասին
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմը անլուրջ է համարում ադրբեջանական «Ազերիգազ» ընկերության` Ստեփանակերտում գազային ենթակառուցվածքները վերակառուցելու մտադրության մասին հայտարարությանը, ուստի չեն մեկնաբանում այն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 1 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Անլուրջ ենք համարում տվյալ հայտարարությունը և չենք մեկնաբանում», -  «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասացին Արցախի նախագահի աշխատակազմից:

Artsakh authorities dismiss AzeriGas statement on rebuilding infrastructures as “unserious”
The Artsakh presidency dismissed as “unserious” the latest statement by the Azerbaijani AzeriGas company.
STEPANAKERT, APRIL 1, ARTSAKHPRESS: AzeriGas issued a statement announcing that it plans to “rebuild the gas infrastructures” in Stepanakert, and that they have already implemented some work on the pipeline to the city.
“We find this statement to be unserious and therefore we don’t comment it,” the Office of the President of Artsakh said in response to a query from ARMENPRESS.
Natural gas is supplied to Artsakh through a single pipeline from Armenia, and the supplier is Gazprom Armenia, thus the AzeriGas company has nothing to do with the supply.