Արցախում հաջողվել է մեղմել սոցիալական ճգնաժամը և բնակչության համար ստեղծել հնարավորինս բարվոք կենսական պայմաններ. նախարար
Արցախում 44-օրյա պատերազմից հետո շուրջ 46 000 քաղաքացի է տեղահանվել, որից 25 628-ը նորից վերադարձել է Արցախ: Նրանց համար շարունակում են օրակարգային մնալ բնակարաններով ապահովվելու և զբաղվածության հարցը կարգավորելու խնդիրները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 8 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Արցախի սոցիալական գերատեսչության կողմից  հետպատերազմյան շրջանում իրականացված ծրագրերի, Արցախում սոցիալական աշխատողի ինստիտուտի ներդրման և այլ հարցերի շուրջ  «Արմենպրես»-ը զրուցել է Արցախի սոցիալական զարգացման և միգրացիայի նախարար Արմինե Պետրոսյանի հետ:
-Տիկին ՊետրոսյանԱրցախյան երրորդ պատերազմից հետո տեղահանված ընտանիքները սոցիալ-կենցաղային լուրջ խնդիրների առաջ էին կանգնելորոնց լուծման ուղղությամբ մի շարք աշխատանքներ են տարվելՆերկա փուլում ո՞ր խնդիրներն են շարունակում մնալ օրակարգային:
-Պատերազմից անմիջապես հետո նախարարությունը ձեռնամուխ է եղել մի շարք աջակցության ծրագրերի իրականացմանը, որոնք պետք է նպաստեին բռնի տեղահանված քաղաքացիների սոցիալական խնդիրները մեղմելուն: Ինչպես սեփական միջոցներով, այնպես էլ ՀՀ կառավարության հետ համատեղ իրականացված ծրագրերի շնորհիվ, կարելի է ասել, որ Արցախում այդ պահին հաջողվել է մեղմել սոցիալական ճգնաժամը և մեր բնակչության համար ստեղծել հնարավորինս բարվոք կենսական պայմաններ: Դրանք հիմնականում կարճաժամկետ սոցիալական աջակցության ծրագրեր էին, և ներկայումս մենք նպատակ ունենք դրանք փոխարինել այնպիսի ծրագրերով, որոնք կապահովեն բնակչության զբաղվածությունը, հենք կդառնան կարիքները սեփական միջոցներով լուծելու հարցի կարգավորման համար:
Արցախում շարունակում են օրակարգային մնալ տեղահանվածներին բնակարաններով ապահովելու և զբաղվածության հարցը կարգավորելու խնդիրները, որոնց ուղղությամբ համապատասխան աշխատանքներ են ընթանում:
Կարևոր անելիքների շրջանակներում է նաև ներքին տեղահանվածներին իրավական կարգավիճակ տալու հարցը, որի շուրջ այսօր ակտիվ քննարկումներ են ընթանում:
-Նախարարությունն ի՞նչ աշխատանքներ է տանում այդ խնդիրները լուծելու ուղղությամբ:
Մենք մշակել ենք սոցիալական խնդիրների լուծման նոր մոտեցումներ՝ միտված աշխատատեղերի ստեղծմանը, փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացմանը, գյուղատնտեսությամբ և անասնապահությամբ զբաղվող անձանց աջակցությունների տրամադրմանը: Այդ նպատակով, նախարարությանը կից բացվել է հիմնադրամ, որի գործառույթների մեջ է մտնում բարերարների, ներդրողների հետ համագործակցության շրջանակներում, Արցախում խթանել փոքր և միջին ձեռնարկատիրությունների ստեղծումը,  գյուղական համայնքների բնակչությանն աջակցել անասնապահությամբ և գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու հարցում:
Ինչ վերաբերում է ներքին տեղահանվածներին իրավական կարգավիճակ տալու հարցին, ինչպես արդեն նշեցի աշխատանքներն այդ ուղղությամբ մեկնարկել են, և արդյունքները հուսանք առաջիկայում տեսանելի կլինեն:
-Արցախի սոցիալական գերատեսչության կողմից  հետպատերազմյան շրջանում իրականացված ծրագրերից որոնք կառանձնացնեքՈւնե՞ք տվյալներթե այդ ծրագրերում տեղահանված բնակչության քանի տոկոսն է ներգրավվել:
-Իրականացված բոլոր ծրագրերն էլ այս կամ այն չափով կարևոր էին տվյալ ժամանակահատվածի համար այն առումով, որ դրանք հաջորդաբար լուծում էին տալիս սոցիալական տարբեր խնդիրների՝բնակարանային ապահովությունից մինչև առօրյա կենցաղային խնդիրներ:
