Նվիրումը` անմահություն... Միքայել Արզումանյան
Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ժամանակ հանուն սուրբ հողի պաշտպանության ոտքի ելան բազմաթիվ հայորդիներ: Նրանցից էր Միքայել Արզումանյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 ապրիլի , ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Միքայել Վահրամի Արզումանյանը ծնվել է 1996 թվականի հունիսի 1-ին, ԱՀ Ճարտար քաղաքում: Դպրոցն ավարտելուն պես ընդունվել է Ստեփանակերտի Մեսրոպ Մաշտոց համալսարանի Իրավագիտության բաժինը: 2014 թվականին անցել է պարտադիր զինվորական ծառայության Ջրականի զորամասում: Միքայելը դեռ փոքր էր, երբ ընտանիքը տեղափոխվեց Մարտունի, որտեղ հաճախել է Նելսոն Ստեփանյանի անվան թիվ 1 ավագ դպրոցը: 2020 թվականի պատերազմի հենց առաջին օրից անդամագրվել է Մարտունու 3-րդ պաշտպանական շրջանի հրետանային գումարտակին:
278106583_370003311711504_3512370777379974596_n.jpg (42 KB)
«Միքայելը մեր հպարտությունն ու ուրախությունն էր: Հաց արարող պապիկի անունն էր կրում նա: Եվ իր կյանքը զոհաբերեց սուրբ հողի համար՝ մեզ թողնելով վշտի ու տառապանքի մեջ»,-«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Միքայելի տատը՝ Լիանա Գրիգորյանը:
278060235_660451478364964_6123857080212503663_n.jpg (27 KB)
Հերոսի առաջին ուսուցչուհի Սվետլանա Հովհաննիսյանի խոսքով՝ Միքայելը համեստ էր, դասընկերների հանդեպ ուշադիր, իսկ նրա աշխատասիրությունն անմիջապես աչքի էր զարնվում:
Մարտունու 3-րդ պաշտպանական շրջանի դիվիզիոնի հրամանատար ԲՀՄ գծով տեղակալ Գրիգորի Ասրյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ Միքայելը պատրաստակամ, ազնիվ, ընկերասեր մարտիկ էր:
278168440_522192062807551_298143131520305013_n.jpg (56 KB)
«Պատերազմի առաջին օրվանից կամավորագրվեց ու միացավ մեր ստորաբաժանմանը: Իր առջև դրված յուրաքանչյուր մարտական խնդիր կատարում էր բարեխղճորեն, ժամանակին ու որակյալ: Նա ոգևորում էր իր ընկերներին հաղթանակ տոնելու հույսով»,-պատմել է Գ Ասրյանը:
Հոկտեմբերի 31-ին թշնամին Մարտունի քաղաքի մատույցներում՝ Կաքավաձոր կոչվող տեղանքում, թիրախավորում է հրետանավորների գտնվելու վայրը, և անօդաչու թռչող սարքի հասցրած օդային հարվածից զոհվում են Միքայելն ու իր վեց ընկերները:

Преданность - бессмертие... Микаел Арзуманян
Во время 44-дневной войны в Арцахе многие подвижники встали на защиту Святой Земли. Микаел Арзуманян был одним из них.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 апреля, АРЦАХПРЕСС- Микаел Ваграмович Арзуманян родился 1 июня 1996 года в городе Чартер Республики Арцах. После окончания школы поступил на юридический факультет Университета имени Месропа Маштоца в Степанакерте. В 2014 году служил в воинской части Джракана. Микаел был еще маленьким, когда семья переехала в Мартуни, где он учился в старшей школе №1 имени Нельсона Степаняна. С самого первого дня войны 2020 года он присоединился к артиллерийскому дивизиону 3-го оборонительного района Мартуни.
278106583_370003311711504_3512370777379974596_n.jpg (42 KB)
«Микаел был нашей гордостью и радостью. Его назвали в честь дедушки. Он отдал свою жизнь за святую землю, оставив нас в печали и страданиях", - сказала в беседе с корреспондентом  "Арцахпресс" бабушка Микаела Лиана Григорян.
278060235_660451478364964_6123857080212503663_n.jpg (27 KB)
По словам Светланы Ованнисян, первой учительницы героя, Микаел был скромен, внимателен к одноклассникам, а его трудолюбие сразу бросалось в глаза.
Григорий Асрян, командир 3-й дивизии оборонительного района Мартуни, в беседе с нами рассказал, что Микаел был добровольным, честным и дружелюбным бойцом.
278168440_522192062807551_298143131520305013_n.jpg (56 KB)
«С первого дня войны он вызвался добровольцем и присоединился к нашему отряду. Все поставленные перед ним боевые задачи он выполнял добросовестно, в срок и качественно. Он подбадривал своих товарищей в надежде отпраздновать победу», - рассказал Г. Асрян.
31 октября враг нанес удар по расположению артиллеристов на окраине города Мартуни, в месте под названием Какавадзор, Микаел и шестеро его друзей погибли в результате авиаудара беспилотника.
265540733_963519787606354_1600537655804036488_n.jpg (42 KB)
На месте гибели соратников в память о них установлен мемориальный камень, который уже является для всех священным местом.