ԱՄՆ դեսպանը կոչ է արել ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին
Մարտի 29-ին ԱՄՆ դեսպան Թրեյսին հանդիպել է 2020 և 2021 թթ․ գերեվարված հայ զինծառայողների ազգականների հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 5 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ներկա են եղել և՛ անհայտ կորածների, և՛ Ադրբեջանում երկարատև ազատազրկման դատապարտված զինծառայողների ազգականներ։ Այդ մասին հայտնում են Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունից:
Քննարկման առանցքում են եղել մարդու իրավունքների հարցերը, այդ թվում՝ հրադադարի մասին 2020 թ․ նոյեմբերին Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետը՝ ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց ու մահացածների մարմինների փոխանակման մասին, և Ժնևյան կոնվենցիան։
«Մենք կոչ ենք անում ազատ արձակել բոլոր բանտարկյալներին և, հաշվի առնելով հարազատների գտնվելու վայրի ու ճակատագրի մասին տեղեկություններ չունեցող ընտանիքների ցավը, մեծացնել ջանքերը՝ միտված անհայտ կորած զինծառայողների մասին (այդ թվում՝ 1990-ականներից) տեղեկություններ ձեռք բերելուն»,- նշված է հաղորդագրությունում։

US Ambassador meets with relatives of captured Armenian servicemen
Ambassador of the United States to Armenia Lynne Tracy met with relatives of Armenian servicemen who were captured in 2020 and 2021, the Embassy said in a news release.
STEPANAKERT, APRIL 5, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: "The discussion focused on human rights issues, including point eight of the November 2020 trilateral ceasefire statement by Armenia, Azerbaijan, and Russia on the exchange of prisoners of war, hostages and other detained persons, and dead bodies, and the Geneva Convention.
We urge the release of all prisoners as well as increased efforts to obtain information about the fate of missing servicemembers, including from the 1990s, noting the pain of families who do not know their loved ones’ whereabouts or fate”, the Embassy said.