Ֆրանսիայում ապրիլի 24-ին հայ համայնքի նախաձեռնությամբ կանցկացվեն հիշատակի միջոցառումներ
Ֆրանսիայում ապրիլի 24-ին՝ Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օրը, հայ համայնքի նախաձեռնությամբ կանցկացվեն հիշատակի միջոցառումներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 14 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ, ՀՅԴ բյուրոյի անդամ Մուրադ Փափազյանը նշեց, որ ամեն տարի ավանդույթի համաձայն Կոմիտասի հուշարձանի մոտ հիշատակի միջոցառում են անցկացնելու կառավարության, խորհրդարանի, Փարիզի քաղաքային իշխանությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
«Ապրիլի 24-ին Ֆրանսիայում նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլն է: Էմանուել Մակրոնն անցել է երկրորդ փուլ, այդ օրը չի կարող ներկա լինել: Հավանաբար, այլ քայլ կձեռնարկի ապրիլի 24-ից մի քանի օր առաջ: Մենք ակնկալում են, որ մեզ հետ հանդիպումից զատ, նախագահ Մակրոնը նշի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրը»,-ասաց Մուրադ Փափազյանը:
Ելույթների առանցքում լինելու է Թուրքիայի ժխտողականությունը, պահանջատիրությունը: Մուրադ Փափազյանն ընդգծեց, որ Արցախի և Հայաստանի անվտանգության հարցը նույնպես օրակարգում է:  Ելույթներից հետո նախատեսվում է երթ:
Հայորդի երիտասարդաց միությունը տեղեկացնում է, որ ապրիլի 23-ին՝ ժամը 19:15-ին,  Ստրասբուրգ քաղաքում տեղի կունենա ջահերով երթ և մոմավառություն` ի հիշատակ հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի, ինչպես նաև արցախյան վերջին պատերազմում նահատակվածների։ Ապրիլի 24-ին՝ ժամը 19։00-ին, տեղի կունենա հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակի ոգեկոչման միջոցառում։
Ապրիլի 24-ին լրանում է Օսմանյան Կայսրության կողմից կազմակերպված և իրականացված 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության՝ Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցը: Առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրեին Օսմանյան կայսրությունում ապրում էր 2 միլիոնից ավելի հայ: 1915-1923թթ. ժամանակահատվածում թուրքական յաթաղանի զոհ դարձավ շուրջ 1.5 միլիոն հայ, մնացածները` կամ բռնի մահմեդականացվեցին, կամ էլ ապաստանեցին աշխարհի տարբեր երկրներում: Օսմանյան կառավարության կողմից իրականացրած Հայոց ցեղասպանության փաստը հիմնավորվել, ճանաչվել ու հաստատվել է ականատեսների վկայություններով, օրենքներով, բանաձևերով և բազմաթիվ նահանգների ու միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների որոշումներով:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը 2019 թվականի ապրիլի 10-ին հրամանագիր է ստորագրել ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր ճանաչելու մասին: Ֆրանսիայի Սենատը 2016 թվականի հոկտեմբերի 14-ին կայացած քննարկման և քվեարկության արդյունքում ընդունել է Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը:

24 апреля во Франции по инициативе армянской общины пройдут памятные мероприятия
СТЕПАНАКЕРТ, 14 апреля, АРЦАХПРЕСС- В беседе с «Арменпресс» сопредседатель Координационного совета армянских организаций Франции, член бюро АРФД Мурад Папазян отметил, что каждый год у памятника Комитасу проводится памятное мероприятие с участием представителей правительства, Парламента и городских властей Парижа.
«24 апреля во Франции должен пройти второй тур президентских выборов. Эммануэль Макрон прошел во второй тур, и он не сможет присутствовать в этот день. Вероятно, помимо встречи с нами за несколько дней до 24 апреля, он сделает и другой шаг. Мы ожидаем, что президент Макрон отметит День памяти жертв Геноцида армян», - сказал Мурад Папазян.
В основе выступлений будут вопросы отрицания Турцией геноцида и требования к ней. Мурад Папазян подчеркнул, что вопрос безопасности Арцаха и Армении также стоит на повестке дня. После выступлений запланировано шествие.
Союз молодежи армян сообщает, что 23 апреля в 19:15 в Страсбурге состоится факельное шествие в память о невинных жертвах Геноцида армян, а также погибших в последней Арцахской войне. Мероприятие в память о невинных жертвах Геноцида армян состоится 24 апреля в 19:00.
24 апреля исполняется 107 лет со дня первого геноцида ХХ века, Геноцида армян, организованного Османской империей. Накануне Первой мировой войны в Османской империи проживало более 2 миллионов армян. Жертвами турецкой резни з1915-1923 гг.  стали около 1,5 миллиона армян, остальные были либо насильственно обращены в ислам, либо нашли убежище в разных странах мира. Факт совершения османским правительством Геноцида армян был обоснован, признан и подтвержден свидетельствами очевидцев, законами, постановлениями, решениями многих государств и международных организаций.
10 апреля 2019 года президент Франции Эммануэль Макрон подписал указ о признании 24 апреля Национальным днем памяти жертв Геноцида армян. 14 октября 2016 года Сенат Франции принял Закон об уголовной ответственности за отрицание Геноцида армян.