Արցախի վերահսկողությունից դուրս մնացած համայնքներում հաշվառված քաղաքացիներին 300 000 դրամի չափով միանվագ աջակցության տրամադրում, 68 000 դրամի չափով չորս ամիս շարունակ տրամադրված աջակցություն, բնակվարձի փոխհատուցման ծրագիր, բնակելի տների կահավորման ծրագիր, որն առ այսօր շարունակվում է: Տարհանված մեր քաղաքացիների դիմումների հիման վրա իրականացված կարիքների գնահատման արդյունքում, ինչպես նաև տարածքային կառավարման նախարարության կողմից տրված հայտերի համաձայն, մեր նախարարության կողմից իրականացվում է կացարանների կահավորում և անհրաժեշտ կենցաղային տեխնիկայով ապահովում: Եթե սկզբնական շրջանում ծրագիրը ներառում էր տեղահանված և Արցախի այլ գյուղական վայրերում բնակություն հաստատած քաղաքացիների շրջանակը, ապա ներկայումս ծրագիրն ընդգրկում է նաև տեղահանված և վարձակալական հիմունքներով մայրաքաղաքում բնակվող քաղաքացիներին:
2021 թվականի սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսների համար տեղահանված անձանց  ՀՀ կառավարության կողմից տրամադրվել է ֆինանսական օժանդակություն՝ հետևյալ չափերով. երեխաներին՝ ամսական 50,000 դրամի չափով,1-ին կամ 2-րդ խմբի հաշմանդամություն ունեցող անձինք՝ ամսական 50,000 դրամի չափով,չափահաս բոլոր քաղաքացիներն՝ անկախ սեռից և տարիքից (այդ թվում՝ կենսաթոշակառուները), եթե չունեն հաշմանդամության 1-ին կամ 2-րդ խումբ՝ ամսական 25,000 դրամի չափով։
Հունվար և փետրվար ամիսների համար աջակցություն է տրամադրվում հետևյալ չափերով. անչափահասներին և 1-ին կամ 2-րդ խմբի հաշմանդամություն ունեցողներին՝ ամսական 40,000 դրամ, մյուս բոլոր քաղաքացիներին՝ անկախ տարիքից և սեռից, ամսական 20,000 դրամ։
-Դուք Ձեր խոսքում բազմիցս նշել եքոր 2022 թվականին աջակցության ծրագրերը փոխարինվելու են զարգացման ծրագրերովԿմանրամասնե՞ք:
-Նախատեսում ենք տեղահանված անձանց և այլ սոցիալական խմբերի համար մասնագիտական ուսուցման կազմակերպում, չաշխատող տեղահանված անձանց գյուղական համայնքներում փոքր ձեռնարկատիրությամբ զբաղվելու համար սոցիալական աջակցության տրամադրման ծրագրեր, ինչպես նաև նախարարության հիմնադրած՝ «Սոցիալական զարգացման ծրագրերի հիմնադրամ»-ի միջոցով մասնավոր բարերարների ու բարեգործական կազմակերպությունների նպատակային նվիրատվությունների հաշվին, ինքնազբաղվածության ու զբաղվածության ծրագրերի իրականացում:
-Ի՞նչ փուլում են Արցախում սոցիալական աշխատողի ինստիտուտի ներդրման աշխատանքները:
-Սոցիալական աշխատողի ինստիտուտի ներդրումը հատկապես պատերազմից հետո կարևոր նշանակություն ուներ՝ նախ տեղահանված քաղաքացիների կարիքների գնահատման տեսանկյունից: Իհարկե, սոցիալական աշխատանք հասկացությունը գործառույթների առավել լայն շրջանակ է ենթադրում, ուստի մենք ստեղծեցինք սոցիալ-հոգեբանական կենտրոն, որը համապատասխան մասնաճյուղեր կունենա հանրապետության բոլոր շրջաններում, որոնց միջոցով հնարավոր կլինի վերհանել մեր բոլոր քաղաքացիների սոցիալական կարիքները, անհրաժեշտության դեպքում ուղղորդել նրանց և նաև կամուրջ հանդիսանալ գերատեսչության և հանրության միջև: Այս ձևաչափով մեր կողմից իրականացվող ծրագրերը, կարծում եմ, կլինեն առավել թիրախային և ավելի արդյունավետ:
Կենտրոնի առաջին մասնաճյուղն արդեն իսկ գործում է Մարտունիում: Նախատեսում ենք շարունակաբար մասնաճյուղեր բացել Ստեփանակերտում, Ասկերանում և Մարտակերտում:
Ձեր ունեցած տվյալներով 44-օրյա պատերազմից հետո տեղահանվածների քանի՞ տոկոսն է հետ վերադարձել Արցախ:
-Ընդհանուր առմամբ, շուրջ 46 000 քաղաքացի է տեղահանվել, որից  25 628-ը վերադարձել է Արցախ:
- Տեղահանված ընտանիքների համար հիմնականում ո՞ր ոլորտներում են առկա թափուր հաստիքներ:
-Թափուր աշխատատեղեր առկա են հիմնականում մասնավոր հատվածում՝ շինարարություն, հանրային սպասարկում և այլն:

Нам удалось смягчить социальный кризис в Арцахе, создать более благоприятные условия жизни: министр
После 44-дневной войны в Арцахе были перемещены около 46 000 граждан, из которых 25 628 человек вернулись в Арцах.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 апреля, АРЦАХПРЕСС- На повестке дня остаются вопросы обеспечения их жильем и решения вопроса трудоустройства. О программах, реализованных Министерством социальных дел Арцаха в послевоенный период, о введении в Арцахе института социального работника и о других вопросах «Арменпресс» говорил с министром социального развития и миграции Арцаха Армине Петросян.
