Ստեփանակերտում Եղեռնի 107-րդ տարելիցին նվիրված ցուցադրություն է կազմակերպվել
Այսօր՝ ապրիլի 23-ին, Արցախի պետական-պատմաերկրագիտական թանգարանում կազմակերպվել է ցուցադրություն՝ նվիրված 1915 թվականի Եղեռնի զոհերի հիշատակին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ ապրիլի 23, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում թանգարանի տնօրեն  Ժաննա Առստամյանն ասել է, որ յուրաքանչյուր տարի թանգարանում նման ցուցադրություն է կազմակերպվում։
«Ցուցադրությունը կազմակերպվել է թանգարանում առկա Ցեղասպանությանը վերաբերող լուսանկարներով ու փաստաթղթերով։
Իհարկե, լուսանկարը չի կարող լիովին արտահայտել այն դժոխային ու սարսափելի քայլերը, որոնք իրականացրել են թուրքերը հայերիս հանդեպ։ Լուսանկարներում արտացոլված է հայ ազգաբնակչության կենցաղը՝ մինչ ցեղասպանությունը և ցեղասպանությունից հետո»,-նշել է տնօրենը։
Բնութագրությունը հասանալի չէԲնութագրությունը հասանալի չէԱՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանը ևս իր ելույթում փաստեց, որ 107 տարի առաջ տեղի ունեցածը մեր ժողովրդի կյանքում որակական մի մեծ պայթուն առաջացրեց, քանզի նա զրկվեց իր հայրենիքի մեծացույն մասից, և մինչ օրս էլ Թուրքիան չի փոխել իր որդեգրած քաղաքականությունը։

В Степанакерте прошла выставка, посвященная 107-й годовщине Геноцида
Сегодня, 23 апреля, в Государственном историко-краеведческом музее Арцаха была организована выставка, посвященная памяти жертв Геноцида армян 1915 года.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 апреля, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" директор музея Жанна Галстян сообщила, что такая выставка проводится в музее ежегодно.
Բնութագրությունը հասանալի չէ"Выставка организована из музейных фотографий и документов, связанных с Геноцидом армян. Конечно, фотография не может в полной мере передать адские и ужасные шаги, предпринятые турками по отношению к нам армянам. Фотографии отражают жизнь армянского населения до геноцида и после геноцида", - отметила директор.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Лерник Ованнисян в своем выступлении заявил, что произошедшее 107 лет назад вызвало качественный взрыв в жизни нашего народа, так как народ потерял большую часть своей родины, и по сей день Турция не изменила своей политики.Բնութագրությունը հասանալի չէ