Խաչմաչում գյուղատնտեսական եռուզեռ է. բնակիչներն այդպես են շեն պահում գյուղը
ԱՀ Ասկերանի շրջանի Խաչմաչ համայնքի բնակիչների զբաղվածության հիմնական ուղղությունը գյուղատնտեսությունն է՝ անասնապահությունն ու հողագործությունը. շատ են հացահատիկային մշակաբույսերի աճեցմամբ զբաղվողները։ Ունենք 280 հա հողատարածք:
Խաչմաչում  գյուղատնտեսական եռուզեռ է. բնակիչներն այդպես են շեն պահում գյուղը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Խաչմաչ համայնքի ղեկավար Մխիթար Ղահրիյանը:
20179820_1028627867330877_162940890_n.jpg (99 KB)
«Բնակիչները շարունակում են արարել հայրենի Խաչմաչում, հող են մշակում, ծառ տնկում, գյուղը շենացնում: Մեր տեղանքը բարենպաստ է անասնապահությունը զարգացնելու համար, բայց գյուղատնտեսության այդ ճյուղով զբաղվողները մեծ թիվ չեն կազմում: Պատերազմից հետո տեղահանված տասներկու բնակիչ է հաստատվել այստեղ, նրանք ապահովվել են աշխատանքով և ներգրավվել գյուղատնտեսական աշխատանքներում: Բնակչության տրամադրվածությունն, ընդհանուր առմամբ, դրական է»,-ներկայացրել է համայնքապետը:
Նրա տեղեկացմամբ՝ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում վնասվել են երեք բնակելի տներ ու հանդիսությունների սրահը, դրանք վերանորոգվել են ԱՀ Քաղաքաշինության նախարարության աջակցությամբ:
20136733_1028627870664210_380301883_n.jpg (91 KB)
2015 թվականին ԱՀ կառավարության և «Խաչմաչ» հիմնադրամի համաֆինանսավորմամբ կառուցվել է համայնքային կենտրոն` ժամանակակից պայմաններով, որտեղ տեղակայված են բուժկետը, մշակույթի տունը, գրադարանը։ Ներհամայնքային բոլոր ճանապարհները սալապատված են:
20136687_1028627893997541_586313969_n.jpg (143 KB)
«Արցախյան ազատամարտի հերոսամարտիկ Շահեն Սարգսյանի անունը կրող դպրոցում հայրենասիրական վեհ գաղափարներով կրթվում և դաստիարակվում է 42 աշակերտ, ինչն այսօր, առավել քան երբևէ, անհրաժեշտություն է և առաքելություն: Մանկապարտեզ չունենք, սակայն շատ կցանկանայինք ունենալ, որպեսզի գյուղի երեխաները մանկապարտեզ ևս հաճախեին: Ունենք խաղահրապարակ, որն ապահովում է նախադպրոցական տարիքի երեխաների ժամանցը»,-նշել է Մ. Ղահրիյանը՝ հավելելով, որ բնակիչներն ապահովված են գազով, էլեկտրաէներգիայով ու ջրով:

В Хачмаче ведутся сельскохозяйственные работы: таким образом жители способствуют процветанию деревни
Основным направлением занятости жителей общины Хачмач Аскеранского района Арцаха является сельское хозяйство - животноводство и земледелие. Есть много людей, которые выращивают зерновые культуры. У нас 280 га земли.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил глава общины Хачмач Мхитар Гахриян.
20179820_1028627867330877_162940890_n.jpg (99 KB)
"Жители продолжают творить в родном Хачмаче, возделывать землю, сажать деревья и благоустраивать село. Наш район благоприятен для развития животноводства, но мало кто занимается этой отраслью сельского хозяйства. После войны здесь поселились 12 переселенцев, они были обеспечены работой и заняты сельскохозяйственными работами. В целом, жители настроены положительно", - представил глава общины.
По его словам, в ходе 44-дневной войны пострадали три жилых дома и зал торжеств, они были отремонтированы при поддержке Министерства градостроительства Республики Арцах.
20136733_1028627870664210_380301883_n.jpg (91 KB)
В 2015 году при софинансировании Фонда "Хачмач" и Правительства Республики Арцах в современных условиях был построен общественный центр, где расположены медпункт, дом культуры и библиотека. Все межсельские дороги вымощены.
20136687_1028627893997541_586313969_n.jpg (143 KB)
«В школе имени героя Арцахской освободительной войны Шагена Саргсяна воспитываются 42 учащихся с благородными патриотическими идеями, что сегодня как никогда является необходимостью и миссией. Детского сада у нас нет, но мы бы очень хотели, чтобы дети из села посещали детский сад. У нас есть игровая площадка, которая обеспечивает развлечения для детей дошкольного возраста», — отметил М. Гахриян, добавив, что жители обеспечены газом, электричеством и водой.