«Ե՛կ, աշխարհը պիրինք Արցախ». Մեկնարկում է նոր ծրագիր
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 13 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Նախաձեռնության շրջանակում Հայաստանի և Սփյուռքի հայտնի ու խոստումնալից հայ գործիչները պիտի այցելեն Արցախ ու հանրային ելույթներ ունենան բնակչության շրջանում:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Թուֆենկյան» բարեգործական հիմնադրամի արտաքին կապերի տնօրեն Ռուբեն Ջանբազյանը:
««Ե՛կ, աշխարհը պիրինք Արցախ» նախաձեռնության նպատակն է ներգրավել և մոտիվացնել տեղի բնակչությանը և օգնել բարձրացնել Արցախի հեղինակությունը Հայաստանում և միջազգային մակարդակում։ Այցելությունները կներառեն ոչ միայն հանրային ելույթներ, այլ նաև կլոր սեղան-քննարկումներ, հանդիպումներ, ցուցահանդեսներ, թրեյնինգներ եւ այլն»,-ներկայացրեց Ռ. Ջանբազյանը։
Նրա խոսքով՝ նախաձեռնության առաջին հյուրերն են գրող, արձակագիր Արամ Ավետիսը՝ Երևանից, և երգիչ, երգահան, ու գրող Ափօ Սահակեանը՝ Երուսաղեմից:
Ավետեսի ու Սահակյանի այցերը կազմակերպվում են Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության Արցախի գրասենյակի համատեղ համագործակցությամբ:
«Արամ Ավետիսի «Երբ առնետները կարդալ գիտեին» գրքի ներկայացումն ու հանրային ելույթը տեղի կունենա մայիսի 8-ի երեկոյան` ժամը 18:30-ին՝ Ստեփանակերտի «ԿԻՆԻ» ռեստորանում(Թումանյան 95): Մուտքն ազատ է, իսկ բոլոր ներկաները որպես նվեր կստանան հեղինակի «Երբ առնետները կարդալ գիտեին» գրքի մեկական օրինակ: Ափօ Սահակեանի ակուստիկ ելույթը տեղի կունենա նույն օրը՝ ժամը 20:00-ին, նույն վայրում։
Ցանկացողները մանրամասների համար կարող են կապ հաստատել ինձ հետ՝ rupen@tufenkian.org էլ.հասցեով կամ զանգահարել +374-94-88-30-65 հեռախոսահամարին»,-ընդհանրացրել է մեր զրուցակիցը։

«Приезжай, принесем мир в Арцах»: Запускается новая программа
СТЕПАНАКЕРТ, 13 апреля, АРЦАХПРЕСС- В рамках инициативы известные и многообещающие армянские деятели из Армении и Диаспоры посетят Арцах и выступят с публичными выступлениями среди населения.
Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сообщил директор по внешним связям Благотворительного фонда «Туфенкян» Рубен Джанбазян.
«Цель инициативы  «Приезжай, принесем мир в Арцах» – вовлечь и мотивировать местное население и помочь поднять престиж Арцаха в Армении и на международном уровне. Визиты будут включать не только публичные выступления, но и круглые столы, встречи, выставки, тренинги и т. д», — представил Р. Джанбазян.
По его словам, первыми гостями инициативы станут писатель, прозаик Арам Аветис из Еревана, и певец, композитор и писатель Апо Саакян из Иерусалима.
Визиты Аветиса и Саакяна организованы в сотрудничестве с Арцахским офисом Армянского культурно-образовательного союза «Амазгаин».
«Презентация книги Арама Аветиса «Когда крысы умели читать» и публичное выступление состоятся вечером 8 мая в 18:30 в степанакертском ресторане «КИНИ» (ул. Туманяна, 95). Вход свободный, и все присутствующие получат бесплатную копию книги автора «Когда крысы умели читать». Акустическое выступление Апо Саакяна состоится в тот же день, в 20:00, на том же месте.
Желающие могут связаться со мной за подробностями по адресу rupen@tufenkian.org или по телефону +374-94-88-30-65», — обобщил наш собеседник.