Նախատեսվում է Էմանուել Մակրոնի և հայ համայնքի ներկայացուցիչների հանդիպումը
Ֆրանսիայի նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլին ընդառաջ նախատեսվում է հայ համայնքի ներկայացուցիչների հանդիպումը նախագահի աթոռին կրկին հավակնող Էմաունել Մակրոնի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 13 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ, ՀՅԴ բյուրոյի անդամ Մուրադ Փափազյանը նշեց, որ ակնկալվում է, որ Էմանուել Մակրոնը հայկական համայնքին կներկայացնի իր առաջարկներն առաջիկա հինգ տարիների համար:
«Էմանուել Մակրոնի հետ կապն, աշխատանքը շարունակական է: Նա միշտ ներկա է լինում Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի տարեկան ընթրիքին, ապրիլի 24-ի միջոցառումներին: Տարվա ընթացքում հանդիպումներ են լինում նրա, նրա թիմի, նախարարների հետ: Նույնիսկ, եթե դժգոհություններ ունենք, ապա հանրային հարթակում ներկայացնում ենք, օրինակ, 44 օրյա պատերազմի հետ կապված, այն իրականության, որ Ֆրանսիան Ադրբեջանին զենք է վաճառել: Դատապարտել ենք,  այդ մասին խոսել ենք նախագահ Մակրոնի հետ: Կարևոր է հիշեցնել, որ  Ֆրանսիայի ներկայությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում՝ որպես համանախագահ երկիր, կարևոր է: Նույնիսկ, եթե Ուկրաինայի պատերազմը մի քիչ խանգարում է կամ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջև հարցեր կան, միևնույն է պետք է քաջալերենք, որ Ֆրանսիան շարունակի իր գործը՝ որպես համանախագահ երկիր»,-ասաց Մուրադ Փափազյանը:
Անդրադառնալով նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ անցած հաջորդ թեկնածուին՝ «Ազգային ճակատ» ծայրահեղ աջակողմյան կուսակցության առաջնորդ Մարին Լը Պենին, Մուրադ Փափազյանը նշեց, որ նրա հետ որևէ հարաբերություն երբեք չեն ունեցել, որովհետև միշտ մերժել են ծայրահեղ աջակողմյանների հետ որևէ համագործակցություն:
«Մենք չենք կարող երևակայել, որ Մարին Լը Պենին քվե տրվի: Ծայրահեղ աջին միշտ մերժում ենք: Նրանք վտանգավոր քաղաքականություն են առաջարկում: Ֆրանսիայի համար ծայրահեղ աջ նախագահ ունենալը խնդիր կլինի, շատ լուրջ կթուլացնի դիրքերը միջազգային ասպարեզում: Մարին Լը Պենը մեզ համար այլընտրանք չէ»,-ասաց Մուրադ Փափազյանը:
Ֆրանսիայում նախագահի ընտրության առաջին փուլում թեկնածուներից որևէ մեկին չէր հաջողվել ստանալ ձայների մեծամասնությունը: Ապրիլի 10-ին կայացած ընտրության քվեաթերթիկների հաշվարկից հետո պարզվել է, որ գործող նախագահ Էմանուել Մակրոնը ստացել է՝ 27,8, իսկ «Ազգային ճակատ» կուսակցության առաջնորդ Մարին Լը Պենը՝ 23,1 տոկոս ձայն:

Эммануэль Макрон встретится с представителями армянской общины Франции
В преддверии второго тура президентских выборов во Франции намечена встреча представителей армянской общины с Эммануэлем Макроном, вновь претендующим на президентское кресло.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 апреля, АРЦАХПРЕСС- В беседе с «Арменпресс» сопредседатель Координационного совета армянских организаций Франции, член Бюро АРФД Мурад Папазян отметил, что ожидается, что Эммануэль Макрон представит армянской общине свои предложения на ближайшие пять лет.
«Связь с Эммануэлем Макроном, работа с ним непрерывна. Он всегда присутствует на ежегодном ужине Координационного совета армянских организаций Франции, на мероприятиях, посвященных 24 апреля. В течение года бывают встречи с ним, с его командой и министрами. Даже если у нас возникают какие-то недовольства, мы представляем их на общественной трибуне, например, в связи с 44-дневной войной, относительно факта, что Франция продавала оружие Азербайджану. Мы осудили это, мы говорили об этом с президентом Макроном. Напомним, что присутствие Франции в Минской группе ОБСЕ в качестве страны-сопредседателя имеет очень важное значение. Даже если война на Украине немного мешает, или между сопредседателями Минской группы ОБСЕ возникают разногласия, мы все равно должны поощрять Францию продолжать свою работу в качестве страны-сопредседателя», - сказал Мурад Папазян.
Говоря о другом кандидате второго тура президентских выборов, лидере ультраправой партии «Национальный фронт» Марин Ле Пен, Мурад Папазян сказал, что у них не было с ней никаких отношений, потому что они всегда отказывались от сотрудничества с ультраправыми силами.
«Мы не можем представить себе - проголосовать за Марин Ле Пен. Мы всегда отвергаем ультраправых. Они предлагают опасную политику. Для Франции правый президент будет большой проблемой, это серьезно ослабит ее позиции на международной арене. Марин Ле Пен для нас не альтернатива», - сказал Мурад Папазян.
В первом туре президентских выборов Франции ни одному из кандидатов не удалось набрать большинства голосов. Подсчет бюллетеней на выборах, состоявшихся 10 апреля, показал, что действующий президент Эммануэль Макрон получил 27,8% голосов, а лидер Национального фронта Марин Ле Пен - 23,1%.