Միացյալ Նահանգները պատրաստ է օգնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանը. ԱՄՆ Պետդեպարտամենտ
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները խրախուսում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հետագա խաղաղ բանակցությունները և պատրաստ է օգնել երկարաժամկետ և համապարփակ խաղաղության հաստատմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 15 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Այդ մասին ամենօրյա ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարեց ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Նեդ Փրայսը՝ պատասխանելով լրագրողներից մեկի հարցին:
«Մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղ, ժողովրդավարական և բարգավաճ ապագայի խթանման մեր հանձնառությանը և ինչպես գիտեք պետքարտուղար Բլինքենի հաղորդագրություններից՝ մենք ողջունել ենք Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հանդիպումը ապրիլի 6-ին Բրյուսելում՝ ներառյալ դրական առաջընթացը խաղաղ բանակցությունների նախապատրաստման և սահմանազատման հարցերով երկկողմ հանձնաժողովի ստեղծման հարցերում: Ինչպես պետքարտուղարն ընդգծել է դրանից մեկ օր առաջ երկու առաջնորդների հետ ունեցած հեռախոսազրույցների ընթացքում՝ մենք շարունակում ենք խրախուսել հետագա խաղաղ բանակցությունները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, և պետքարտուղարը վերահաստատել է, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է ներգրավվել բանակցություններին երկկողմ ձևաչափով և համախոհ գործընկերների հետ, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի դերում՝ օգնելու երկրներին երկարաժամկետ և համապարփակ խաղաղության հասնելու հարցում», - ասել է Պետքարտուղարության ներկայացուցիչը:
Ապրիլի 12-ին «Արմենպրես»ն նմանատիպ մեկնաբանություն էր տվել նաև Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը՝ արձագանքելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի վերաբերյալ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարության վերաբերյալ հարցին:

Соединенные Штаты готовы помочь установлению мира между Арменией и Азербайджаном: Госдепартамент США
Соединенные Штаты Америки поощряют дальнейшие мирные переговоры между Арменией и Азербайджаном и готовы помочь в установлении долгосрочного и всеобъемлющего мира.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 апреля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Об этом в ходе ежедневного брифинга заявил официальный представитель Госдепартамента США Нед Прайс, отвечая на вопрос одного из журналистов.
«Мы по-прежнему привержены делу продвижения мирного, демократического и процветающего будущего на Южном Кавказе. Как вы знаете из посланий госсекретаря Блинкена, мы приветствуем встречу премьер-министра Армении Пашиняна и президента Азербайджана Алиева в Брюсселе 6 апреля, включая положительный прогресс в подготовке мирных переговоров и создании двусторонней комиссии по делимитации. Как подчеркнул госсекретарь в ходе телефонного разговора с двумя лидерами, состоявшемся за день до этого, мы поощряем дальнейшие мирные переговоры между Арменией и Азербайджаном. Госсекретарь подтвердил, что Соединенные Штаты вместе с единомышленниками готовы участвовать в переговорах в двустороннем формате и с коллегами-единомышленниками, в том числе и в роли сопредседателя Минской группы ОБСЕ, чтобы помочь странам достичь долгосрочного и всеобъемлющего мира», - сказал представитель Госдепа.