«Քույր դպրոցներ» ծրագիրը` միասնական հայրենիք ստեղծելու գաղափարական ազդակ. կայացել է նախաձեռնության առաջին փուլը
Կայացել է Արցախ-Սփյուռք «Քույր դպրոցներ» ծրագրի առաջին փուլը։ Ծրագրին մասնակցում են ԱՀ Մարտակերտի շրջանի և Լիբանանի Հանրապետության հայկական դպրոցները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 6 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացնում են ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից։ Աղբյուրի հաղորդմամբ` ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության և ԱՀ նախագահի Սփյուռքի հարցերով խորհրդականի գրասենյակի համատեղ մշակմամբ՝ «Քույր դպրոցներ» ծրագիրն ընթացքի մեջ է և կրում է ինստիտուցիոնալ և շարունակական բնույթ:
Առաջին փուլում ԱՀ Մարտակերտի շրջանի հինգ միջնակարգ դպրոցները՝ Մարտակերտի թիվ 1, Հաթերքի, Վաղուհասի, Գետավանի և Մաղավուզի, քույրացման ծրագրի մեջ են Լիբանանի Հանրապետության հինգ դպրոցների հետ՝ ՀԲԸՄ Պողոս Կ.Գարմիրյան դպրոց, Հայ Ավետարանական քոլեջ - ավագ դպրոց, Վահան Թեքեյան վարժարան, Հայ Կաթողիկե Սուրբ Խաչ Հարպոյան ավագ դպրոց, Հայ Ավետարանական կեդրոն բարձրագույն դպրոց:
Օրերս ZOOM հարթակում դպրոցների միջև տեղի են ունեցել ծանոթության հանդիպումներ և առաջիկա ծրագրերի մշակմանը նվիրված քննարկումներ:
Հանդիպումներն անցել են ջերմ մթնոլորտում՝ երկուստեք կարևորելով «Քույր դպրոցներ» ծրագրի խիստ անհրաժեշտությունը և ծրագրի միջոցով Արցախ - Սփյուռք կապի է’լ ավելի սերտացումը:
Ծրագիրն իրականացվում է ԱՀ նախագահի խորհրդականներ Լ. Ղարախանյանի, Ա. Սիմոնյանի և ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարի խորհրդական Ա. Գյանջումյանի անմիջական մասնակցությամբ:

Программа «Школы-сестры» - идеологический импульс к созданию единой Родины: Реализован первый этап инициативы
Реализован первый этап программы «Школы-сестры» Арцах-Диаспора. В программе участвуют армянские школы Ливанской Республики и Мартакертского района Республики Арцах.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом "Арцахпресс" сообщили в Министерстве образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах. По словам источника, при совместной разработке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах и офиса советника президента Республики Арцах по делам Диаспоры программа «Школы-сестры» носит институционально-непрерывный характер.
На первом этапе пять средних школ Мартакертского района Республики Арцах: Мартакертская школа №1, Атеркская, Вагухасская, Гетаванская и Магавузская, находятся в партнерской программе с пятью школами Ливанской Республики: Школа им. Погоса К. Гармиряна (AGBU), Армянский Евангелический колледж- старшая школа, гимназия имени Ваана Текеяна, старшая школа Катогике Сурб Хач Арпоян, Армянская евангелическая школа.
Недавно между школами на платформе ZOOM состоялись ознакомительные встречи и обсуждения разработки предстоящих программ.
Встречи прошли в теплой атмосфере, и обе стороны подчеркнули насущную необходимость программы «Школы-сестры» для дальнейшего укрепления связей Арцах-Диаспора посредством программы.
Программа реализуется при непосредственном участии советников президента Республики Арцах Л. Караханян, А. Симонян и советника министра образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах А. Гянджумян.