Աշխարհը լուռ հետևում է Արցախի դեմ Ադրբեջանի ոտնձգություններին. Վալերի Բուայե
Արցախի Փառուխ հայկական գյուղի շրջակայքը արդեն 10-րդ օրն է՝ ապօրինաբար օկուպացված է Ադրբեջանի կողմից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 4 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այդ մասին հայտարարել է ֆրանսիական «Լե Ֆիգարո» հեղինակավոր ամսագրի փոխտնօրեն, լրագրող Ժան-Քրիստոֆ Բյուսոն:
«Հարյուրավոր գյուղացիներ՝ ներառյալ երեխաները, դեռևս իրենց տանից հեռու են ապրում: Իսկ ադրբեջանական բանակը հետ չի քաշում իր զորքերը, դեռ ավելին՝ ամրապնդում է իր դիրքերը», -Թվիթերում գրել է Բյուսոն:
Ֆրանսիայի Սենատի անդամ, Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի փոխնախագահ Վալերի Բուայեն իր հերթին այս գրառման առնչությամբ հիշեցրել է, որ 2020 թվականի լայնածավալ ագրեսիայի ընթացքում Ադրբեջանը Թուրքիայի օգնությամբ՝ թուրքական ռումբերի, սպիտակ ֆոսֆորի և անօդաչուների միջոցով կոտորածի է ենթարկել Արցախի հայերին:
«Նրանց մեջ կենդանացել է ցեղասպանի ոգին: Իսկ աշխարհը լուռ հետևում է առանց որևէ բան անելու: Ոտնձգությունները շարունակվում են անտարբերության մթնոլորտում», - Թվիթերում գրել է Բուայեն:
Մարտի 24-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները, կոպտորեն խախտելով 2020 թ. նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության պահանջները, ներխուժել էին Արցախի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտի, վերահսկողության տակ վերցնելով Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն ու հարակից դիրքերը, ապա փորձել առաջխաղացում ապահովել Արցախի Հանրապետության արևելյան սահմանագոտում: Ադրբեջանական ուժերի ռազմավարական նպատակը մոտակա Քարագլուխ գյուղի գերիշխող բարձունքը գրավելն էր, սակայն Արցախի Պաշտպանության բանակի կատաղի դիմադրության և ռուս խաղաղապահների գործադրած ջանքերի շնորհիվ հաջողվեց կանգնեցնել ադրբեջանական զորքերի առաջխաղացումը: Մարտի 27-ին Ռուսաստանի Պաշտպանության նախարարությունը հայտնեց, որ բանակցությունների արդյունքում ադրբեջանական կողմը հետ է քաշել իր ստորաբաժանումները Ասկերանի Փառուխ գյուղի շրջանից, սակայն Ադրբեջանի ՊՆ-ն հերքեց այդ տեղեկությունը՝ նշելով, թե «Փառուխ գյուղում և հարակից բարձունքներում Ադրբեջանի ԶՈՒ դիրքերում որևէ փոփոխություն չի եղել»:
Արցախի տեղեկատվական շտաբը իր հերթին հաղորդեց, որ Ասկերանի շրջանի Փառուխ գյուղն այժմ գտնվում է Արցախում տեղակայված ռուս խաղաղապահ զորակազմի վերահսկողության գոտում։ Այդուհանդերձ, դատելով պաշտոնական հաղորդագրություններից՝ ադրբեջանական կողմը ամբողջությամբ հետ չի քաշել իր զորքերը Փառուխի շրջակայքից: Ըստ Արցախի տեղեկատվական շտաբի մարտի 28-ի հաղորդագրության՝ ադրբեջանական զորքերը շարունակում են մնալ Քարագլխի մի հատվածում ամրացված դիրքերում։

Мир молча наблюдает за посягательствами Азербайджана на Арцах: Валери Буайе
Уже 10-й день как территория вокруг армянского села Парух в Арцахе незаконно оккупирована Азербайджаном.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 апреля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом заявил заместитель директора авторитетного французского журнала «Ле Фигаро», журналист Жан-Кристоф Бюиссон.
«Сотни жителей села, в том числе дети, по-прежнему живут вдали от своих домов. Азербайджанская армия не выводит свои войска, более того, укрепляет свои позиции», - написал Жан-Кристоф Бюиссон в Twitter.
Член Сената Франции, вице-президент группы дружбы Франция-Армения Валери Буайе, в свою очередь, напомнила, что в ходе широкомасштабной агрессии 2020 года Азербайджан при помощи Турции, турецкими бомбами, дронами и белым фосфором устроил погромы армян Арцаха.
«В них ожил дух геноцида. И мир молча, ничего не предпринимая, наблюдает за этим. Преследование продолжается в атмосфере равнодушия», - написала Валери Буайе в Twitter.
24 марта подразделения ВС Азербайджана, грубо нарушив положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, вторглись в зону ответственности миротворческих войск Российской Федерации в Республике Арцах, захватили село Парух Аскеранского района и прилегающие позиции, далее пытались продвинуться к восточной границе Республики Арцах. Стратегической целью азербайджанских сил был захват господствующей высоты в близлежащем селе Караглух, но благодаря ожесточенному сопротивлению Армии обороны Арцаха и усилиям российских миротворцев им удалось остановить продвижение азербайджанских войск. 27 марта Минобороны России сообщило, что по итогам переговоров азербайджанская сторона вывела свои подразделения из села Парух в Аскеране, однако в Минобороны Азербайджана опровергли эту информацию, отметив, что: «В селе Парух и на прилегающих высотах никаких изменений в позициях ВС Азербайджана не произошло».
Информационный штаб Арцаха, в свою очередь, сообщил, что село Парух Аскеранского района сейчас находится в зоне контроля дислоцированных в Арцахе российских миротворческих сил. Однако, судя по официальным сообщениям, азербайджанская сторона не полностью вывела свои войска из окрестностей Паруха. Согласно сообщению Информационного штаба Арцаха от 28 марта, азербайджанские войска продолжают оставаться на укрепленных позициях в одной из частей Караглуха.