Հայաստանն սկսել է ռուբլով իրականացնել ռուսական գազի վճարումները. Վահան Քերոբյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 15 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին ՌԲԿ-ի հարցազրույցում ասել է էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը, հայտնում է News.am-ը։
«Պետք է շարժվել ազգային արժույթների ուղղությամբ։ Ռուսական կողմից այս ուղղությամբ առաջընթաց կա»,- ավելացրել է նա։
«Որքան գիտեմ, վերջին մի քանի վճարումները հենց ռուբլով են կատարվել, բայց ըստ համապատասխան փոխարժեքի»,- ասել է Քերոբյանը։ Նրա խոսքով՝ գնագոյացումը կատարվում է դոլարով, բայց վճարումն իրականացվում է ռուբլով։
«Իսկապես, Հայաստան գազի մատակարարման «Գազպրոմի» պայմանագիրը արդեն մի քանի տարի է՝ թույլ է տալիս գազի դիմաց վճարել ռուբլով, եւ այդ հնարավորությունն օգտագործվում է»,- ՌԲԿ-ին ասել է   «Գազպրոմի» պաշտոնական ներկայացուցիչ Սերգեյ Կուպրիյանովը։
«Գազպրոմը» Հայաստանում սպառողներին վաճառվող բնական գազի միակ մատակարարն է։ Հայաստանի գազատրանսպորտային ցանցի օպերատորը՝ «Գազպրոմ Արմենիան», «Գազպրոմի» 100 տոկոսանոց «դուստր» ձեռնարկությունն է։ Ռուսական գազի գինը Հայաստանի համար կազմում է հազար խորանարդ մետրը 165 դոլար։ 2021թ. Հայաստանը Ռուսաստանից գնել է 414 մլն դոլարի գազ եւ մոտավորապես 270 մլն դոլարի նավթամթերքներ։
Քերոբյանը  ՌԲԿ-ի հարցազրույցում ասել է, որ «կա  ըմբռնում», որ «պետք է շարժվել ազգային արժույթների ուղղությամբ՝ ԵՏՄ-ի անդամների միջեւ հաշվարկներում, «եւ ռուսական կողմից կա առաջընթաց այդ ուղղությամբ»։ «Չպետք է բացառել հայկական դրամը կամ ղազախական թենգեն որպես վճարման հնարավոր միջոց։ Մենք կարծում ենք, որ երկրների կենտրոնական բանկերը պետք է ստեղծեն համապատասխան միջավայր, որպեսզի վճարումներն ազգային արժույթներով կատարվեն՝ փոխարժեքի տեսանելիությամբ կամ կանխատեսելիությամբ»,- ավելացրել է նա։

Ваган Керобян: Армения начала осуществлять платежи за российский газ в рублях
СТЕПАНАКЕРТ, 14 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в интервью РБК  заявил  министр экономики Ваган Керобян. «Нужно двигаться к национальным валютам. С российской стороны есть продвижение в этом направлении», — добавил он.
«Насколько я знаю, последние несколько платежей были именно в рублях, но по соответствующему курсу», — заявил  Керобян.. По его словам, ценообразование происходит в долларах, но оплата осуществляется в рублях.
«Действительно, контракт «Газпрома» на поставку газа в Армению уже несколько лет позволяет платить за газ в рублях, и эта возможность используется», — подтвердил РБК официальный представитель «Газпрома» Сергей Куприянов.
«Газпром» является единственным поставщиком природного газа в Армению, который продается потребителям. Оператор газотранспортной сети Армении — «Газпром Армения», стопроцентная «дочка» «Газпрома». Цена российского газа для Армении составляет $165 за 1 тыс. куб. м. В 2021 году Армения закупила в России газ на $414 млн и нефтепродуктов — еще примерно на $270 млн.
Керобян сказал в интервью РБК, что «есть понимание» о том, что «нужно двигаться к национальным валютам» в расчетах между членами ЕАЭС и «с российской стороны есть продвижение в этом направлении». «Не нужно исключать армянский драм или казахский тенге из возможных способов оплаты. Мы думаем, что центральные банки стран должны создать соответствующую среду, чтобы оплаты в национальных валютах с видимостью или с прогнозируемостью курса имели место», — добавил он.