Г-жа Петросян, после третьей Арцахской войны семьи перемещенных лиц столкнулись с серьезными социальными проблемами, которые решались разными способами. Какие вопросы остаются на повестке дня на данном этапе?
- Сразу после войны министерство запустило ряд программ содействия, которые должны были способствовать смягчению социальных проблем вынужденных переселенцев. Благодаря собственным ресурсам и программам, реализуемым совместно с правительством Республики Армения, мы можем сказать, что в то время нам удалось смягчить социальный кризис в Арцахе, создать более благоприятные условия жизни для нашего населения. В основном это были краткосрочные программы социальной помощи, и сейчас мы стремимся заменить их программами, которые обеспечат занятость населения, станут базой для самостоятельного удовлетворения потребностей.
В Арцахе на повестке дня остаются вопросы обеспечения вынужденных переселенцев жильем и решения вопроса трудоустройства, и в этом направлении ведется соответствующая работа. Одним из возможных вариантов является придание внутренне перемещенным лицам легального статуса, что сегодня активно обсуждается.
Какую работу проводит министерство для решения этих проблем?
- Мы разработали новые подходы к решению социальных проблем, направленные на создание рабочих мест, развитие малого и среднего предпринимательства, оказание помощи людям, занятым в сельском хозяйстве и животноводстве. С этой целью при министерстве создан фонд, в функции которого входит сотрудничество с благотворителями и инвесторами, содействие созданию малых и средних предприятий в Арцахе, поддержка населения сельских общин в сфере животноводства и земледелия. Что касается вопроса придания правового статуса внутренне перемещенным лицам, как я уже говорила, работа в этом направлении начата, надеюсь, результаты будут видны в ближайшее время.
- Какие из программ, реализованных Министерством социальных дел Арцаха в послевоенный период, Вы могли выделить? Есть ли у Вас данные о том, какой процент перемещенного населения участвует в этих программах?
- Все реализованные программы были более или менее важными для данного периода в том смысле, что они последовательно решали различные социальные проблемы, от обеспечения жильем до бытовых проблем.
Единовременная помощь в размере 300 000 драмов гражданам, зарегистрированным в общинах, неподконтрольных Арцаху, помощь в размере 68 000 драмов в течение четырех месяцев, программа компенсации квартплаты, программа обустройства жилья, которая, продолжается по сей день. В результате оценки потребностей, проведенной на основании заявлений перемещенных граждан, а также по заявлениям, представленным Министерством территориального управления, наше министерство обеспечивает жилье и необходимую бытовую технику. Если изначально в программе участвовали переселенцы, проживающие в других сельских районах Арцаха, то теперь в программу включены переселенцы, проживающие в столице на арендной основе.
За сентябрь-декабрь 2021 года вынужденным переселенцам была оказана финансовая помощь со стороны правительства Республики Армения в следующих размерах: детям по 50 000 драмов в месяц, лицам с 1-й или 2-й группой инвалидности по 50 000 драмов в месяц, всем совершеннолетним гражданам, независимо от пола и возраста (включая и пенсионеров), если они не имеют 1-й или 2-й группы инвалидности в размере 25 000 драмов в месяц.
За январь-февраль была оказана следующая поддержка: для несовершеннолетних лиц с инвалидностью 1 или 2 группы - 40 000 драмов в месяц, для всех остальных граждан, независимо от возраста и пола - 20 000 драмов в месяц.
- Вы в своих выступлениях неоднократно говорили, что в 2022 году программы поддержки будут заменены программами развития. Уточните, пожалуйста.
- Предусмотрена организация профессионального обучения вынужденных переселенцев и других социальных групп, программы социальной помощи безработным вынужденным переселенцам в малочисленных поселениях в сельской местности, а также целевые пожертвования от частных благотворителей и благотворительных организаций через Фонд программ социального развития, созданный министерством и реализация программ самозанятости и занятости.
- На каком этапе находится внедрение института социального работника в Арцахе?
- Введение института социального работника было особенно важно после войны, прежде всего с точки зрения оценки потребностей перемещенных граждан. Безусловно, понятие социальной работы подразумевает более широкий спектр функций, поэтому мы создали социально-психологический центр, который будет иметь соответствующие филиалы во всех регионах страны, посредством которых можно будет выявить социальные потребности всех наших граждан. Думаю, программы, которые мы реализуем такими темпами, будут более адресными и более эффективными. Первый филиал центра уже действует в Мартуни. Мы планируем открыть филиалы в Степанакерте, Аскеране и в Мартакерте.