Ուկրաինայից հացահատկի արտահանման արգելքից կտուժեն բոլորը․ ՄԱԿ
Ուկրաինական ճգնաժամը կարող է մարդկության ավելի քան մեկ հինգերորդին, այսինքն՝ մինչեւ 1,7 միլիարդ մարդու հասցնել աղքատության եւ սովի շեմին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 18 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին ասել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը չեխական Seznam Zprávy-ին տված հարցազրույցում, հայտնում է News.am-ը։
«Մենք բոլորս տեսնում ենք Ուկրաինայում ծավալվող ողբերգությունը։ Բայց իր սահմաններից դուրս պատերազմը լուռ հարձակում է սկսել զարգացող աշխարհի վրա: Ճգնաժամը կարող է մինչեւ 1,7 միլիարդ մարդու, այսինքն՝ մարդկության ավելի քան մեկ հինգերորդին, ընկղմել աղքատության եւ սովի մեջ»,-ասել է նա։
Ռուսաստանին եւ Ուկրաինային բաժին է ընկնում ցորենի եւ գարու արտադրության մոտ 30 տոկոսը, եգիպտացորենի 20 տոկոսը եւ արեւածաղկի ձեթի արտադրության կեսից ավելին: Բացի այդ, Ռուսաստանը բնական գազի առաջատար արտահանողներից է եւ նավթի երկրորդ խոշոր արտահանողներից մեկը։

ООН: без экспорта зерновых из Украины пострадают все
Кризис на Украине может ввергнуть более одной пятой части человечества, то есть до 1,7 миллиарда человек, в нищету и голод.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 апреля, АРЦАХПРЕСС- Заявил генсек ООН Антониу Гутерриш в своем комментарии для чешского сетевого издания Seznam Zprávy.
«Мы все видим трагедию, разворачивающуюся на Украине. Но за ее границами война начала тихую атаку на развивающийся мир. Кризис может ввергнуть до 1,7 миллиарда человек, то есть более пятой части человечества, в нищету и голод в таких масштабах, каких не было несколько десятилетий», - считает генсек ООН.
На Россию и Украину приходится около 30% производства пшеницы и ячменя, 20% кукурузы и более половины производства подсолнечного масла всего мира. Помимо этого, Россия – один из ведущих экспортеров природного газа и второй по величине экспортер нефти. Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединённых Наций опубликовала индекс продовольственных цен – на продукты они стали на 34% выше, это рекордный показатель ФАО.