ԱՄՆ-ն կասկածի տակ է դրել ռուսական էներգետիկայի նկատմամբ եվրոպական էմբարգոյի արդյունավետությունը
Ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենը կասկածի տակ է դրել ռուսական նավթի եւ գազի ներմուծման եվրոպական արգելքի արդյունավետությունը՝ նախազգուշացնելով, որ դա կարող է անցանկալի տնտեսական հետեւանքներ ունենալ ԱՄՆ-ի եւ նրա արեւմտյան դաշնակիցների համար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 22 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է  News.am-ը։
Յելենը նախազգուշացրել է, որ ռուսական էներգիայի նկատմամբ լիակատար էմբարգոն կարող է ավելի շատ վնաս հասցնել, քան օգուտ բերել: «Եվրոպան ակնհայտորեն պետք է նվազեցնի իր կախվածությունը ՌԴ-ից էներգակիրների մասով, բայց մենք պետք է զգույշ լինենք, երբ խոսքը, ասենք, նավթի ներկրման եվրոպական ամբողջական արգելքի մասին է», - ասել է Յելենը:
Յելենը պնդում է, որ եթե ԵՄ-ն շարունակի Ռուսաստանից էներգակիրների ներմուծումն աստիճանաբար դադարեցնելու իր պլանը, եվրոպական երկրները գրեթե անկասկած կկանգնեն նավթի, ածուխի եւ գազի շատ ավելի բարձր գների առջեւ:
«Դա ակնհայտորեն կբարձրացնի նավթի համաշխարհային գները, կործանարար ազդեցություն կունենա Եվրոպայի եւ աշխարհի այլ մասերի վրա եւ, ի հեճուկս ողջամտության, իրականում կարող է շատ փոքր բացասական ազդեցություն ունենալ Ռուսաստանի վրա, քանի որ թեեւ Ռուսաստանը կարող է ավելի քիչ արտահանել, բայց նրա շահույթն արտահանումից կարող է ավելանալ»,- ասել է Յելենը։

В США засомневались в эффективности европейского эмбарго на российские энергоносители
Министр финансов Джанет Йеллен поставила под сомнение эффективность европейского запрета на импорт российской нефти и газа, предупредив, что это может иметь непредвиденные экономические последствия для США и их западных союзников.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 апреля, АРЦАХПРЕСС- Передает News.am со ссылкой на Fox News.
Йеллен предупредила, что тотальное эмбарго на российские энергоносители в конечном итоге может принести больше вреда, чем пользы. «Европа явно должна уменьшить свою зависимость от России в отношении энергии, но нам нужно быть осторожными, когда речь идет о полном европейском запрете, скажем, на импорт нефти», — сказала Йеллен.
Йеллен утверждает, что если ЕС продолжит реализацию своих планов по отказу от импорта энергоресурсов из России, европейские страны почти наверняка столкнутся с гораздо более высокими ценами на нефть, уголь и газ.
«Это явно повысит мировые цены на нефть, окажет разрушительное воздействие на Европу и другие части мира и, вопреки здравому смыслу, на самом деле может оказать очень незначительное негативное влияние на Россию, потому что, хотя Россия может экспортировать меньше, но ее доходы от экспорта вырастут», — сказала Йеллен.