Ուժերի միջև հեռավորության ապահովումը միջադեպերի նվազեցման էական տարր. Շառլ Միշելի հայտարարությունը եռակողմ հանդիպման արդյունքներով
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը հայտարարություն է տարածել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ եռակողմ հանդիպման արդյունքներով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 7 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայտարարության մեջ մասնավորապես նշվում է, որ ԵԽ նախագահ Շառլ Միշելը վերահաստատել է ԵՄ հանձնառությունը՝ խորացնելու համագործակցությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ, սերտորեն աշխատելու լարվածությունը հաղթահարելու և հասնելու նրան, որ Հարավային Կովկասը լինի անվտանգ, կայուն, խաղաղ և բարգավաճ՝ ի շահ տարածաշրջանում ապրող բոլոր մարդկանց: Ընդգծվում է, որ ղեկավարներն ամփոփել են 2021 թվականի դեկտեմբերին Բրյուսելում իրենց վերջին հանդիպումից և 2022 թվականի փետրվարին Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ իրենց տեսակոնֆերանսից հետո տեղի ունեցած զարգացումները: Նշվում է նաև ստանձնած պարտավորությունների կատարման առաջընթացի մասին:
Նրանք քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղում վերջերս ստեղծված լարվածությունը և վերահաստատել են 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթներին լիովին հավատարիմ մնալու անհրաժեշտությունը։ «Նրանք ողջունել են 2022 թվականի մարտի 30-ին ԵՄ հովանու ներքո Բրյուսելում Հայաստանի և Ադրբեջանի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հանդիպումը և պայմանավորվել են այս ներգրավվածությունը շարունակելու անհրաժեշտության մասին՝ ապահովելու ղեկավարների մակարդակով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարմանը համարժեք հետևողականություն»,-ասված է հայտարարությունում:
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելն ընդգծել է երկու կողմերի մարդասիրական ժեստերի կարևորությունը՝ վստահության և խաղաղ գոյակցության խթանման համար։ Նա նաև շեշտել է բոլոր հումանիտար խնդիրների ամբողջական և արագ լուծման անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝գերության մեջ պահվողների ազատումը և անհետ կորածների խնդրի համակողմանի լուծումը: Միշելը նաև հայտարարել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել այդ նախաձեռնությանը: «ԵՄ-ն նաև կշարունակի աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վստահության ամրապնդման միջոցառումներին, ինչպես նաև հումանիտար ականազերծման ջանքերին, այդ թվում՝ շարունակելով փորձագիտական խորհրդատվության տրամադրումը և ավելացնելով ֆինանսական օգնությունը, այդ թվում օգնությունը՝ հակամարտությունից տուժած բնակչությանը»,-ասված է հայտարարությունում:
Նախագահ Միշելը նշել է Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի, և Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի ցանկությունը՝ արագորեն շարժվել դեպի երկրների միջև խաղաղության համաձայնագիրը։ «Այդ նպատակով պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարել աշխատել խաղաղության ապագա պայմանագրի նախապատրաստման վրա, որը կլուծի բոլոր անհրաժեշտ խնդիրները»,-ասվում է հայտարարությունում:
Հայտարարությունում նշվում է, որ երկկողմանի սահմանազատումը և սահմանագծումը կարևոր նշանակություն կունենա: Այդ նպատակով, համաձայն Սոչիի 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի հայտարարության, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաև մինչև ապրիլի վերջ ձևավորել համատեղ հանձնաժողով։ Համատեղ սահմանային հանձնաժողովի մանդատը լինելու է.
