Նվիրումը` անմահություն... Միքայել Արզումանյան
Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ժամանակ հանուն սուրբ հողի պաշտպանության ոտքի ելան բազմաթիվ հայորդիներ: Նրանցից էր Միքայել Արզումանյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 ապրիլի , ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Միքայել Վահրամի Արզումանյանը ծնվել է 1996 թվականի հունիսի 1-ին, ԱՀ Ճարտար քաղաքում: Դպրոցն ավարտելուն պես ընդունվել է Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանի Իրավագիտության բաժինը: 2014 թվականին անցել է պարտադիր զինվորական ծառայության Ջրականի զորամասում: Միքայելը դեռ փոքր էր, երբ ընտանիքը տեղափոխվեց Մարտունի, որտեղ հաճախել է Նելսոն Ստեփանյանի անվան թիվ 1 ավագ դպրոցը: 2020 թվականի պատերազմի հենց առաջին օրից անդամագրվել է Մարտունու 3-րդ պաշտպանական շրջանի հրետանային գումարտակին:
278106583_370003311711504_3512370777379974596_n.jpg (42 KB)
«Միքայելը մեր հպարտությունն ու ուրախությունն էր: Հաց արարող պապիկի անունն էր կրում նա: Եվ իր կյանքը զոհաբերեց սուրբ հողի համար՝ մեզ թողնելով վշտի ու տառապանքի մեջ»,-«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Միքայելի տատը՝ Լիանա Գրիգորյանը:
278060235_660451478364964_6123857080212503663_n.jpg (27 KB)
Հերոսի առաջին ուսուցչուհի Սվետլանա Հովհաննիսյանի խոսքով՝ Միքայելը համեստ էր, դասընկերների հանդեպ ուշադիր, իսկ նրա աշխատասիրությունն անմիջապես աչքի էր զարնվում:
Մարտունու 3-րդ պաշտպանական շրջանի դիվիզիոնի հրամանատար ԲՀՄ գծով տեղակալ Գրիգորի Ասրյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ Միքայելը պատրաստակամ, ազնիվ, ընկերասեր մարտիկ էր:
278168440_522192062807551_298143131520305013_n.jpg (56 KB)
«Պատերազմի առաջին օրվանից կամավորագրվեց ու միացավ մեր ստորաբաժանմանը: Իր առջև դրված յուրաքանչյուր մարտական խնդիր կատարում էր բարեխղճորեն, ժամանակին ու որակյալ: Նա ոգևորում էր իր ընկերներին հաղթանակ տոնելու հույսով»,-պատմել է Գ Ասրյանը:
Հոկտեմբերի 31-ին թշնամին Մարտունի քաղաքի մատույցներում՝ Կաքավաձոր կոչվող տեղանքում, թիրախավորում է հրետանավորների գտնվելու վայրը, և անօդաչու թռչող սարքի հասցրած օդային հարվածից զոհվում են Միքայելն ու իր վեց ընկերները:

Devotion is immortality... Mikael Arzumanyan
During the 44-day war in Artsakh, many Armenians stood up for the protection of the homeland. Mikael Arzumanyan was one of them.
STEPANAKERT, APRIL 11, ARTSAKHPRESS: Mikael Arzumanyan was born on June 1, 1996 in the town of Chartar, Artsakh Republic. After graduating from school, he entered the Department of Law at Mesrop Mashtots University in Stepanakert. He served in the Jrakan military unit. Mikael was young when the family moved to Martuni, where he attended Nelson Stepanyan High School No. 1. From the very first day of the 2020 war he joined the artillery battalion of the 3rd defense district of Martuni.
Mikael was our pride and joy. He has sacrificed his life for the homeland, leaving us in sorrow and suffering," Mikael's grandmother Liana Grigoryan told “Artsakhpress”.
278106583_370003311711504_3512370777379974596_n.jpg (42 KB)According to Svetlana Hovhannisyan, the hero's first teacher, Mikael was modest and diligent.
278060235_660451478364964_6123857080212503663_n.jpg (27 KB)On October 31, the enemy targeted the location of the artillerymen on the outskirts of Martuni, in the area called Kakavadzor. Mikael and six of his friends were shot dead by the enemy drone.
265540733_963519787606354_1600537655804036488_n.jpg (42 KB)
A monument has been  erected in memory of Mikael and his comrades-in-arms, which is already a sacred place for everyone.