ԱՄՆ-ն շարունակում է սպառնալ Չինաստանին պատժամիջոցներով՝ վախենալով երկրի աջակցությունից Ռուսաստանին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 22 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Վենդի Շերմանը կրկին հայտարարել է Պեկինի դեմ պատժամիջոցների հնարավորության մասին, եթե վերջինս «նյութական աջակցություն» առաջարկի Ռուսաստանին, հայտնում է News.am-ը։
Նա նշել է, որ հուսով է, որ Պեկինը «ճիշտ դասեր» կքաղի «Ռուսաստանի հետ պատերազմից», այդ թվում՝ այն, որ չի հաջողվի ԱՄՆ-ն բաժանել իր դաշնակիցներից։
«Նրանք տեսան, թե ինչ արեցինք Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների, արտահանման վերահսկման մասով, այնպես որ դա պետք է նրանց որոշակի պատկերացում տա այն մենյուի մասին, որից մենք կարող ենք ընտրել, եթե Չինաստանը նյութական աջակցություն ցուցաբերի»,- ասել է Շերմանը:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն կաշխատի Հնդկաստանի հետ՝ ռուսական զենքից երկրի ավանդական կախվածությունից հրաժարվելու գործում օգնելու համար՝  հաշվի առնելով համաշխարհային պատժամիջոցների ազդեցությունը ՌԴ ռազմական արդյունաբերության վրա, ասել է նա: «Նրանք հասկանում են, որ ռուսական զենքի վրա կառուցված իրենց զինված ուժերն այլեւս ապագա չունեն, քանի որ մեր պատժամիջոցներն անդրադարձել են ռուսական ռազմարդյունաբերական համալիրի վրա»։

US continues to threaten China with sanctions, fearing its support for Russia
The United States continues to threaten China with sanctions, fearing its support for Russia. US Deputy Secretary of State Wendy Sherman reiterated the possibility of sanctions against Beijing if it offers material support to Russia, news.am informs, citing Bloomberg.
STEPANAKERT, APRIL 22, ARTSAKHPRESS: She noted that she hopes Beijing will learn the right lessons from the war with Russia, including that it will fail to separate the US from its allies.
They've seen what we've done in terms of sanctions, export controls, on Russia, so this should give them some idea of ​​the menu we could choose from if China did provide material support, Sherman said.
The US will work with India to help the country shed its traditional reliance on Russian weapons, given the impact global sanctions have on Russia's arms industry, she said.