ՌԴ-ն հավաստիացրել է, որ ԱԺ պատգամավորների մուտքն Արցախ չի թույլատրվել սադրանքներից զերծ պահելու համար․ Միրզոյան
Ազգային ժողովի պատգամավորների մուտքն Արցախ արգելելու դեպքից անմիջապես հետո ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը կապի մեջ է եղել Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և Ռուսաստանի Դաշնության իշխանությունների հետ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 13 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլի 13-ին Ազգային ժողովում Կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանին այս մասին ասաց Արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանի հարցին, թե ինչ միջոցներ են ձեռնարկվել հետագայում Ազգային ժողովի պատգամավորների մուտքն Արցախ արգելելու դեպքերից խուսափելու համար։
«Այն պահից սկսած, երբ հայտնի դարձավ, որ Ազգային ժողովի պատգամավորները չեն կարողանում Լաչինի միջանցքով մուտք գործել Լեռնային Ղարաբաղ, մենք ձեռնարկել ենք, բնականաբար, գործողություններ։ Կապի մեջ ենք եղել և Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների հետ, և Ռուսաստանի Դաշնության իշխանությունների հետ բարձր մակարդակով։ Մեզ հավաստիացրել են, որ Ազգային ժողովի պատգամավորների մուտքը Արցախ չի թույլատրվում սադրանքներից զերծ պահելու համար։ Ինչ վերաբերում է մեր դիրքորոշմանը, ապա այն հստակորեն արտացոլված է Արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ, այն է՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ՝ Լաչինի միջանցքով շարժի որևէ սահմանափակում նախատեսված չէ և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, այդ թվում (կամ եթե կուզեք՝ առավել ևս) Հայաստանի Հանրապետության ազգային ժողովի պատգամավորները պետք է անարգել մուտք ունենան Լեռնային Ղարաբաղ»,- ընդգծեց Միրզոյանը։
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Իշխան Սաղաթելյանը հայտնել էր, որ ՀՀ խորհրդարանի ընդդիմադիր պատգամավորներին թույլ չեն տվել մուտք գործել Արցախ։
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել էր, որ մտահոգված է այն փաստով, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ծառայողները չեն թույլատրել ՀՀ Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ:
«Նշված գործողությունը հակասում է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը, որով նախատեսվում է Լաչինի միջանցքով Լեռնային Ղարաբաղի անխափան կապը Հայաստանի հետ: Հայտարարության բոլոր կողմերը պետք է խստորեն հետևեն դրա տառին և ոգուն, ինչպես նաև իրականացնեն ստանձնած պարտավորությունները»,- ասված է հայտարարության մեջ:

Россия уверяет, что депутатов НС не пустили в Арцах, чтобы избежать провокаций: Мирзоян
Сразу же после инцидента с запретом на въезд в Арцах депутатам Национального Собрания, МИД Армении связался с властями Республики Арцах и властями Российской Федерации.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 апреля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом 13 апреля в Национальном Собрании сказал министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, отвечая на вопрос депутата Ваагна Алексаняна о том, какие меры приняты для того, чтобы избежать случаи запрета въезда в Арцах в будущем.
«С того момента, как стало известно, что депутаты НС не могут въехать в Нагорный Карабах через Лачинский коридор, мы, конечно, предприняли меры. Мы связались и с властями Нагорного Карабаха, и с властями Российской Федерации на высоком уровне. Нас заверили, что въезд депутатов НС Армении в Арцах не разрешили, чтобы избежать провокаций.
Что касается нашей позиции, то она четко отражена в заявлении МИД: в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года не предусмотрено никаких ограничений на передвижение по Лачинскому коридору и граждане Республики Армения, в том числе или, если хотите, особенно депутаты Национального Собрания Республики Армения должны иметь беспрепятственный доступ в Нагорный Карабах», - подчеркнул Мирзоян.
Вице-спикер НС Армении Ишхан Сагателян сообщил, что оппозиционным депутатам парламента Армении не разрешили въезд в Арцах.
МИД Республики Армения заявил накануне, что обеспокоен тем фактом, что военнослужащие российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе не допустили группу депутатов Национального Собрания Армении в Нагорный Карабах.
“Указанное действие противоречит Трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 г., которое предусматривает беспрепятственную связь Нагорного Карабаха с Арменией через Лачинский коридор. Все стороны заявления должны строго следовать его букве и духу, а также выполнять взятые на себя обязательства”, - говорится в заявлении.