Հողը մշակելը` բնօրրանը շենացնելու միջոց. Կարմիր գյուղ
ԱՀ Ասկերանի շրջանի Կարմիր գյուղ համայնքի բնակչության հիմնական զբաղմունքը անասնապահությունն է, հացահատիկի մշակությունն ու այգեգործությունը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 8 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Կարմիր գյուղի համայնքապետ Հովիկ Պետրոսյանը նշել է, որ գյուղն իր անվանումը ստացել է դեռս 1921 թվականին։ «Պատմական անցյալ ունեցող մեր բնակավայրը 106 բնակիչ ունի։
44-օրյա պատերազմից հետո սիրով տեղահանված երկու ընտանիքի ենք ընդունել։ Բոլորն այս օրերին լծված են գյուղատնտեսական աշխատանքներին, հող են մշակում՝ դրանով իսկ փորձելով շենացնել հայրենի բնօրրանը։ Դպրոցում կրթվում և դաստիարակվում է 19 աշակերտ: Ունենք համայնքային կենտրոն, բուժկետ, նաև վերանորոգված հանդիսությունների սրահ՝ նախատեսված 200 հոգու համար»,-տեղեկացրել է Հ. Պետրոսյանը։
44-օրյա պատերազմի ընթացքում համայնքում հինգ տուն մասնակիորեն վնասվել է, այդ տների տանիքներն արդեն վերանորոգվել են:
« Գյուղը գազաֆիկացված է, 1963 թվականից՝ էլեկտրաֆիկացված: Դեպի մայրաքաղաք շաբաթական երեք անգամ գործում է տրանսպորտ»,- ավելացրել է մեր զրուցակիցը։

Cultivation of the land as a way to develop the village. The village of Karmir
The main occupation of the population of the community of Karmir village of Artsakh’s Askeran region is cattle breeding, grain cultivation and gardening.
STEPANAKERT, APRIL 8, ARTSAKHPRESS: In an interview with "Artsakhpress", the head of Karmir village Hovik Petrosyan mentioned that the village got its name back in 1921. The village has 106 residents.
After the 44-day war, two displaced families have settled in the village. 19 students attend the village school. We have a community center, an aid station, a renovated banquet hall designed for 200 people," said H. Petrosyan.
During the 44-day war, five houses of the community were partially damaged, and the roofs of those houses have already been repaired.