«Քույր դպրոցներ» ծրագիրը` միասնական հայրենիք ստեղծելու գաղափարական ազդակ. կայացել է նախաձեռնության առաջին փուլը
Կայացել է Արցախ-Սփյուռք «Քույր դպրոցներ» ծրագրի առաջին փուլը։ Ծրագրին մասնակցում են ԱՀ Մարտակերտի շրջանի և Լիբանանի Հանրապետության հայկական դպրոցները։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 6 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացնում են ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից։ Աղբյուրի հաղորդմամբ` ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության և ԱՀ նախագահի Սփյուռքի հարցերով խորհրդականի գրասենյակի համատեղ մշակմամբ՝ «Քույր դպրոցներ» ծրագիրն ընթացքի մեջ է և կրում է ինստիտուցիոնալ և շարունակական բնույթ:
Առաջին փուլում ԱՀ Մարտակերտի շրջանի հինգ միջնակարգ դպրոցները՝ Մարտակերտի թիվ 1, Հաթերքի, Վաղուհասի, Գետավանի և Մաղավուզի, քույրացման ծրագրի մեջ են Լիբանանի Հանրապետության հինգ դպրոցների հետ՝ ՀԲԸՄ Պողոս Կ.Գարմիրյան դպրոց, Հայ Ավետարանական քոլեջ - ավագ դպրոց, Վահան Թեքեյան վարժարան, Հայ Կաթողիկե Սուրբ Խաչ Հարպոյան ավագ դպրոց, Հայ Ավետարանական կեդրոն բարձրագույն դպրոց:
Օրերս ZOOM հարթակում դպրոցների միջև տեղի են ունեցել ծանոթության հանդիպումներ և առաջիկա ծրագրերի մշակմանը նվիրված քննարկումներ:
Հանդիպումներն անցել են ջերմ մթնոլորտում՝ երկուստեք կարևորելով «Քույր դպրոցներ» ծրագրի խիստ անհրաժեշտությունը և ծրագրի միջոցով Արցախ - Սփյուռք կապի է’լ ավելի սերտացումը:
Ծրագիրն իրականացվում է ԱՀ նախագահի խորհրդականներ Լ. Ղարախանյանի, Ա. Սիմոնյանի և ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարի խորհրդական Ա. Գյանջումյանի անմիջական մասնակցությամբ:

The "Sister Schools" program as an ideological impulse to create a united homeland. The first stage of the initiative took place
The first stage of the Artsakh-Diaspora "Sister Schools" program has taken place.
STEPANAKERT, APRIL 6, ARTSAKHPRESS: The Armenian schools of the Martakert region of the Republic of Artsakh and the Armenian schools of the Republic of Lebanon participate in the program.
The Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Artsakh informs "Artsakhpress".
In the first stage, the five secondary schools of the Martakert region of the Artsakh Republic, Martakert N 1, Haterk, Vaghuhas, Getavan and Maghavuz schools cooperate with the five schools of the Republic of Lebanon.
Recently, acquaintance meetings and discussions on the development of upcoming programs took place between schools on the ZOOM platform.
The program is implemented by advisers to the President of the Artsakh Republic. Lusine Gharakhanyan, Azatoohi Simonyan  and with the participation of the advisor to the Minister of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Artakh A. Gyanjumyan.
The "Sister Schools" program will become one of the ideological impulses for creating a united homeland.