Ղարաբաղի ժողովուրդը Ղարաբաղում պետք է ունենա իրավունքներ, ազատություններ, կարգավիճակ․ ՀՀ վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գնահատեց ապրիլի 13-ին Ազգային ժողովում Կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքը և արդյունքները ներկայացնելիս հնչեցրած իր հայտարարությունները և որոշ պարզաբանումներ ներկայացրեց։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 14 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։« Այդ ելույթով մենք տարածություն բացեցինք Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի համար, որովհետև նախորդ շրջանի բանակցային ողջ գործընթացով Հայաստանը և Արցախը զրկվել էին քաղաքական, դիվանագիտական տարածությունից։ Մենք ճանապարհ ենք բացում Հայաստանի և Արցախի պետականությունը պահպանելու համար»,- Ազգային ժողովում եզրափակիչ ելույթի ժամանակ ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետի տպավորությամբ որոշ մարդիկ երազում են, որ Ղարաբաղի ժողովուրդը օր առաջ դուրս գա։
«Ոչ, Ղարաբաղի ժողովուրդը դուրս պետք է չգա Ղարաբաղից։ Ղարաբաղի ժողովուրդը Ղարաբաղում պետք է ապրի, Ղարաբաղի ժողովուրդը Ղարաբաղում պետք է ունենա իրավունքներ, ազատություններ, կարգավիճակ։ Ղարաբաղի ժողովուրդը Ղարաբաղում պետք է լինի ղարաբաղցի, արցախցի և հայ։ Սրա մասին է խոսքը»,- շեշտեց Փաշինյանը։
Վարչապետը շեշտեց, որ պատերազմում զինծառայողները դրա համար են զոհվել, որպեսզի հեռանկար բացվի Ղարաբաղի և Հայաստանի համար։
«Մենք ճանապարհ ենք բացել, որպեսզի մեր ժողովրդին մատաղացու գառան կարգավիճակից դուրս բերենք»,- ընդգծեց Փաշինյանը։

People of Karabakh must have rights, freedoms and status in Karabakh – Armenian PM
Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan made some clarifications today over his statements made in the Parliament on April 13 while presenting the results of the performance of the government’s action plan.
STEPANAKERT, APRIL 14, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “With that speech we opened a space for Armenia and Artsakh, because with the whole negotiation process of the previous period Armenia and Artsakh were deprived of the political, diplomatic space. We are opening a path to protecting the statehood of Armenia and Artsakh”, the PM said in the Parliament.
The PM said he has an impression that some people dream that the people of Karabakh leave as soon as possible.
“No, the people of Karabakh must not leave Karabakh. The people of Karabakh must live in Karabakh, the people of Karabakh must have rights, freedoms and status in Karabakh. The people of Karabakh must be Karabakhi, Artsakhi and Armenian in Karabakh. The talk is about this”, the PM said.
He added that the servicemen were fallen in the war for this so that prospect opens for Karabakh and Armenia.