Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Շառլ Միշելի հետ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 19 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Ինչպես հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ԵՄ խորհրդի նախագահի, Հայաստանի վարչապետի եւ Ադրբեջանի նախագահի` ապրիլի 6-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքի, տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակի, Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների օրակարգի մի շարք հարցերի մասին:
Փաշինյանը եւ Միշելը  քննարկել են նաեւ ԵՄ Արեւելյան գործընկերության տնտեսական եւ ներդրումային պլանի շրջանակներում Հայաստանին 2.6 միլիարդ եվրո հատկացնելու պայմանավորվածության կատարման  ընթացքը, ընդգծել ներդրումային փաթեթով նախատեսված ծրագրերի արդյունավետ  իրագործման կարեւորությունը: Շառլ Միշելը վերահաստատել է  Հայաստանի համար նախատեսված ներդրումային ծրագիրը լիարժեք կերպով իրականացնելու ԵՄ հանձնառությունը եւ ընդգծել ծրագրերի գործնական իրագործման փուլը հնարավորինս արագ սկսելու կարեւորությունը:

Prime Minister Nikol Pashinyan held a telephone conversation with President of the European Council Charles Michel, informed the Office of the Prime Minister.
PM Pashinyan holds phone conversation with EU's Charles Michel
STEPANAKERT, APRIL 19, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The interlocutors exchanged views on the implementation of the agreements reached during the meeting between the President of the European Council, the Prime Minister of Armenia and the President of Azerbaijan in Brussels on April 6, the situation in the region and a number of issues on the agenda of Armenia-EU relations.
Pashinyan and Michel also discussed the implementation of the agreement on allocating € 2.6 billion to Armenia within the framework of the EU Eastern Partnership economic and investment plan, emphasizing the importance of effective implementation of the programs envisaged by the investment package. Charles Michel reaffirmed the EU's commitment to the full implementation of the investment program for Armenia and stressed the importance of starting the practical implementation phase of the programs as soon as possible.