Ստեփանակերտում կայացել է «Հայրենիք» խորագրով խաղ-մրցույթի առաջնախաղը
Այսօր՝ ապրիլի 21-ին, Ստեփանակերտի Մշակույթի և երիտասարդության պալատը հայրենագիտական գիտելիքների ամրապնդման նպատակով կազմակերպել է «Հայրենիք» խորագիրը կրող խաղ-մրցույթի առաջնախաղը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 20 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Արցախպրես-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Մշակույթի և երիտասարդության պալատի տնօրեն Զինա Գասիյանը:
««Հայրենիք»խաղ-մրցույթի մասնակիցները Ստեփանակերտի հանրակրթական դպրոցների 8-9-րդ դասարանների աշակերտներն են: Նմանատիպ մրցույթների կազմակերպումը Մշակոււյթի և երիտասարդության պալատում արդեն ավանդույթ է դարձել: Անցյալ տարի` այս օրը, կրկին հավաքվել էինք այստեղ և կազմակերպել «Հայրենյաց շուրջ» խորագիրը կրող խաղ-մրցույթը: Հարցերը բացառապես կազմված են Վահրամ Բալայանի «Արցախի Հանրապետության բնակավայրերի պատմության ուրվագծեր» աշխատությունից, և գրքերը դպրոցները նախապես նվեր են ստացել` խաղին նախապատրաստվելու նպատակով»,-ասել է Զ. Գասիյանը:
Խաղ-մրցույթին մասնակցում էին 11 դպրոցներ, յուրաքանչյուրից՝ մեկ թիմ: Թիմերը հանդես են եկել «Գանձասար,» «Վարարակն», «Պատանի արցախցիներ», «Արցախ», «Մենք ենք, մեր սարերը», «Լույս», «Պայքար», «Ապառաժ», «Փյունիկ», Վարանդա», «Արցախի ճանաչում» անվանումներով: «Արցախի ճանաչում»թիմի ավագ Աննա Ավանեսյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ հենց Արցախի երիտասարդներն են հայրենիքի սրի ու վահանի կենդանի մարմնացումը, երկրի այսօրվա պաշտպանը, գալիք սերունդների համար պայծառ ապագա կերտողը: «Եթե մորը կորցրած զավակը որբ է, ապա հայրենիքից հեռու մարդը նման է քամուց քշված տերևի, որ ամեն անգամ բնության քմահաճ վերաբերմունքից քշվում է մի վայրից մյուսը: Ուստի, կոփենք մեր ազգային ինքնագիտակցությունն ու պայքարելու կամքը, դառնանք մեկ միասնական բռունցք՝ պատրաստ լինելու ամեն վայրկյան մահվան դատավճիռ կայացնելու նրանց համար, ովքեր կփորձեն թեկուզ մեկ ակնթարթ խաթարել մեր ազգի անդորրը»,-ընդգծել է Ա. Ավանեսյանը:
Նշենք, որ խաղ-մրցույթի հանձնաժողովի նախագահը ԱՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանն էր, անդամները` ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարի խորհրդականներ, պատմաբան Մելանյան Բալայանը և Աիդա Գյանջումյանը, Ստեփանակերտի Քաղաքապետարանի աշխատակազմի կրթության և սպորտի բաժնի պետ Թերեզա Ղարախանյանը, Ստեփանակերտի Վ. Ջհանգիրյանի անվան համար 11 ավագ դպրոցի Հայոց պատմության ուսուցչուհի Լորետտա Աբրահամյանը:

В Степанакерте состоялась премьера игры-соревнования «Родина»
Сегодня, 21 апреля, в Степанакертском Дворце культуры и молодежи состоялась премьера игры-соревнования под названием «Родина» в целях укрепления патриотических знаний.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 апреля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", на мероприятии с приветственной речью выступила директор Дворца культуры и молодежи Зина Гасиян.
"Участниками игры-соревнования «Родина» стали учащиеся 8-9 классов общеобразовательных школ Степанакерта. Проведение подобных соревнований во Дворце культуры и молодежи уже стало традицией. В прошлом году в этот день мы снова собрались здесь, чтобы организовать игру-соревнование под названием «Вокруг Родины». Вопросы состоят исключительно из труда Ваграма Балаяна "Очерки истории населенных пунктов Республики Арцах", книги были переданы в дар школам заранее для подготовки к игре", - сказала З. Гасиян.
В игре-соревновании приняли участие 11 школ, по одной команде от каждой. Играли команды «Гандзасар», «Вараракн», «Юные арцахцы», «Арцах», «Мы и наши горы», «Свет», «Борьба», «Апараж», «Пюник», «Варанда», «Признание Арцаха». Анна Аванесян, капитан команды «Признание Арцаха», в беседе с нами сказала, что молодежь Арцаха – это живое воплощение меча и щита Родины, действующий защитник страны, создатель светлого будущего для будущих поколений. «Если потерявший мать ребенок — сирота, то человек вдали от родины подобен листу, унесенному ветром, которого природа каждый раз гонит из одного места в другое. Поэтому давайте закаляем наше национальное самосознание и волю к борьбе, давайте станем единым кулаком, готовым в любой момент вынести смертный приговор тем, кто попытается хоть на мгновение нарушить покой нашего народа»,- подчеркнула А. Аванесян.
Следует отметить, что председателем комиссии игры-соревнования был Лерник Ованнисян, заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах, членами были советники министра образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах, историк Мелания Балаян и Аида Гянджумян, начальник отдела образования и спорта аппарата мэрии Степанакерта Тереза ​​Караханян и учитель истории Армении в старшей школе №11 имени В. Джангиряна в Степанакерте Лоретта Абраамян.