Պահանջում ենք, որ ՀՀ իշխանությունները հրաժարվեն իրենց աղետալի դիրքորոշումից. ԱԺ հայտարարությունը
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը միաձայն ընդունեց հայտարարության տեքստ, որով անընդունելի են համարում Արցախի համար որևէ այլ կարգավիճակ, բացի ինքնորոշումից։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 14 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Հայտարարության տեքստն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք ստորև․
«Արցախի Հանրապետության ներկայիս իրավա-քաղաքական կարգավիճակը ձևավորվել է համաժողովրդական կամքի արտահայտությամբ ՝ երեք հանրաքվեների, դրանց արդյունքում ընդունված Սահմանադրության ազդեցությամբ և հայության բոլոր հատվածների միջև նախընթաց տարիներին հաստատված համազգային համաձայնության ճանապարհով։
Արցախահայությունը քաջ գիտակցում է խաղաղության գինը: Արցախի պետականությունը և պատմական հայրենիքում ազատ ու անկախ ապրելու իրավունքը բացարձակ արժեքներ են, և դրանցից անգամ պատերազմի սպառնալիքը չի կարող մեզ հետ պահել:
Հայաստան-Ադրբեջան «խաղաղության» օրակարգով՝ Արցախը Ադրբեջանին բռնակցելու ցանկացած բանակցային գործընթաց ինքնին, ինչպես նաև դրանից բխող փաստաթղթի ստորագրումը, տապալում է ոչ միայն Արցախի պետականությունը, այլև արցախահայության` իր պատմական հայրենիքում ապրելու անքակտելի իրավունքը:
Պահանջում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները հրաժարվեն իրենց ներկայիս աղետալի դիրքորոշումից և առաջնորդվեն բացառապես այս արժեքներով: Ոչ մի իշխանություն իրավունք չունի  «խաղաղության» պատրվակով  Արցախի համար անընդունելի կարգավիճակի, ինչպես նաև՝ միջազգայնորեն ճանաչված ինքնորոշման իրավունքի բանակցային նշաձողն իջեցնելու:
Արցախահայության անունից դիմում ենք
• Աշխարհասփյուռ հայությանը` այս արդար պայքարում միասնաբար և վճռականորեն կանգնել Հայաստանի և Արցախի եղբայրների ու քույրերի կողքին:
• Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի մեր գործընկերներին՝ չշեղվել ՀՀ Գերագույն խորհրդի 1992թ․ հուլիսի 8-ի որոշման ուղեգծից։
• Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարությանը` մեզ համար խիստ կարևոր խաղաղապահ առաքելության ընթացքում առիթ չտալ որևէ մեկին շահարկել ծագող խնդիրները` որպես Արցախի ժողովրդի հետագա անվտանգությունը հարցականի տակ դնելու հիմք:
• ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարներին` անկախ առկա այլ տարաձայնություններից՝ ջանքեր գործադրել պահպանելու Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման միակ միջազգային մանդատ ունեցող ձևաչափը»։

Мы требуем, чтобы власти Республики Армения отказались от нынешней губительной позиции: Заявление Национального Собрания
Национальное Собрание Республики Арцах единогласно приняло текст заявления, в котором считают неприемлемым любой статус Арцаха, кроме самоопределения.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 апреля, АРЦАХПРЕСС- Полный текст заявления представлен ниже:
"Нынешний государственно-правовой статус Республики Арцах сформировался путем общенародного волеизъявления: трех референдумов, принятой вследствие этого Конституции и общенационального согласия, достигнутого среди армянства за предыдущие годы.
Армянство Арцаха прекрасно осознает цену мира. Государственность Арцаха, право свободно и независимо жить на своей исторической родине - абсолютная ценность, и даже угроза войны не может заставить отречься от нее.
Переговорный процесс между Арменией и Азербайджаном с "мирной" повесткой сам по себе, предполагающей насильственное включение в состав Азербайджана, а также вытекающее из него подписание документа подрывает не только государственность Арцаха, но и нарушает неотъемлемое право армянства Арцаха жить на своей исторической родине.
Мы требуем, чтобы власти Республики Армения отказались от нынешней губительной позиции и руководствовались исключительно указанными ценностями. Ни одна власть не имеет права под предлогом "мира" снижать в переговорном процессе планку неприемлемого для Арцаха статуса, а также признанного на международном уровне права на самоопределение.
От имени армянства Арцаха обращаемся:
• к армянству Диаспоры в этой справедливой борьбе единогласно и решительно поддержать соотечественников в Армении и Арцахе
• нашим коллегам в Национальном собрании Республики Армения не отклоняться от принятого 8-го июля 1992 года решения Верховного совета Республики Армения
• к руководству Российской Федерации в ходе этой крайне важной для нас миротворческой миссии не давать повода кому-либо спекулировать возникающими проблемами с целью предотвращения попыток поставить под сомнение  дальнейшую безопасность арцахского народа
• к руководителям стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, вне зависимости от других имеющихся разногласий, приложить усилия для сохранения единственного имеющего международный мандат формата урегулирования карабахской проблемы".