Փաշինյան-Ալիև հանդիպմանն ընդառաջ` Եվրախորհրդարանի 43 պատգամավոր նամակ է հղել Շառլ Միշելին
Եվրախորհրդարանի պատգամավորներ Լուկաս Ֆուրլասի և Ֆրանսուա-Քսավյե Բելամիի նախաձեռնությամբ 43 Եվրապատգամավոր բոլոր գլխավոր քաղաքական խմբակցություններից նամակ է հղել Եվրոպայի Խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին և Եվրոպայի Արտաքին գործողությունների ծառայության Բարձր Ներկայացուցիչ Ժոզեփ Բորրելլին՝ Բրյուսելում Փաշինյան-Ալիև հանդիպմանն ընդառաջ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 6 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Եվրապատգամավորներն ահազանգում են Արցախում Ադրբեջանի կողմից բնիկ հայ բնակչության նկատմամբ իրականացվող էթնիկ զտման քաղաքականության վերաբերյալ։ Նրանք ԵՄ գործադիր ղեկավարներին կոչ են անում օգտագործել Եվրամիության տրամադրության տակ գտնվող բոլոր լծակները՝ Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու համար, որպեսզի այդ երկիրը վերջ տա Արցախում իր ագրեսիվ քաղաքականությանը, անհապաղ հետ քաշի իր զինված ուժերը ելման դիրքեր և դադարեցնի ցանկացած գործողություն, որը կարող է վտանգել Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչության անվտանգությունն ու բարեկեցությունը:
Անդրադառնալով նամակին` ՀՅԴ Դատի Եվրոպայի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանը շեշտեց․
«ԵԽ պատգամավորների այս նախաձեռնությունը կարևոր ազդակ է՝ ուղղված ԵՄ գործադիր ղեկավարներին, քանի որ այն Ադրբեջանի վարած քաղաքականությանը տալիս է հստակ գնահատական՝ բնորոշելով որպես էթնիկ զտման քաղաքականություն։ Պետք է շարունակենք հետևողական լինել, որպեսզի ԵՄ-ն ճնշում գործադրի Ադրբեջանի վրա՝ վերջ տալու Արցախի հայաթափման սանձարձակ կեցվածքին»։

On the initiative of the Members of the European Parliament (MEP) François-Xavier Bellamy and Loucas Fourlas, 43 MEPs from all the major political groups addressed a letter to President of the European Council Charles Michel and the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy Joseph Borrell, ahead of the Pashinyan-Aliyev meeting in Brussels, reported the European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD).
43 European Parliament members send letter to European Council President ahead of Pashinyan-Aliyev meeting
STEPANAKERT, APRIL 7, ARTSAKHPRESS: MEPs express their concerns about Azerbaijan’s policy of ethnic cleansing against the native Armenian population of Nagorno-Karabakh/Artsakh. They urge the EU leadership to use all available leverage to pressure Azerbaijan to stop its aggressive policy in Artsakh, immediately withdraw its military forces back to their initial positions and stop any action that could endanger the indigenous Armenian population of Nagorno-Karabakh.
The letter refers in particular to the provocations unleashed by Azerbaijan in Artsakh in the recent weeks, such as the incursion of the Azerbaijani armed forces into the Armenian village of Parukh, to difficult situation caused in the village of Khramort, as well as to the humanitarian crisis in Artsakh following the cut of gas supplies by Azerbaijan. The MEPs conclude their letter by stating that the EU cannot allow ethnic cleansing in its neighborhood.