Մարտիրոսյանների ընտանիքը 2020 թվականին Ադրբեջանի սանձազերծած զավթողական պատերազմի հետևանքով ԱՀ Ասկերանի շրջանի Ակնաղբյուր համայնքից տեղահանվել և հաստատվել է Ստեփանակերտի տուն-ինտերնատում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 12 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Մեզ այս օջախում շատ ջերմ են ընդունել, ամեն օր բուժքույրերի հոգատար և ապահով ձեռքերում ենք: Ես և ամուսինս թոշակառու ենք, Ակնաղբյուրում մեր տնամերձ հողամասն էինք մշակում, անասնապահությամբ զբաղվում: Ամուսինս էլ վարորդ էր աշխատում գյուղում։ Մենք մեր աշխարհում երջանիկ էինք։ Ստեփանակերտում էլ, թեկուզ թոշակառու, բայց աշխատանքի է անցել` չնայած, որ առողջական խնդիրներ ունի, հիմա էլ ապաքինման փուլում է: Ես և ամուսինս երեխաներիս ու թոռներիս, համագյուղացիներիս ու բարեկամներիս մշտական ուշադրության կենտրոնում ենք, հոգատարությամբ են շրջապատել մեզ»,- «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում պատմել է 72-ամյա Մարիետա Մարտիրոսյանը:
277008206_671238420794633_873108975897213275_n.jpg (583 KB)
Մեր զրուցակցի համոզմամբ՝ արցախցիները ուժեղ ու դիմացկուն ժողովուրդ են։ Ասում է` առանց ջրի, գազի էլ կարող են ապրել, միայն թե խաղաղություն լինի, որ շարունակեն արարել հայրենիքում:

В надежде найти потерянное... История одной семьи
Семья Мартиросянов была перемещена из общины Акнахпюр Аскеранского района Республики Арцах в результате развязанной Азербайджаном в 2020 году захватнической войны и поселилась в доме престарелых в Степанакерте.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 апреля, АРЦАХПРЕСС- «Нас очень тепло приняли в этом центре, мы каждый день находимся в заботливых и надежных руках медсестер. Мы с мужем пенсионеры, раньше возделывали землю возле нашего дома в Акнахпюре, разводили скот. Мой муж работал водителем в деревне. Мы были счастливы в нашем мире. В Степанакерте хоть и пенсионер, но начал работать, хотя проблемы со здоровьем, и сейчас выздоравливает. Мы с мужем находимся в центре постоянного внимания наших детей и внуков, односельчан и родственников, они окружили нас заботой», - рассказала в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" 72-летняя Мариэта Мартиросян.
277008206_671238420794633_873108975897213275_n.jpg (583 KB)
По словам нашей собеседницы, арцахцы — сильный и стойкий народ. Она говорит, что они могут жить без воды и газа, только пусть будет мир, чтобы они могли продолжать творить на родине.