1. Սահմանազատել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանը
2. Ապահովել կայուն անվտանգ իրավիճակ՝ սահմանագծի երկայնքով և մերձակայքում:
Նախագահ Միշելը նաև շեշտել է, որ ուժերի միջև համապատասխան հեռավորության ապահովումը միջադեպերի կանխարգելման և լարվածության նվազեցման էական տարր է։ Միշելը վերահաստատել է ԵՄ-ի պատրաստակամությունը՝ տրամադրելու խորհրդատվություն և աջակցություն:
Ղեկավարները քննարկել են նաև կապի, ենթակառուցվածքի վերականգնման հարցը՝ մասնավորապես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, ավելի լայն առումով՝ Հարավային Կովկասում: Նախագահ Միշելը ողջունել է երկաթուղային գծերի վերականգնմանն ուղղված քայլերը՝ միաժամանակ խրախուսելով Հայաստանին և Ադրբեջանին գտնել արդյունավետ լուծումներ ճանապարհային կապերի վերականգնման համար։ Նշվում է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել կապերի զարգացման հարցում, այդ թվում՝ իր տնտեսական և ներդրումային ծրագրին համապատասխան և օգտագործելով առաջարկվող տնտեսական խորհրդատվական ֆորումը ընդհանուր նախագծերը բացահայտելու համար:

Обеспечение надлежащего разведения сил является важным элементом предотвращения инцидентов и снижения напряженности – заявление главы Евросовета
Глава Евросовета Шарль Мишель выступил с заявлением по итогам трехсторонних переговоров с премьер-министром Армении и президентом Азербайджана.
СТЕПАНАКЕРТ, 7 апреля, АРЦАХПРЕСС- Согласно заявлению, лидеры двух стран подвели итоги событий, имевших место после последней встречи в Брюсселе в декабре 2021 года и видеоконференции с президентом Макроном в феврале 2022 года. Они рассмотрели ход выполнения взятых на себя обязательств, обсудили недавние сообщения о напряженности и подтвердили необходимость полного соблюдения положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года.
Также главы двух стран приветствовали встречу высокопоставленных представителей Армении и Азербайджана 30 марта 2022 года под эгидой ЕС в Брюсселе и согласились с необходимостью продолжения этого взаимодействия для обеспечения надлежащего выполнения договоренностей, достигнутых на уровне лидеров.
Отмечается, что Мишель подчеркнул важность гуманитарных жестов с обеих сторон для укрепления доверия и мирного сосуществования. Он подчеркнул необходимость полного и скорейшего решения всех неурегулированных гуманитарных вопросов, включая освобождение оставшихся задержанных лиц и всестороннее решение проблемы пропавших без вести, а также заявил, что ЕС готов поддержать это начинание.
ЕС также продолжит поддерживать меры по укреплению доверия между Азербайджаном и Арменией, а также гуманитарные усилия по разминированию, в том числе путем продолжения предоставления экспертных консультаций и увеличения финансовой помощи, а также помощи пострадавшему от конфликта населению, реабилитации и реконструкции.
«Президент Мишель отметил заявленное президентом Алиевым и премьер-министром Пашиняном желание быстро продвигаться к мирному соглашению между их странами. С этой целью было решено поручить министрам иностранных дел работу над подготовкой будущего мирного договора, в котором были бы урегулированы все необходимые вопросы», — говорится в сообщении.
Согласно заявлению, делимитация и демаркация границы между двумя странами будет иметь важное значение. С этой целью, в соответствии с Сочинским заявлением от 26 ноября 2021 года, также было решено сформировать совместную пограничную комиссию к концу апреля. Мандат комиссии будет предусматривать проведение делимитации двусторонней границы между Арменией и Азербайджаном и обеспечение стабильной ситуации в области безопасности вдоль линии границы и вблизи нее. Мишель также подчеркнул, что обеспечение надлежащего разведения сил является важным элементом предотвращения инцидентов и снижения напряженности. Он подтвердил готовность ЕС предоставить соответствующие консультации и поддержку.
Отмечается, что лидеры также обсудили восстановление инфраструктуры и коммуникаций между Арменией и Азербайджаном, в частности, и на Южном Кавказе в целом. Шарль Мишель приветствовал шаги по восстановлению железнодорожных линий, одновременно призвав Армению и Азербайджан также найти эффективные решения для восстановления автомобильного сообщения. Отмечается, что ЕС готов поддержать развитие связей, в том числе в соответствии со своим Экономическим и инвестиционным планом и путем использования предлагаемого экономического консультативного форума для определения общих проектов.