Ռուսաստանը և Հայաստանը պայմանավորվել են ստեղծել ներդրումային նախագծերի համատեղ պորտֆել
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը և նախարարի տեղակալ Նարեկ Տերյանը ապրիլի 10-12-ն այցով գտնվում են Ռուսաստանի Դաշնությունում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 12 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այցի շրջանակում ապրիլի 11-ին հայկական պատվիրակությանն ընդունել է ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալ Դմիտրի Վոլվաչը։
Ինչպես հայտնում են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ նախարար Վահան Քերոբյանը նշել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է խորացնել և ընդլայնել համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ արդյունաբերության, առևտրի և փոխադարձ ներդրումների ոլորտում՝ հաշվի առնելով երկրում բիզնես միջավայրի բարելավման ուղղությամբ նպատակաուղղված և բարեհաջող աշխատանքը։
«Կախված գտնվելու վայրից և թիրախային ուղղվածությունից՝ օտարերկրյա ներդրողները կարող են գրանցել ընկերություն և արդյունավետ գործունեություն ծավալել Հայաստանում էներգետիկայի, թեթև և ծանր արդյունաբերության, դեղագործության, հեռահաղորդակցության, ոսկերչության կամ ադամանդի արտադրության, լոգիստիկայի և տրանսպորտի, ինչպես նաև՝ ՏՏ ոլորտում», - ընդգծել է նախարարը։
ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարի տեղակալ Դմիտրի Վոլվաչը նշել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը 2021 թվականին աճել է գրեթե 13%-ով և հասել 2,6 մլրդ ԱՄՆ դոլարի, մինչդեռ միայն 2022 թվականի հունվարին փոխադարձ առևտուրը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 50%-ով։
«Սրանք բարձր ցուցանիշներ են, և այսօր՝ նոր պայմաններում, մենք շարունակում ենք փոխգործակցությունը՝ մեր համագործակցության տեմպերը պահպանելու նպատակով։ Դրա համար առկա է մեծ ներուժ։ Մենք չենք ցանկանում կանգ առնել ներկա ձեռքբերումների վրա և շահագրգռված ենք փնտրել համատեղ նոր նախագծեր և զարգացնել ներդրումային ներուժը», - ասել է Դմիտրի Վոլվաչը:
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանում գործում են ավելի քան 40 ռուսական խոշոր ընկերություններ։
Ռուսաստանը Հայաստանի տնտեսության իրական հատվածում ներդրել է շուրջ 2 մլրդ ԱՄՆ դոլար։
Առևտրատնտեսական համագործակցության զարգացման համար ռուսական կողմը արդյունավետ լուծումներ է առաջարկել տրանսպորտի, էներգետիկայի, սոցիալական ենթակառուցվածքների զարգացման, ՀՀ-ում հեռանկարային ներդրումային ծրագրերի իրականացման համար։
Դմիտրի Վոլվաչի խոսքով՝ համատեղ զարգացման նոր կետեր գտնելու գործիքներից մեկը կարող է լինել 2022-2025 թվականների միջկառավարական տնտեսական համագործակցության ծրագրի ստորագրումը և դրա շրջանակում Գործողությունների ծրագրի մշակումը, որը կներառի փոխգործակցության հեռանկարային ոլորտները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև միջտարածաշրջանային համագործակցությանը. այսօր Հայաստանը հարաբերություններ է պահպանում Ռուսաստանի ավելի քան 70 շրջանների հետ։ Բացի այդ, նախատեսվում է աշխատանքներ կազմակերպել միջտարածաշրջանային համագործակցության նախագծերի ընտրության և դրանց կյանքի կոչմանը  աջակցելու ուղղությամբ։
Քննարկվել են նաև ԵԱՏՄ շրջանակներում իրականացվող աշխատանքները։ Այս պահի դրությամբ ուշադրության կենտրոնում է ԵԱՏՄ անդամ երկրների տնտեսությունների մակրոտնտեսական իրավիճակն ու կայուն զարգացումը։

Armenia, Russia agree to create joint portfolio of investment programs
Armenia’s Minister of Economy Vahan Kerobyan and his deputy Narek Teryan are in Russia since April 10 on a three-day visit. During the visit the Armenian delegation was hosted by Russia’s Deputy Minister of Economic Development Dmitry Volvach, the Armenian ministry said in a news release.
STEPANAKERT, APRIL 12, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Thanking for the welcome, Minister of Economy Vahan Kerobyan said Armenia is interested in deepening and expanding the cooperation with Russia in industry, trade and mutual investments, taking into account the targeted and successful work aimed at improving the bilateral business environment.
“Depending on the location and targeted direction, foreign investors could register a company and conduct an effective activity in Armenia in the fields of energy, light and heavy industry, pharmaceutics, telecommunication, jewelry or diamond production, logistics and transport, as well as IT”, the minister said.
The Russian deputy minister of economic development said the trade turnover between Armenia and Russia in 2021 increased by almost 13% and has reached 2,6 billion dollars, whereas the mutual trade only in January 2022 has increased by 50% compared to the same period of the previous year.
“These are high figures, and today, in new conditions, we continue the mutual cooperation for keeping our partnership rates. There is a big potential for that. We don’t want to stop on the existing achievements and are interested in searching for new joint projects and developing the investment potential”, Dmitry Volvach said.
He also said that there are more than 40 large Russian companies operating in Armenia. Russia has invested around 2 billion dollars in the real sector of Armenia’s economy.
For the development of commercial partnership, the Russian side made effective proposals for the development of transport, energy, social infrastructure, implementation of prospective investment programs in Armenia.
The inter-regional cooperation was also touched upon during the meeting. Today Armenia maintains relations with more than 70 regions of Russia. Moreover, it is planned to organize works to select inter-regional cooperation projects and assist their implementation.
The activities being implemented within the Eurasian Economic Union were also discussed. At the moment the focus is on the macro-economic situation and the sustainable development of the economies of the Union’s member states.