Կորցրածը վերագտնելու հույսով…Մի կնոջ պատմություն
83-ամյա Զոյա Ծատրյանը մինչ 44-օրյա պատերազմն իր փոքրիկ ընտանիքի հետ ապրում էր ԱՀ Շուշիի շրջանի Քարին տակ գյուղում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 18 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Պատերազմից հետո ստիպված եղան տեղահանվել իրենց հայրենի բնօրրանից։ Ընտանիքն այսօր ապրում է Ստեփանակերտում` Թումանյան 75 հասցեում գտնվող «Տիրուն» հյուրանոցում։
«Ծնվել ու մեծացել եմ Քարին տակում։ Գյուղում միակ զբաղմունքս գյուղատնտեսությունն էր։ Տարվա այս եղանակին, չնայած տարիքիս, բանջարաբոստանային կուլտուրաների մշակությամբ էի զբաղվում։ Երեք որդիներիցս առաջինին 1991 թվականին կորցրեցի՝ թշնամու առաջին կրակոցից, մյուս որդիս անժամանակ կյանքից հեռացավ հիվանդության պատճառով, իսկ երրորդը Արցախյան ազատամարտի տարիներին է վիրավորվել ու դարձել անաշխատունակ։ Այժմ նրա և կնոջ հետ միասին ենք ապրում»,-ներկայացրել է տիկին Զոյան։
Նրա խոսքով՝ օգտվել են տեղահանվածներին տրամադրվող աջակցությունից, Կարմի Խաչի կողմից էլ սնունդ և հիգիենայի պարագաներ են ստացել։
«Միակ երազանքս այսօր Քարին տակ վերադառնալն է, որ նորից արարենք մեր հայրենի հողում։ Հազար անգամ օրհնվի այն մարդը, ով ինձ Քարին տակի ազատագրման լուրը կբերի»,-ասել է մեր զրուցակիցը։

Hoping to find the lost...A story of a family
Before the 44-day war, 83-year-old Zoya Tsatryan lived with her small family in the village of Karin Tak in the Shushi region of the Republic of Artsakh.
STEPANAKERT, APRIL 18, ARTSAKHPRESS: After the war they had to be displaced from their homeland. Today the family lives in Stepanakert.
"I was born and raised in Karin Tak. My only occupation in the village was agriculture. I lost the first of my three sons in 1991, from the first shot of the enemy, my other son died prematurely due to illness, and the third was wounded during the Artsakh Liberation war and became disabled. Now we live with his wife," said Mrs. Zoya.
According to her, they  benefited from the support provided to the IDPs and received food and hygiene items from the Red Cross.