Սոս համայնքում «Տեղեկատվական անվտանգություն» թեմայով դասախոսություն է կազմակերպվել
Նախօրեին ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության երիտասարդության հարցերի բաժնի նախաձեռնությամբ «Երիտասարդական միջոցառումներ Արցախի Հանրապետության սահմանամերձ բնակավայրերում» ծրագրի շրջանակներում, ԱՀ Մարտունու շրջանի Սոս համայնքի Հայկ Հակոբյանի անվան միջնակարգ դպրոցում կազմակերպվել է միջոցառումների համալիր ծրագիր, որին մասնակցում էին նաև երիտասարդներ հարակից գյուղերից։ Ծրագիրն իր մեջ ներառում էր «Տեղեկատվական անվտանգություն» թեմայով դասախոսություն, ազգային պարի ու խաղի ուսուցում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 20 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության երիտասարդության հարցերի բաժնի վարիչ Արևիկ Հովսեփյանը նշել է, որ հետպատերազմական իրավիճակում երիտասարդության շրջանում տեղեկատվական անվտանգության՝ առնվազն տարրական կանոնների իմացությունը, երիտասարդության բարոյահոգեբանական վիճակը, սոցիալական խնդիրները, տեղահանված երիտասարդության ինտեգրումը այլ համայնքներում, տարբեր համայնքների երիտասարդության և ներհամայնքային կապերի ամրապնդումն այսօր, առավել քան երբևէ, առաջնահերթ են սահմանամերձ համայնքներում բնակվող երիտասարդների հոգեբանորեն անվտանգ, կայուն, ակտիվ կյանքի համար:
«Մինչ դասախոսության սկսվելը հարգանքի տուրք մատուցեցինք գյուղի զոհված ազատամարտիկների հուշարձանին։ Իսկ բուն միջոցառումը մեկնարկեց Ամարասի հոգևոր հովիվ տեր Սեպուհ քահանա Հակոբյանի օրհնության խոսքով։ Հակառակորդի կողմից տարվող տեղեկատվական պատերազմին դիմակայելու և, անհրաժեշտության դեպքում, հակահարված տալու համար խիստ հրատապ խնդիր է, որպեսզի մեր հասարակությանը տրամադրվեն համապատասխան գիտելիքներ և ռեսուրսներ, ինչն էլ կնպաստի Արցախում տեղեկատվական անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը։
Հաշվի առնելով վերոնշյալը` ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը նախաձեռնել է Արցախի Հանրապետության Սոս համայնքում ավագ դպրոցականների համար տեղեկատվական անվտանգության թեմայով դասախոսության կազմակերպել, որը վարում էր ԱՀ Հեռուստառադիոընկերության աշխատակից Արթուր Բալասանյանը»,-ներկայացրել է Ա. Հովսեփյանը։
Դասախոսությանը զուգահեռ` 6-12 տարեկան երեխաների համար անց է կացվել «Նաղաշ» մշակութաժամանցային ծրագիր։ Այնուհետև կազմակերպվել է ազգային պարերի ու ազգային խաղերի ուսուցում։

В общине Сос организована лекция на тему «Информационная безопасность»
19 апреля по инициативе отдела по делам молодежи Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах в рамках программы «Молодежные мероприятия в приграничных населенных пунктах Республики Арцах» была организована комплексная программа мероприятий в средней школе имени Айка Акопяна в общине Сос Мартунинского района, в которых приняли участие молодые люди из соседних сел. В программу вошли лекция «Информационная безопасность», обучение национальным танцам и играм.
СТЕПАНАКЕРТ, 20 апреля, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" начальник отдела по делам молодежи Министерства  образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Аревик Овсепян отметила, что в послевоенной ситуации знание хотя бы элементарных правил информационной безопасности среди молодежи, морально-психологическое состояние молодежи, социальные проблемы, интеграция перемещенной молодежи в другие сообщества, укрепление внутриобщинных связей между молодежью разных сообществ как никогда важны для безопасной, стабильной, активной жизни молодых людей, проживающих в приграничных сообществах.
Բնութագրությունը հասանալի չէ«Перед началом лекции мы отдали дань уважения у памятника павшим борцам за свободу села. Главное мероприятие началось с благословения отца Сепуха Акопяна, духовного пастора Амараса. Противостоять информационной войне, ведущейся противником, и при необходимости противодействовать ей, чтобы обеспечить наше общество соответствующими знаниями и ресурсами, что будет способствовать повышению уровня информационной безопасности в Арцахе, является очень актуальной задачей.
«Принимая во внимание вышеизложенное, Министерство образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах инициировало лекцию по информационной безопасности для старшеклассников в общине Сос Республики Арцах, которую провел Артур Баласанян, сотрудник Телерадиокомпании Республики Арцах»,- представила А. Овсепян.
Параллельно с лекцией была проведена культурно-развлекательная программа «Нагаш» для детей 6-12 лет. Затем было организовано обучение национальным танцам и национальным играм.