Չինաստանը ցուցադրել է YJ-21 գերձայնային հականավային հրթիռը
Պեկինը ցուցադրել է նոր YJ-21 գերձայնային հականավային հրթիռը Չինաստանի ժողովրդական ազատագրական բանակի (PLA) նավատորմի հիմնադրման 73-րդ տարեդարձին ընդառաջ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 21 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Հինգշաբթի հաղորդում է News.am-ը։
Փորձագետների կարծիքով՝ հրթիռն ունի 1000-ից 1500 կմ հեռահարություն եւ ունակ է մի ամբողջ ավիակիր հարվածային խումբ խոցել:
Համացանցի չինական սեգմենտում հայտնվել է PLA նավատորմի ամենամեծ եւ ամենաժամանակակից հրթիռային կործանիչից հրթիռի արձակման տեսանյութը: Ռազմական փորձագետները դա որպես Թայվանի նեղուցի գոտում ամերիկյան նավերի ռազմավարական զսպման պատրաստակամության ազդանշան են գնահատել:
Փորձագետների կարծիքով՝ YJ-21 հրթիռն ունակ են կրել նաեւ չինական H-6N ռազմավարական ռմբակոծիչները (վերջին մոդիֆիկացիան՝ խորհրդային «Տու-16»-ի հիման վրա) ։

Китай продемонстрировал сверхзвуковую противокорабельную ракету YJ-21
Пекин впервые продемонстрировал новую сверхзвуковую противокорабельную ракету YJ-21 в преддверии 73-й годовщины образования военно-морских сил Народно-освободительной армии Китая (НОАК).
СТЕПАНАКЕРТ, 21 апреля, АРЦАХПРЕСС- Сообщает в четверг газета The South China Morning Post.
По оценкам экспертов, ракета имеет дальность действия от 1 тыс. до 1,5 тыс. км и способна поражать целую авианосную ударную группу.
В китайском сегменте интернета появилась видеозапись с кадрами запуска данного типа ракеты с борта крупнейшего и самого современного ракетного эсминца ВМС НОАК проекта 055. Военные эксперты расценили это как сигнал о готовности стратегического сдерживания американских кораблей в зоне Тайваньского пролива.
По оценкам экспертов, ракету YJ-21 способны нести и китайские стратегические бомбардировщики H-6N (последняя модификация на основе советского Ту-16).