Հողը մշակելը` բնօրրանը շենացնելու միջոց. Կարմիր գյուղ
ԱՀ Ասկերանի շրջանի Կարմիր գյուղ համայնքի բնակչության հիմնական զբաղմունքը անասնապահությունն է, հացահատիկի մշակությունն ու այգեգործությունը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 8 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Կարմիր գյուղի համայնքապետ Հովիկ Պետրոսյանը նշել է, որ գյուղն իր անվանումը ստացել է դեռս 1921 թվականին։ «Պատմական անցյալ ունեցող մեր բնակավայրը 106 բնակիչ ունի։
44-օրյա պատերազմից հետո սիրով տեղահանված երկու ընտանիքի ենք ընդունել։ Բոլորն այս օրերին լծված են գյուղատնտեսական աշխատանքներին, հող են մշակում՝ դրանով իսկ փորձելով շենացնել հայրենի բնօրրանը։ Դպրոցում կրթվում և դաստիարակվում է 19 աշակերտ: Ունենք համայնքային կենտրոն, բուժկետ, նաև վերանորոգված հանդիսությունների սրահ՝ նախատեսված 200 հոգու համար»,-տեղեկացրել է Հ. Պետրոսյանը։
44-օրյա պատերազմի ընթացքում համայնքում հինգ տուն մասնակիորեն վնասվել է, այդ տների տանիքներն արդեն վերանորոգվել են:
« Գյուղը գազաֆիկացված է, 1963 թվականից՝ էլեկտրաֆիկացված: Դեպի մայրաքաղաք շաբաթական երեք անգամ գործում է տրանսպորտ»,- ավելացրել է մեր զրուցակիցը։

Возделывание земли - способ улучшить деревню: Кармир гюх
Основным занятием населения общины Кармир гюх Аскеранского района Арцаха является скотоводство, выращивание зерна и садоводство.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 апреля, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" глава общины Кармир гюх Овик Петросян отметил, что село получило свое название еще в 1921 году. «Наш поселок с историческим прошлым насчитывает 106 жителей.
После 44-дневной войны мы с радостью приняли две семьи вынужденных переселенцев. В наши дни все заняты сельскохозяйственными работами, возделывают землю, тем самым пытаясь улучшить родную деревню. В школе обучаются 19 учащихся. У нас есть общественный центр, медпункт, отремонтированный банкетный зал на 200 человек», — сообщил О. Петросян.
За время 44-дневной войны в поселке частично пострадали пять домов, в которых уже отремонтированы крыши.
«Поселок газифицирован, электрифицирован с 1963 года. Транспорт в столицу действует три раза в неделю», — добавил наш собеседник.