Ֆինլանդիան «ամենայն հավանականությամբ» կանդամակցի ՆԱՏՕ-ին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 16 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Sky News-ին ասել է Ֆինլանդիայի եվրոպական հարցերի եւ կորպորատիվ կառավարման նախարար Տիտտի Տուպպուրայնենը, հայտնում է News.am-ը։
Նրա խոսքով՝ «ճնշող մեծամասնությունը» կողմ է ՆԱՏՕ-ին անդամակցությանը, սակայն «մենք պետք է այս հարցը մանրակրկիտ քննարկենք մեր խորհրդարանում»:
«Ուստի այս պահին կարող եմ ասել, որ դա շատ հավանական է, բայց որոշումը դեռ կայացված չէ»,- ասաց նա։ «Բայց, իհարկե, Ռուսաստանի գործողությունները, դաժան պատերազմն Ուկրաինայում, արթնացման կոչ են բոլորիս համար»,- հավելել է նա։
Ավելի վաղ, ելույթ ունենալով Ստոկհոլմում իր շվեդ գործընկերոջ հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին, Ֆինլանդիայի վարչապետ Սաննա Մարինն ասել էր, որ երկրի որոշումն անդամակցության համար դիմելու վերաբերյալ կկայացվի «շաբաթների, այլ ոչ ամիսների ընթացքում»:

Финляндия «весьма вероятно» вступит в НАТО
СТЕПАНАКЕРТ, 16 апреля, АРЦАХПРЕСС- Заявила Sky News министр по европейским делам и корпоративному управлению Финляндии Титти Туппурайнен.
По ее словам,  «подавляющее большинство» поддерживает членство в НАТО, но «нам необходимо тщательно обсудить этот вопрос в нашем парламенте».
«Поэтому на данный момент я могу сказать, что это весьма вероятно, но решение еще не принято», — сказала она. «Но, конечно, действия России, жестокая война в Украине — это тревожный звонок для всех нас», — добавила она.
Ранее, выступая на совместной пресс-конференции со своим шведским коллегой в Стокгольме, премьер-министр Финляндии Санна Марин заявила, что решение  страны о том, подавать ли заявку на членство, будет принято в течение «недель, а не месяцев».