Ստեփանակերտում հարգանքի տուրք են մատուցել Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի զոհերի հիշատակին
Այսօր՝ ապրիլի 2-ին, Ստեփանակերտում հարգանքի տուրք են մատուցել Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի զոհերի հիշատակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 2, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Գագիկ Բաղունցը նշել է, որ ժամանակակից արագ փոփոխվող աշխարհում ցանկացած ուշացում հղի է լուրջ կորուստներով:
«Ցավոք, Ապրիլյան պատերազմի արդյունքները չստիպեցին մեզ ամենայն լրջությամբ ընկալել հասունացող սպառնալիքները, որոնք հնարավոր դարձրին 44-օրյա պատերազմն իր ողբերգալի արդյունքներով: Չէի ասի, որ հետպատերազմյան մեկուկես տարում մենք առավելագույնը արեցինք, որպեսզի նորանոր կորուստներից խուսափենք, սակայն անցած ամսվա իրադարձությունները ևս մեկ անգամ տագնապի ազդանշան հանդիսացան, որ մենք կանգնած ենք շատ ավելի լուրջ կորուստների առջև, և, կարծում եմ, որ հասունացել է ամենայն լրջացման պահը, երբ մենք պետք է օր առաջ ունենանք հետագա քայլերի հստակ ծրագիր, որպեսզի կարողանանք դիմակայել բոլոր սպառնալիքներին»,-նշեց Գ. Բաղունցը:
ԱՀ Աժ պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանի խոսքով՝ Ապրիլյան պատերազմից դասեր չքաղեցինք, որովհետև չհասկացանք ու չցանկացանք ընդունել, որ մեզ սպասվում է ահասարսուռ պատերազմ:
«Մինչ 2020 թվականի պատերազմը գլուխներս բարձր ու հպարտ էինք գալիս Եղբայրական գերեզմանոց, քանզի մեր նահատակվածների շնորհիվ մենք կարողանում ենք ապրել ու իրենց գործը շարունակել հենց մեր ապրելով, իսկ այսօր գլխիկոր ենք գալիս, որովհետև նույնիսկ ապրել չի ստացվում»,-ընդհանրացրել է Մ. Հակոբյանը:
Բնութագրությունը հասանալի չէԱրցախի պետական համալսարանի 4-րդ կուրսի ուսանողուհի Աշխեն Ասրյանը մեզ հետ զրույցում ընգծեց, որ բոլորս պարտավոր ենք հիշել Ապրիլյան պատերազմը, քանզի այդ պատերազմում հանուն Արցախի վառ ապագայի անմահացան մեր հերոս եղբայրները:

В Степанакерте почтили память жертв Апрельской четырехдневной войны
СТЕПАНАКЕРТ, 2 апреля, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заместитель председателя Национального Собрания Республики Арцах Гагик Багунц отметил, что любое промедление в современном быстро меняющемся мире чревато серьезными потерями.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«К сожалению, последствия Апрельской войны не заставили нас серьезно отнестись к нарастающим угрозам, которые сделали возможной 44-дневную войну с ее трагическими последствиями.
Я бы не сказал, что в послевоенные полтора года мы всеми силами старались избежать дальнейших потерь, но события прошлого месяца снова стали тревожным сигналом, что нас ждут гораздо более серьезные потери, думаю, настало время для всей серьезности, когда мы должны иметь четкий план дальнейших шагов, чтобы суметь противостоять всем угрозам», — отметил Г. Багунц.
По словам депутата Национального Собрания Республики Арцах Метаксе Акопян, мы не извлекли уроков из Апрельской войны, потому что не понимали и не хотели смириться с тем, что нас ждет страшная война.
"Перед войной 2020 года мы приходили на Братскую могилу с высоко поднятой головой, потому что благодаря нашим святым мученикам мы можем жить и живя продолжать их дело, а сегодня мы опускаем головы, потому что невозможно даже жить", - обобщилa M. Акопян.
Բնութագրությունը հասանալի չէАшхен Асрян, студентка четвертого курса Арцахского государственного университета в беседе с нами подчеркнула, что мы все должны помнить об Апрельской войне, потому что наши героические братья были увековечены в этой войне во имя светлого будущего Арцаха.Բնութագրությունը հասանալի չէ