Բերդաշենում Սուրբ Զատկի տոնին նվիրված ավանդական ուտեստների հյուրասիրություն է կազմակերպվել
Այսօր՝ ապրիլի 17-ին՝ Սուրբ Զատկի տոնին, ԱՀ Մարտունու շրջանի Բերդաշեն համայնքի հուշարձանի տարածքում կազմակերպվել է  հայկական ավանդական ուտեստների փառատոն։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 17 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում միջոցառման նախաձեռնող խմբի անդամ Մասիս Զարգարյանը նշել է, որ կազմակերպչական աշխատանքներում ընդգրկված էին «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական հիմնադրամը, Բերդաշենի համայնքապետարանը, համայնքի Մոնթե Մելքոնյանի անվան միջնակարգ դպրոցի սաները և, իհարկե,  բերդաշենցիները։
Հնարավոր է սա 11 մարդ, people standing և դրսումը-ի նկարն է
«Միջոցառմանը ներկայացվել է ժենգյալով հացի պատրաստման ընթացքը,  ժենգյալով հացի և տեղական, այդ թվում` Berdashen Wine գինիների հյուրասիրություն է եղել։ Ներկայացվել են  ազգային պարեր, արցախյան բարբառի և մշակույթի վերաբերյալ խաղ է կազմակերպվել, ձեռագործ հուշանվերների ցուցադրություն, ինքնաեռով և տեղական խոտաբույսերով թեյի հյուրասիրություն, զատկական փլավ ու կարմիր ներկած ձու է մատուցվել։ Կատարել ենք նաև շրջայցեր դեպի գյուղի պատմամշակութային վայրեր։ Մասնակցել է շուրջ երկու հազար մարդ»,-նշել է մեր զրուցակիցը։
Մ. Զարգարյանի խոսքով՝ միջոցառմանն ապահովված էր բարձր տրամադրությունն ու տոնական օրվա խորհրդի արժևորումը։
«Փորձել ենք, և կարծում եմ, որ ստացվել է բոլորին համախմբել Արցախը հայեցի պահելու գաղափարի շուրջ, կտրել առօրյա հոգսերից, համացանցի տեղեկատվական տարափից, վերագտնել ու վերաիմաստավորել բերդաշենցու՝ հյուրասիրողի համբավը, արցախցիներին ծանոթացնել Արցախի՝ մեր այս չքնաղ հատվածին, հիշեցնել բոլորին, որ մենք հայ ենք, և սա մեր հայրենիքն է»,-ընդգծել է նա։
Հնարավոր է սա 8 մարդ, people standing, դրսում և ծառը-ի նկարն է
Միջոցառմանը ներկա էին ԱՀ պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը, ԱՀ Արդարադատության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը,  ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանը, պետական տարբեր գերատեսչություններից աշխատանքային կոլեկտիվներ, շրջվարչակազմի ղեկավարի տեղակալն, Արցախի բոլոր յոթ շրջաններից, մայրաքաղաք Ստեփանակերտից ու Հայաստանի Հանրապետությունից հյուրեր։

В Бердашене был организован праздник традиционных блюд, посвященный Пасхе
Сегодня, 17 апреля, на Пасху, на территории памятника общины Бердашен Мартунинского района Арцаха был организован фестиваль традиционных армянских блюд.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 апреля, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" член инициативной группы мероприятия Масис Заргарян отметил, что к организационной работе привлечены образовательный фонд "Учи, Армения", муниципалитет Бердашена, учащиеся средней школы имени Монте Мелконяна и, конечно же жители Бердашена.
«На мероприятии был представлен процесс приготовления женгялов аца, угощение, дегустация местных вин, в том числе бердашенского вина-Berdashen Wine. Были исполнены национальные танцы, организована игра об арцахском диалекте и арцахской культуре, выставлены сувениры ручной работы, чаепитие с местными травами («самоварный чай»), пасхальный плов и крашеные в красный цвет яйца. Мы совершили экскурсии по историко-культурным местам поселка. В мероприятии приняли участие около двух тысяч человек», — отметил наш собеседник.
По словам Заргаряна, на мероприятии были обеспечены приподнятое настроение и высокая оценка совета дня.
«Мы постарались, и я думаю нам удалось объединить всех вокруг идеи сохранения Арцаха армянским, отрезать людей от повседневных забот, от потока информации в Интернете, вновь открыть и переосмыслить репутацию  гостеприимного бердашенца, познакомить арцахцев с этой прекрасной частью Арцаха, напомнить всем, что мы армяне, это наша родина", - подчеркнул он.
В мероприятии приняли участие государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян, министр Юстиции Республики Арцах Жирайр Мирзоян, министр Образования, науки, культуры и спорта Анаит Акопян, рабочие коллективы различных государственных органов, заместитель главы администрации района, гости из всех семи районов Арцаха, столицы Степанакерта и Республики Армения.