Մայր տաճարում կենտրոնական խորանի սրբապատկերի օծման արարողություն է կազմակերպվել
Այսօր՝ ապրիլի 12-ին, Ստեփանակերտի Աստվածամոր Սուրբ Հովանի մայր տաճարում թեմակալ առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի ձեռամբ տեղի է ունեցել կենտրոնական խորանի Սուրբ Մարիամ Աստվածածնի պատկերով նոր սրբապատկերի օծման և կախման արարողությունը: Նախաձեռնության հեղինակը ԱՀ Ներքին գործերի նախարար Կարեն Սարգսյանն է:
Մայր տաճարում  կենտրոնական խորանի սրբապատկերի օծման արարողություն է կազմակերպվել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, ապրիլի 12, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ՀԱԵ Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանն ասել է, որ, ընդունված կարգի համաձայն, Հայ առաքելական եկեղեցու սուրբ սեղանները Աստվածամոր պատկերով պետք է զարդարված լինեն:
1.jpg (2.39 MB)
4.jpg (891 KB)
«Անշուշտ, ունենք ավանդական սուրբ սեղաններ, բայց, ընկալյալ կարգի համաձայն, սուրբ սեղանը անպայման պետք է զարդարված լինի Աստվածամոր` Փրկչի՝ մանուկ Հիսուս Քիստոսին գիրկը առած նկարով: Աշխարհի բոլոր նշանավոր թանգարաններում այդպիսի նկար կա, բայց շատերը օծված չեն։ Թող ԱՀ Ներքին գործերի նախարար Կարեն Սարգսյանի նախաձեռնությունը լինի ուսուցողական մի քայլ բոլոր նրանց համար, ովքեր փնտրում են ճշմարտությունն ու այդ ճանապարհով ուզում են դառնալ նվիրյալներ ու բարեգործներ: Եվ թող հայերի համար շատ սիրելի Աստվածամայրը իրապես իր աստվածային հովանու ներքո պահի և պահպանի անմահության ճանապարհով քայլող հայ ազգին, Արցախն ու նրա բնակիչներին»,-նշել է Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը:
2.jpg (2.24 MB)
Սրբապատկերի օծման արարողությունից հետո Մայր տաճարում հավատավորների մասնակցությամբ միասնական աղոթք է հնչել։

В соборе Пресвятой Богородицы состоялась церемония освящения иконы центрального престола
Сегодня, 12 апреля, в Кафедральном соборе Пресвятой Богородицы в Степанакерте предводитель Арцахской епархии, Преосвященный епископ Вртанес Абрамян совершил церемонию освящения и повешения новой иконы с изображением Пресвятой Богородицы. Автором инициативы является министр внутренних дел Республики Арцах Карен Саргсян.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 апреля, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" предводитель Арцахской епархии ААЦ, Преосвященный епископ Вртанес Абрамян сказал, что согласно принятому распоряжению, престолы Армянской Апостольской церкви должны быть украшены образом Божией Матери.
1.jpg (2.39 MB)
4.jpg (891 KB)«Конечно, у нас есть традиционные трапезы, но, согласно принятому порядку, трапеза должна быть украшена изображением Божией Матери, обнимающей Спасителя- младенца Иисуса Христа. Такие картины есть во всех известных музеях мира, но многие не освящены. Пусть инициатива министра внутренних дел Республики Арцах Карена Саргсяна станет воспитательным шагом для всех тех, кто ищет истину и таким образом  хотят стать преданными и благотворителями. И пусть очень дорогая армянам Богородица действительно держит под своим божественным покровом, оберегает армянский народ, идущий по пути бессмертия, Арцах и его жителей», - отметил Преосвященный епископ Вртанес Абрамян.