Բլինկենը կարծում է՝ Ուկրաինայում հակամարտությունը կարող է տևել մինչև 2022-ի վերջ. CNN
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը Եվրամիության դաշնակիցներին ասել է, որ Ուկրաինայում հակամարտությունը, ըստ Վաշինգտոնի, կարող է տևել մինչև 2022 թվականի վերջը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 16 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնել է Tert.am-ը՝ վկայակոչելով երկու եվրոպացի պաշտոնյաների, որոնք խոսել են անանունության պայմանով։
CNN-ը նշում է, որ նման հայտարարությունները վկայում են ԱՄՆ-ի գնահատականի լուրջ փոփոխության մասին, որը ռուսական ռազմական գործողության սկզբում ակնկալում էր, որ այն արագ ավարտ կունենա։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 24-ի առավոտյան ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր Ուկրաինայի ապառազմականացման համար հատուկ ռազմական գործողություն սկսելու մասին: Հեռուստաուղերձում նա ասել էր, որ հանգամանքները «մեզնից պահանջում են վճռական և անհապաղ գործողություններ, Դոնբասի ժողովրդական հանրապետությունները օգնության խնդրանքով դիմել են Ռուսաստանին»:

Блинкен: конфликт на Украине может продлиться до конца 2022 года
СТЕПАНАКЕРТ, 16 апреля, АРЦАХПРЕСС- Таким мнением он поделился с европейскими чиновниками, передаёт CNN со ссылкой на анонимных официальных лиц ЕС. По данным собеседников телеканала, Блинкен также говорил, что пока трудно прогнозировать точную дату завершения спецоперации.
Блинкен обсуждал со своими коллегами озабоченность тем, что конфликт может затянуться, но все его разговоры крутились вокруг того, как лучше остановить его как можно быстрее, — заявил один из источников, передает news.ru.
Российская сторона ранее направила США ноту протеста в связи с новыми поставками Вашингтона вооружений Киеву на сумму $800 млн. Отмечается, что Москва пригрозила «непредсказуемыми итогами» из-за поставок оружия на Украину.
Российский сенатор Андрей Климов сказал, что военная операция России на Украине довольно скоро завершится, так как Россия не собирается её растягивать. Сенатор пояснил, что это произойдёт, когда Украина станет безопасной для России и всего мира, будет установлено происходящее в биолабораториях и обеспечена безопасность ядерных объектов.