Չինաստանը ցուցադրել է YJ-21 գերձայնային հականավային հրթիռը
Պեկինը ցուցադրել է նոր YJ-21 գերձայնային հականավային հրթիռը Չինաստանի ժողովրդական ազատագրական բանակի (PLA) նավատորմի հիմնադրման 73-րդ տարեդարձին ընդառաջ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 21 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Հինգշաբթի հաղորդում է News.am-ը։
Փորձագետների կարծիքով՝ հրթիռն ունի 1000-ից 1500 կմ հեռահարություն եւ ունակ է մի ամբողջ ավիակիր հարվածային խումբ խոցել:
Համացանցի չինական սեգմենտում հայտնվել է PLA նավատորմի ամենամեծ եւ ամենաժամանակակից հրթիռային կործանիչից հրթիռի արձակման տեսանյութը: Ռազմական փորձագետները դա որպես Թայվանի նեղուցի գոտում ամերիկյան նավերի ռազմավարական զսպման պատրաստակամության ազդանշան են գնահատել:
Փորձագետների կարծիքով՝ YJ-21 հրթիռն ունակ են կրել նաեւ չինական H-6N ռազմավարական ռմբակոծիչները (վերջին մոդիֆիկացիան՝ խորհրդային «Տու-16»-ի հիման վրա) ։

Beijing has demonstrated the new YJ-21 supersonic anti-ship missile for the first time ahead of the 73rd anniversary of the founding of the Chinese People's Liberation Army (PLA) navy, The South China Morning Post reported on Thursday, news.am informs.
China demonstrates YJ-21 supersonic anti-ship missile
STEPANAKERT, APRIL 21, ARTSAKHPRESS: According to experts, the missile has a range of 1,000 to 1,500 km and is capable of hitting an entire aircraft carrier strike group.
A video appeared on the Chinese segment of the Internet with footage of the launch of this type of missile from the largest and most modern missile destroyer of the PLA Navy, project 055. Military experts regarded this as a signal of the readiness of the strategic deterrence of American ships in the Taiwan Strait zone.
According to experts, the Chinese H-6N strategic bombers (the latest modification based on the Soviet Tu-16) are also capable of carrying the YJ-21 missile.