Փաշինյանը Պուտինի հետ հանդիպմանը բարձրաձայնեց ՌԴ խաղաղապահների գործունեությունն առավել արդյունավետ դարձնելու հնարավորությունը
Ռուսաստանը հանդիսանում է Հայաստանի ռազմավարական գործընկերը, երկու երկրները արդյունավետ փոխգործակցում են Եվրասիական տնտեսական միությունում, ԱՊՀ-ում, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 19 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը։
«Ինչպես ասացիք, այս այցն ունի ոչ միայն գործնական, այլ նաև խորհրդանշական նշանակություն, որովհետև նվիրված է մեր երկրների դիվանագիտական հարաբերությունների  հաստատման 30-ամյակին  և ցույց է տալիս, որ մեր երկրների միջև հարաբերությունները գտնվում է շատ բարձր մակարդակում: Հույս ունեմ, որ այս այցի արդյունքներով դինամիկան ոչ միայն կշարունակվի, այլ նաև կլինի առավել արդյունավետ: Մենք իսկապես գտնվում ենք մշտական կապի մեջ, շատ հաճախ հանդիպում ենք, մշտապես ունենում ենք հեռախոսազրույցներ, քանի որ մեր երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը շատ հագեցած է, գործնականում բոլոր ոլորտներում` սկսած տնտեսությունից, ավարտած մշակույթով, կրթությամբ և ռազմատեխնիկական համագործակցությամբ: Ռուսաստանը հանդիսանում է Հայաստանի ռազմավարական գործընկերը, մենք արդյունավետ փոխգործակցում ենք Եվրասիական տնտեսական միությունում, ԱՊՀ-ում, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում և ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ Ռուսաստանն ունի առանցքային դերակատարություն մեր տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության  ապահովման գործում»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետը շեշտեց Վլադիմիր Պուտինի առանցքային դերը 2020  թվականին Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների դադարեցման և հրադադարի հաստատման  գործում:
«Դրանից հետո ռուս խաղաղապահները գործում են Լեռնային Ղարաբաղում, և պետք է ընդգծել, որ ընդհանուր առմամբ, իհարկե, ռուս խաղաղապահների գործունեությունը ապահովում է անվտանգությունը, և թվում է, պետք է նայել, թե ինչ կարելի է անել, որպեսզի խաղաղապահների գործունեությունը առավել արդյունավետ դարձնենք: Եվ իհարկե, գլխավոր քաղաքական հարցը մեր տարածաշրջանում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորումն է, հույս ունեմ, որ այսօր այդ մասին նույնպես կխոսենք»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը նշեց, որ իր այցն ունի շատ հագեցած օրակարգ, որի մեծ մասը կապված է այս բանակցությունների հետ:
«Վստահ եմ, մեզ կհաջողվի անցկացնել արդյունավետ բանակցություններ, շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ և շատ ուրախ եմ Ձեզ տեսնել»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Pashinyan speaks about raising the effectiveness of Russian peacekeepers ia meeting with Putin
Russia is Armenia's strategic partner, the two countries effectively cooperate in the Eurasian Economic Union, the CIS, the Collective Security Treaty Organization.
STEPANAKERT, APRIL 19, ARTSAKHPRESS: The correspondent of ARMENPRESS reports the Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan said during the meeting with the President of the Russian Federation Vladimir Putin.
"As you said, this visit has not only practical, but also symbolic significance, because it is dedicated to the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our countries, it shows that the relations between our countries are at a very high level. I hope that as a result of this visit, the dynamics will not only continue, but will become more effective. We are really in constant contact, we meet very often, we always have phone conversations, because the agenda of our bilateral relations is very saturated, practically in all spheres, starting from the economy, ending with culture, education, military-technical cooperation. Russia is a strategic partner of Armenia, we effectively cooperate in the Eurasian Economic Union, the CIS, the Collective Security Treaty Organization. It is no secret that Russia has a key role in ensuring security and stability in our region," Pashinyan said.
The Prime Minister stressed the key role of Vladimir Putin in establishing a ceasefire in Nagorno Karabakh in 2020.
"Since, the Russian peacekeepers have been operating in Nagorno Karabakh.
It should be emphasized that, in general, of course, the activities of the Russian peacekeepers provide security and it seems that we need to look at what can be done to make the peacekeepers' activities more effective. And, of course, the main political issue in our region is the settlement of the Nagorno Karabakh conflict, I hope we will talk about that today as well," Pashinyan said.
The Prime Minister noted that his visit has a very full agenda, most of which is related to these negotiations.
"I am sure we will be able to hold effective negotiations, thank you, I am very glad to see you," Pashinyan concluded.