Նիկոլ Փաշինյանն Արցախում ՌԴ խաղաղապահների գործունեության արդյունավետությունը բարձրացնելու անհրաժեշտություն է տեսնում
Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի ներդրումը անուրանալի է, մյուս կողմից մի շարք դրվագներում մենք տեսնում ենք խաղաղապահների գործունեության արդյունավետությունը բարձրացնելու անհրաժեշտություն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 22 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին կառավարության նիստին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի՝ Փառուխի հատված, չափազանց անհանգստացնող փաստ է, որն էական է իրադրության ընդհանուր գնահատման տեսակետից, և մենք հույս ունենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը կապահովի ադրբեջանական ստորաբաժանումների լիարժեք դուրսբերումը»,-իր խոսքում նշեց վարչապետը՝ կարևորելով Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգության ապահովումը, որի առանցքային բաղկացուցիչ է Լաչինի միջանցքի անխափան և անարգել գործունեությունը:

Armenian Prime Minister calls for increased effectiveness of Russian peacekeeping operations in Nagorno Karabakh
The contribution of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh is undeniable, but on the other hand in several episodes the need for raising the effectives of their activity is seen, PM Nikol Pashinyan said at the Cabinet meeting.
STEPANAKERT, APRIL 22, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “The Azerbaijani military invasion into the area of responsibility of the Russian peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh, into the Parukh section, is an extremely concerning fact which is significant in terms of a general assessment of the situation, and we hope that the Russian peacekeeping contingent in Nagorno Karabakh will ensure the complete withdrawal of the Azerbaijani military units,” the Armenian Prime Minister said, attaching importance to ensuring security of Nagorno Karabakh, a key component of which is the uninterrupted and unimpeded function of the Lachin corridor.