Ադրբեջանն փորձում է գործընթացը փակուղի մտցնել. Նիկոլ Փաշինյան
Բրյուսելում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարներին հանձնարարվել է սկսել ապագա խաղաղության պայմանագրի նախապատրաստական աշխատանքները եւ այս ուղղությամբ ձեռնարկել բանակցություններ եւ շփումներ: Այս տեղեկատվության հրապարակումից հետո մեր հասցեին հնչեց քննադատություն, թե մենք փաստորեն հրաժարվել ենք ԵԱՀԿ ՄԽ հովանու ներքո բանակցություններ իրականացնելու գաղափարից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 13 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին ապրիլի 13-ին Ազգային ժողովում ունեցած իր ելույթում նշեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Իրականությունը մի փոքր այլ է: Մենք այդ գաղափարից չենք հրաժարվել, բայց նաեւ գիտեք, որ Ուկրաինայի իրադարձությունների բերումով համանախագահության ներսում հարաբերությունները ծայրաստիճան լարված են: Ի դեպ, այդ լարվածությունը սկիզբ էր առել դեռ 2011 թվականին՝ Սիրիայի իրադարձություններից, ինչը անխուսափելիորեն ազդեցություն ունեցավ մեր տարածաշրջանային   զարգացումների վրա: Եւ հիմա էլ, այդ լարվածությունը հաշվի առնելով, մենք չենք կարող պասիվ սպասել համանախագահության գործողություններին, մյուս կողմից երկկողմ խոսակցությունների մեկնարկը որեւէ կերպ չի արգելում համանախագահության ներգրավումը գործընթացում»,- ընդգծեց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց՝ գործընթացի նախապատրաստությունը պետք է մեկնարկել անհետաձգելիորեն եւ պետք է հուսալ, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարությունները կկարողանան տրված հանձնարարականները պատշաճ ժամկետում կատարել: Վարչապետի խոսքով՝ կարեւոր է արձանագրել, որ այսօր ողջ միջազգային հանրությունը գործընթացին աջակցելու պատրաստակամություն է ցուցաբերում եւ այս պատեհությունը պետք է իսկապես օգտագործել:
«Չնայած՝ անզեն աչքով էլ նկատելի է խաղաղության օրակարգի մի շարք հարցերում միջազգային գործընկերների անմիջական ներգրավվածությունը: Գիտեք, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման հարցով Հայաստան-Ռուսաստան-Ադրբեջան եռակողմ աշխատանքային խումբ է գործում՝ փոխվարչապետերի համանախագահությամբ: Սա չի խանգարում, որ այս հարցը մենք քննարկենք նաեւ ԵՄ, ԱՄՆ, Ֆրանսիայի, Իրանի, Վրաստանի մեր գործընկերների հետ: Նաեւ՝ Ռուսաստանի դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ մեր վերջին հեռախոսազրույցի ընթացքում պայմանավորվեցինք ակտիվացնել եռակողմ աշխատանքային խմբի աշխատանքները»,- նշեց ՀՀ կառավարության ղեկավարը:
Փաշինյանը նկատեց՝ Ադրբեջանն այստեղ էլ է փորձում գործընթացը փակուղի մտցնել, ճանապարհների բացման հարցում մեր շահագրգռությունը փորձ անելով վերածել միջանցքային խոսակցության:
«Բայց ինչպես բազմիցս արձանագրել եմ, այս մոտեցումը բացարձակապես անընդունելի է մեզ համար: Ուշադրության է արժանի այն փաստը, որ Ադրբեջանը փորձում է տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման օրակարգը իրականացնել այնպես, որ դրա արդյունքում Հայաստանի շրջափակումը ոչ թե հաղթահարվի, այլ ընդհակառակը՝ ավելի խորանա: Կամ էլ՝ Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականության նոր հիմնավորում դառնա: Այս է պատճառը, որ մենք այս հարցում պիտի ցուցաբերենք մաքսիմալ ճկունություն՝ միեւնույն ժամանակ հստակ պաշտպանելով մեր սկզբունքային դիրքորոշումներն ու Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը»,- եզրափակեց վարչապետը:

Азербайджан пытается привести процесс переговоров в тупик: Никол Пашинян
В Брюсселе министрам иностранных дел Армении и Азербайджана было поручено начать подготовку будущего мирного соглашения и проводить переговоры в этом направлении. После публикации этой информации нас раскритиковали за фактический отказ от идеи проведения переговоров под эгидой Минской группы ОБСЕ.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил премьер-министр РА Никол Пашинян в своем выступлении в Национальном Собрании 13 апреля.
«Действительность немного иная. Мы не отказались от этой идеи, но вы также знаете, что отношения между сопредседателями крайне напряжены в связи с событиями на Украине. Кстати, эта напряженность началась еще в 2011 году с событий в Сирии, что не могло не отразиться на наших региональных событиях. И сейчас, учитывая ту напряженность, мы не можем пассивно ждать действий сопредседателей. С другой стороны, начало двусторонних переговоров никоим образом не запрещает вовлечение сопредседателей в процесс», - сказал он.
Никол Пашинян отметил, что подготовка процесса должна начаться немедленно, и мы надеемся, что Министерства иностранных дел Армении и Азербайджана смогут своевременно выполнить данные поручения. По словам премьер-министра, нужно отметить, что сегодня все международное сообщество готово поддержать процесс, и эту возможность нужно действительно использовать.
«Хотя прямое участие международных партнеров в ряде вопросов мирной повестки заметно и невооруженным глазом. Вы знаете, что существует трехсторонняя рабочая группа Армения-Россия-Азербайджан по открытию региональных коммуникаций, сопредседателями которой являются вице-премьеры. Это не мешает нам обсуждать этот вопрос с нашими партнерами в ЕС, США, Франции, Иране и Грузии. А в ходе нашего последнего телефонного разговора с президентом Российской Федерации Владимиром Путиным мы договорились активизировать работу трехсторонней рабочей группы», - сказал премьер-министр РА.
Он отметил, что Азербайджан и здесь пытается завести процесс в тупик, пытаясь перевести нашу заинтересованность в открытии дорог в коридорный разговор.
«Но, как я неоднократно заявлял, такой подход для нас абсолютно неприемлем. Примечательно, что Азербайджан пытается реализовать повестку открытия региональных коммуникаций таким образом, чтобы в результате блокада Армении не была бы преодолена, а, наоборот, углубилась, или стала бы новым оправданием агрессивной политики в отношении Армении. Именно поэтому мы должны проявлять максимальную гибкость в этом вопросе, в то же время четко отстаивать наши принципиальные позиции и территориальную целостность Армении», - заключил премьер-министр.