Ղարաբաղի ժողովուրդը Ղարաբաղում պետք է ունենա իրավունքներ, ազատություններ, կարգավիճակ․ ՀՀ վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը գնահատեց ապրիլի 13-ին Ազգային ժողովում Կառավարության ծրագրի կատարման ընթացքը և արդյունքները ներկայացնելիս հնչեցրած իր հայտարարությունները և որոշ պարզաբանումներ ներկայացրեց։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 14 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։« Այդ ելույթով մենք տարածություն բացեցինք Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի համար, որովհետև նախորդ շրջանի բանակցային ողջ գործընթացով Հայաստանը և Արցախը զրկվել էին քաղաքական, դիվանագիտական տարածությունից։ Մենք ճանապարհ ենք բացում Հայաստանի և Արցախի պետականությունը պահպանելու համար»,- Ազգային ժողովում եզրափակիչ ելույթի ժամանակ ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետի տպավորությամբ որոշ մարդիկ երազում են, որ Ղարաբաղի ժողովուրդը օր առաջ դուրս գա։
«Ոչ, Ղարաբաղի ժողովուրդը դուրս պետք է չգա Ղարաբաղից։ Ղարաբաղի ժողովուրդը Ղարաբաղում պետք է ապրի, Ղարաբաղի ժողովուրդը Ղարաբաղում պետք է ունենա իրավունքներ, ազատություններ, կարգավիճակ։ Ղարաբաղի ժողովուրդը Ղարաբաղում պետք է լինի ղարաբաղցի, արցախցի և հայ։ Սրա մասին է խոսքը»,- շեշտեց Փաշինյանը։
Վարչապետը շեշտեց, որ պատերազմում զինծառայողները դրա համար են զոհվել, որպեսզի հեռանկար բացվի Ղարաբաղի և Հայաստանի համար։
«Մենք ճանապարհ ենք բացել, որպեսզի մեր ժողովրդին մատաղացու գառան կարգավիճակից դուրս բերենք»,- ընդգծեց Փաշինյանը։

Народ Карабаха в Карабахе должен иметь права, свободы и статус: премьер-министр РА
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян 13 апреля в Национальном собрании дал оценку ходу реализации программы правительства, представил результаты ее реализации и дал некоторые разъяснения.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 апреля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. «Этим выступлением мы открыли пространство для Республики Армения и Арцаха, потому что всем переговорным процессом предыдущего периода Армения и Арцах были лишены политического, дипломатического пространства. Мы прокладываем путь к сохранению государственности Армении и Арцаха», - подчеркнул Пашинян в своем заключительном выступлении в Национальном собрании.
По словам премьер-министра, некоторые люди мечтают, чтобы карабахцы покинули бы Карабах.
«Нет, карабахцы не должны покидать Карабах. Карабахцы должны жить в Карабахе, карабахцы должны иметь права, свободы и статус в Карабахе. Карабахцы в Карабахе должны быть карабахцами, арцахцами или армянами. Об этом мы и говорим», - подчеркнул Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что военнослужащие ради этого погибали на войне, погибали, чтобы открыть будущее для Карабаха и Армении.