Հավատարիմ ենք մնալու ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա անկախության համար պայքարին. Նախագահ Հարությունյանը հանդիպում է ունեցել Մարտակերտում
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ապրիլի 12-ին Մարտակերտ քաղաքում հանդիպում է ունեցել շրջանի վարչակազմի պատասխանատուների, համայնքների ղեկավարների և բնակչության ակտիվ ներկայացուցիչների հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 13 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Քննարկվել են աշխարհաքաղաքական վերջին զարգացումները և այդ համատեքստում Արցախում տիրող ռազմաքաղաքական իրավիճակը, անվտանգային և սոցիալ-տնտեսական խնդիրները։
Իր խոսքում երկրի ղեկավարը անդրադարձել է վերջերս Ասկերանի շրջանի Փառուխ համայնքի և Քարագլուխ բարձունքի հատվածում հակառակորդի սադրիչ գործողություններին՝ նշելով, որ ադրբեջանական կողմի հետքաշման համար Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության հետ բանակցությունները շարունակվում են։ Միևնույն ժամանակ, Արայիկ Հարությունյանը շեշտել է, որ հակամարտության գոտում հարաբերական և փխրուն խաղաղության ապահովումը հնարավոր է ռուսական խաղաղապահ ուժերի շնորհիվ, և Արցախի ժողովրդի ու իշխանությունների համոզմամբ նրանց ներկայությունը պետք է լինի երաշխավորված ու անժամկետ՝ զինծառայողների և զինտեխնիկայի համապատասխանաբար ավելացմամբ։
Նախագահը վերահաստատել է Արցախի իշխանությունների հավատարմությունը Արցախի Հանրապետության՝ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա անկախության և պետականաշինության համար պայքարին և ընդգծել, որ ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի երաշխիքներին և գործունեությանը զուգահեռ՝ Կառավարությունը շարունակաբար աշխատելու է անվտանգության ապահովման սեփական մեխանիզմների և քաղաքացիական պաշտպանության համակարգի արդյունավետության բարելավման ուղղությամբ։
Երկրի ղեկավարը անդրադարձել է նաև էներգետիկ և պարենային անվտանգության ապահովման խնդիրներին և նշել, որ արդեն աշխատանքներ են տարվում արևային էներգետիկայի զարգացումը, փոքր ՀԷԿ-երի, անտառային ու բնական այլ ռեսուրսների և հողատարածքների ռացիոնալ օգտագործումն ապահովելու ուղղությամբ։ Արայիկ Հարությունյանի խոսքով՝ նախանշված ծրագրի համաձայն՝ իրականացվելու են ենթաշրջանային և ներհամայնքային ճանապարհների բարեկարգման աշխատանքները։
130422AycMartakert1.jpg (1.77 MB)
Հանդիպումից հետո նախագահ Հարությունյանը Մարտակերտի հոգևոր հովիվ Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանի ուղեկցությամբ այցելել է Մարտակերտի Սուրբ Հովհաննու Կարապետ եկեղեցի, որտեղ մասնակցել է ՀԱԵ Արցախի թեմի եկեղեցիներում հնչող միասնական աղոթքին։

Мы продолжаем быть приверженными борьбе за независимость, основанной на праве народов на самоопределение. Президент Арутюнян провел встречу в Мартакерте
12 апреля в городе Мардакерт президент Республики Арцах Араик Арутюнян встретился с ответственными лицами районной администрации, руководителями общин и местными жителями.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает главное информационное управление Аппарата президента Республики Арцах.
Были обсуждены последние геополитические развития и в этом контексте военно-политическая ситуация в Арцахе, равно как и вопросы безопасности, социально-экономические проблемы.
В своем выступлении глава государства коснулся недавних провокационных действий противника в общине Парух и на высоте Караглух Аскеранского района, отметив, что переговоры с дислоцированным в Арцахе российским миротворческим командованием об отступлении азербайджанской стороны продолжаются. При этом Араик Арутюнян подчеркнул, что обеспечение относительного и  хрупкого мира в зоне конфликта возможно за счет российских миротворческих сил. Народ и власти Арцаха убеждены, что их присутствие должно быть гарантированным и бессрочным при соответствующем увеличении числа военнослужащих и боевой техники.
Президент подтвердил приверженность властей Арцаха борьбе за независимость и государственному строительству на основе права народов на самоопределение и подчеркнул, что параллельно с гарантиями и деятельностью российских миротворческих войск Правительство продолжит работу по повышению эффективности обеспечения собственных механизмов безопасности и системы гражданской обороны.
Глава государства коснулся также вопросов обеспечения энергетической и продовольственной безопасности, отметив, что уже ведется работа по развитию солнечной энергетики, обеспечению рационального использования малых ГЭС, лесных и других природных ресурсов, земельных угодий. По словам Араика Арутюняна, в соответствии с намеченной программой будут проведены работы по благоустройству отдельных региональных и внутриобщинных дорог.
130422AycMartakert1.jpg (1.77 MB)
После встречи президент Арутюнян в сопровождении духовного пастыря Мардакертского района священника Ованнеса Ованнисяна посетил церковь Св. Иоанна Крестителя в Мардакерте, где принял участие в совместной молитве, совершаемой в эти дни во всех церквях  Арцахской епархии ААЦ.