Սկսվում է հատուկ ռազմական գործողության հաջորդ փուլը. այժմ կարևոր պահ է լինելու. Լավրով
Ուկրաինայում սկսվում է հատուկ ռազմական գործողության հաջորդ փուլը՝ ուղղված Դոնեցկի և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությունների ամբողջական ազատագրմանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 19 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին երեքշաբթի India Today-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, հայտնում է Tert.am-ը։
«Արևելյան Ուկրաինայում օպերացիան ուղղված է, ինչպես արդեն իսկ հայտարարվել է ի սկզբանե, Դոնեցկի և Լուգանսկի հանրապետությունների ամբողջական ազատագրմանը: Այժմ կարևոր պահ է լինելու»,- ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 24-ի առավոտյան ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր Ուկրաինայի ապառազմականացման համար հատուկ ռազմական գործողություն սկսելու մասին: Հեռուստաուղերձում նա ասել էր, որ հանգամանքները «մեզնից պահանջում են վճռական և անհապաղ գործողություններ, Դոնբասի ժողովրդական հանրապետությունները օգնության խնդրանքով դիմել են Ռուսաստանին»:
Ի պատասխան Արևմուտքը սահմանել է նոր հակառուսական պատժամիջոցներ: Մասնավորապես, դրա ներքո են հայտնվել մի քանի խոշորագույն բանկեր, ներառյալ «Սբերբանկ»-ը և ՎՏԲ-ն: Եվրամիությունը, ԱՄՆ-ն, Կանադան և մի շարք այլ երկրներ երկինքը փակել են Ռուսաստանի ինքնաթիռների համար: Մի շարք պետական ընկերությունների համար դժվարացել են օտարերկրյա կապիտալի ներգրավման հնարավորությունները: Պատժամիջոցներ են սահմանվել բարձրտեխնոլոգիական ապրանքներ Ռուսաստան մատակարարելու վրա:

Russia begins another stage of special military operation in Ukraine, says Lavrov
Russia begins another stage of its special military operation in Ukraine to liberate the Donetsk and Lugansk People’s Republics (DPR and LPR respectively), Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said on Tuesday, Tass informs.
STEPANAKERT, APRIL 19, ARTSAKHPRESS: "Another stage of this operation (in eastern Ukraine) is beginning and I am sure this will be a very important moment of this entire special operation," Lavrov said speaking in an interview with India Today television channel.
On February 21, Russian President Vladimir Putin announced recognizing the sovereignty of the Donetsk and Lugansk People’s Republics. Russia recognized the Donbass republics in accordance with the DPR and LPR constitutions within the boundaries of the Donetsk and Lugansk regions as of the beginning of 2014.
Russian President Putin said in a televised address on February 24 that in response to a request by the heads of the Donbass republics he had made a decision to carry out a special military operation in Ukraine in order to protect people "who have been suffering from abuse and genocide by the Kiev regime for eight years." The Russian leader stressed that Moscow had no plans of occupying Ukrainian territories, noting that the operation was aimed at the denazification and demilitarization of Ukraine.