Մարտիրոսյանների ընտանիքը 2020 թվականին Ադրբեջանի սանձազերծած զավթողական պատերազմի հետևանքով ԱՀ Ասկերանի շրջանի Ակնաղբյուր համայնքից տեղահանվել և հաստատվել է Ստեփանակերտի տուն-ինտերնատում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 12 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Մեզ այս օջախում շատ ջերմ են ընդունել, ամեն օր բուժքույրերի հոգատար և ապահով ձեռքերում ենք: Ես և ամուսինս թոշակառու ենք, Ակնաղբյուրում մեր տնամերձ հողամասն էինք մշակում, անասնապահությամբ զբաղվում: Ամուսինս էլ վարորդ էր աշխատում գյուղում։ Մենք մեր աշխարհում երջանիկ էինք։ Ստեփանակերտում էլ, թեկուզ թոշակառու, բայց աշխատանքի է անցել` չնայած, որ առողջական խնդիրներ ունի, հիմա էլ ապաքինման փուլում է: Ես և ամուսինս երեխաներիս ու թոռներիս, համագյուղացիներիս ու բարեկամներիս մշտական ուշադրության կենտրոնում ենք, հոգատարությամբ են շրջապատել մեզ»,- «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմել է 72-ամյա Մարիետա Մարտիրոսյանը:
277008206_671238420794633_873108975897213275_n.jpg (583 KB)
Մեր զրուցակցի համոզմամբ՝ արցախցիները ուժեղ ու դիմացկուն ժողովուրդ են։ Ասում է` առանց ջրի, գազի էլ կարող են ապրել, միայն թե խաղաղություն լինի, որ շարունակեն արարել հայրենիքում:

Hoping to find the lost..The story of a family
Due to the recent war unleashed by Azerbaijan in 2020,the Martirosyan family was displaced from the Aknaghbyur community of Artsakh’s Askeran region.
STEPANAKERT, APRIL 12, ARTSAKHPRESS: The family has settled in Stepanakert Nursing Home.
"We have been warmly received in this center. My husband and I are retired. In Aknaghbyur we were engaged in agriculture and cattle-breeding.
My husband worked as a driver in the village. We were happy in our world. In Stepanakert, even though he is retired and health problems, he started working. My husband and I are in the center of constant attention of our children and grandchildren, our fellow villagers and relatives," 72-year-old Marietta Martirosyan told “Artsakhpress”.
277008206_671238420794633_873108975897213275_n.jpg (583 KB)Marietta Martirosyan said that the people of Artsakh are strong and resilient. She says that they can confront any difficulties, only need peace in order to create in the homeland.