Միացյալ Նահանգները պատրաստ է օգնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանը. ԱՄՆ Պետդեպարտամենտ
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները խրախուսում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հետագա խաղաղ բանակցությունները և պատրաստ է օգնել երկարաժամկետ և համապարփակ խաղաղության հաստատմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 15 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Այդ մասին ամենօրյա ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարեց ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Նեդ Փրայսը՝ պատասխանելով լրագրողներից մեկի հարցին:
«Մենք շարունակում ենք հավատարիմ մնալ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղ, ժողովրդավարական և բարգավաճ ապագայի խթանման մեր հանձնառությանը և ինչպես գիտեք պետքարտուղար Բլինքենի հաղորդագրություններից՝ մենք ողջունել ենք Հայաստանի վարչապետ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հանդիպումը ապրիլի 6-ին Բրյուսելում՝ ներառյալ դրական առաջընթացը խաղաղ բանակցությունների նախապատրաստման և սահմանազատման հարցերով երկկողմ հանձնաժողովի ստեղծման հարցերում: Ինչպես պետքարտուղարն ընդգծել է դրանից մեկ օր առաջ երկու առաջնորդների հետ ունեցած հեռախոսազրույցների ընթացքում՝ մենք շարունակում ենք խրախուսել հետագա խաղաղ բանակցությունները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, և պետքարտուղարը վերահաստատել է, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է ներգրավվել բանակցություններին երկկողմ ձևաչափով և համախոհ գործընկերների հետ, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի դերում՝ օգնելու երկրներին երկարաժամկետ և համապարփակ խաղաղության հասնելու հարցում», - ասել է Պետքարտուղարության ներկայացուցիչը:
Ապրիլի 12-ին «Արմենպրես»ն նմանատիպ մեկնաբանություն էր տվել նաև Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը՝ արձագանքելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի վերաբերյալ ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարության վերաբերյալ հարցին:

The United States continues to encourage further peace negotiations between Armenia and Azerbaijan and stands ready to engage bilaterally and with likeminded partners, including through the role as an OSCE Minsk group co-chair to help the countries find a long-term comprehensive peace, State Department Spokesperson Ned Price said at a press briefing.
United States stands ready to help Armenia and Azerbaijan find long-term comprehensive peace – State Department
STEPANAKERT, APRIL 15, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:   “We remain committed to promoting a peaceful, democratic, and prosperous future for the South Caucasus region. And we welcome, as you’ve heard from us before in the readouts from Secretary Blinken, the April 6 meeting between Prime Minister Pashinyan and President Aliyev in Brussels, including the positive momentum on preparations for peace talks and the formation of a bilateral commission on border delimitation.
As the Secretary emphasized in the calls he had with those two leaders the day before on April 5th, we continue to encourage further peace negotiations between Armenia and Azerbaijan, and we reiterated – and the Secretary reiterated – that the United States stands ready to engage bilaterally and with likeminded partners, including through the role as an OSCE Minsk group co-chair to help the countries find a long-term comprehensive peace”, Ned Price said.