Բլինկենը կարծում է՝ Ուկրաինայում հակամարտությունը կարող է տևել մինչև 2022-ի վերջ. CNN
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը Եվրամիության դաշնակիցներին ասել է, որ Ուկրաինայում հակամարտությունը, ըստ Վաշինգտոնի, կարող է տևել մինչև 2022 թվականի վերջը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 16 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնել է Tert.am-ը՝ վկայակոչելով երկու եվրոպացի պաշտոնյաների, որոնք խոսել են անանունության պայմանով։
CNN-ը նշում է, որ նման հայտարարությունները վկայում են ԱՄՆ-ի գնահատականի լուրջ փոփոխության մասին, որը ռուսական ռազմական գործողության սկզբում ակնկալում էր, որ այն արագ ավարտ կունենա։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 24-ի առավոտյան ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր Ուկրաինայի ապառազմականացման համար հատուկ ռազմական գործողություն սկսելու մասին: Հեռուստաուղերձում նա ասել էր, որ հանգամանքները «մեզնից պահանջում են վճռական և անհապաղ գործողություններ, Դոնբասի ժողովրդական հանրապետությունները օգնության խնդրանքով դիմել են Ռուսաստանին»:

US believes that Ukraine war could continue until end of 2022
Secretary of State Antony Blinken told European allies that the United States believes the Russian war in Ukraine could last through the end of 2022, two European officials told CNN, news.am informs.
STEPANAKERT, APRIL 16, ARTSAKHPRESS: Many of the officials who spoke with CNN stressed that it is hard to predict exactly how long the war could go on, but several officials said that there are no indications that Russian President Vladimir Putin's ultimate goals have changed, and it is unlikely he will pursue diplomatic negotiations unless faced with military defeat.
US National security adviser Jake Sullivan said Thursday that the fighting in Ukraine is likely to be "protracted," and will go on "for months or even longer."
Two other European officials said they believe that fighting in eastern Ukraine could last for four to six months and then result in a stalemate.