«Զարթնի՛ր, լաո՛». Ստեփանակերտում Մեծ Եղեռնի անմեղ զոհերի հիշատակին նվիրված ջահերթ է կազմակերպվել
Այսօր՝ ապրիլի 23-ին,  1915 թվականի Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված` Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցում անց է կացվել հսկման և խոկման արարողություն, այնուհետև՝ Տեր Մինաս քահանա Մովսիսյանը և եկեղեցու հավատավորները հնչեցրել են միասնական աղոթք։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 23 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Միասնական աղոթքից հետո ՀՅԴ Արցախի երիտասարդական միության նախաձեռնությամբ մեկնարկել է  «Զարթնի՛ր, լաո՛» խորագրով ջահերթ։ Մասնակիցները ջահերով շարժվել են դեպի Ստեփանակերտի հուշահամալիր՝ տանելով Արցախի՝  100մ երկարություն ունեցող դրոշը։
2.jpg (1.73 MB)1.jpg (2.29 MB)
ԱՀ ԿԳՄՍ փոխնախարար, ՀՅԴ կուսակցության անդամ Լեռնիկ Հովհաննիսյանն «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ, դեռևս 1911 թվականից սկսած, Սալոնիկի ժողովում  երիտթուրքերը հստակ մշակեցին այն ռազմավարական ծրագիրն ու ռազմավարությունը, որն այսօր Թուրքիայի հիմնական  գաղափարախոսությունն է, որի մեջ այսօր օգտագործում է նաև իր արհեստածին միավորումը՝ Ադրբեջանը։
Լեռնիկ Հովհաննիսյան.jpg (367 KB)«Նրանց ցեղասպանական քաղաքականությունը չի փոխվել, պարզապես փոխվել են մարտավարությունն ու մեթոդները, և, սկսած 1915թվականի Հայոց ցեղասպանությունից մինչև այսօր, նույն ցեղասպան քաղաքականությունն է, որը ոչ միայն հայ բնակչության ոչնչացումն է, ոչ միայն տարածքների բռնազավթումն է, այլ նաև մշակութային էթնոցիդիկ քաղաքականությունն է, այսինքն՝ հայի ինքնության ամենակարևոր հարացույցների ոչնչացումը, որը մինչ օրս շարունակվում է, և մենք ականատես ենք լինում դրան։ Արդեն 107 տարի  հայասպան դիրքորոշումն ընկած է Թուրքիայի և նրա արբանյակ արհեստածին Ադրբեջանի քաղաքականության հիմքում»,-մանրամասնել է Լ. Հովհաննիսյանը։
Պատմաբան Արմինե Առստամյանն իր հերթին կարևորել է ավանդական դարձած ջահերթի էությունն ու նշել, որ յուրաքանչյուր հայ պարտավոր է  միշտ էլ հիշել հայոց ազգային ողբերգությունը։
Արմինե Առուստամյան.jpg (122 KB)«Մենք պարտավոր ենք հիշել ու լինել պահանջատեր։ Պետք է ոչ միայն արարենք ու ստեղծագործենք այստեղ, այլև աշխատանքներ տանենք Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ։ Այն ոճրագործություն է, որն անպատիժ թողնելը ծնում է նոր հանցանքներ։ Ցեղասպանություն իրագործող պետությունը պետք է ստանա իր արժանի պատիժը և հատուցի իր կատարած մեղքի համար, որը կլինի սաստող մյուս պետությունների համար»,-ասել է Ա. Առստամյանը։
Ջահերթի մասնակից ԱրՊՀ պրոռեկտոր Վիտյա Յարամիշյանի համոզմամբ՝ այն, ինչ տեղի է ունեցել հայ ժողովրդի հետ 1915 թվականին և կրկնվել է տասնամյակներ հետո,  նույն ձեռագիրն ու հանցագործությունն է մարդկության հանդեպ։
Յարամիշյան.jpg (374 KB)«Այսօրվա երթը հուսահատ ճիչ չէ, այլ մի տարբերակ է վերհիշելու և թարմ պահելու հիշողությունները, և մարդկությանը կոչ անելու ուշքի գալ,  թույլ չտալ, որ այլևս նման հանցագործություն կրկնվի»,-նշել է նա։
Երթն ամփոփվել է Ստեփանակերտի հուշահամալիրում, մասնակիցները ծաղիկներ են խոնարհել հերոսների շիրիմներին, որից հետո կատարվել է մոմավառություն։
Նշենք, որ ավանդական դարձած ջահերթին մասնակցել են ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ԱՀ երրորդ նախագահ Բակո Սահակյանը, բարերար Ռուբեն Վարդանյանը, օրենսդիր և գործադիր մարմինների ներկայացուցիչներ։

"Просыпайся, Лао!": В Степанакерте организовано факельное шествие, посвященное памяти невинных жертв Геноцида армян
Сегодня, 23 апреля, в церкви Св. Акопа Степанакерта состоялась поминальная служба, в знак увековечивания памяти жертв Геноцида армян 1915 года. Затем отец Минас Мовсисян и верующие церкви произнесли единую молитву.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 апреля, АРЦАХПРЕСС- После совместной молитвы по инициативе Союза молодежи АРФД состоялось факельное шествие под названием "Просыпайся, Лао!". Участники двинулись к Степанакертскому мемориалу с факелами, неся 100-метровый флаг Арцаха.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах, член партии АРФ Дашнакцутюн Лерник Ованнисян в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил, что еще с 1911 года младотурки четко разработали стратегический план и стратегию, которая является основной идеологией Турции, в которой она использует свой искусственный союз – Азербайджан.
Լեռնիկ Հովհաննիսյան.jpg (367 KB)
«Их геноцидальная политика не изменилась, изменились только тактика и методы. От Геноцида армян 1915 года и до сегодняшнего дня это одна и та же геноцидальная политика, которая представляет собой не только уничтожение армянского населения, не только оккупацию территорий, но и этнокультурную политику, то есть уничтожение важнейших парадигм армянской идентичности, которая продолжается и по сей день, и мы являемся свидетелями этого. На протяжении 107 лет позиция по уничтожению армян была основой политики Турции и ее сателлита- искусственного Азербайджана", - разъяснил Л. Ованнисян.
Историк Армине Арстамян, в свою очередь, подчеркнула суть традиционного факельного шествия и отметила, что каждый армянин всегда должен помнить об армянской национальной трагедии.
Արմինե Առուստամյան.jpg (122 KB)
«Мы должны помнить и быть требовательными. Мы должны не только творить и действовать здесь, но и предпринимать шаги в направлении международного признания Геноцида. Это преступление, которое, если его оставить безнаказанным, порождает новые преступления. Государство, совершающее геноцид, должно получить заслуженное наказание, раскаяться в своем грехе, который будет предосудительным для других репрессивных государств», — сказала А. Арстамян.
По мнению Вити Ярамишяна, проректора АрГУ, участника факельного шествия, то, что произошло с армянским народом в 1915 году и повторилось спустя десятилетия, — это тот же почерк и преступление против человечества.
Յարամիշյան.jpg (374 KB)
«Сегодняшнее шествие — это не крик отчаяния, а способ вспомнить, сохранить память свежей, призвать человечество опомниться, не допустить повторения еще одного подобного преступления», — отметил он.
Шествие завершилось в Степанакертском мемориале, участники возложили цветы к могилам героев, после чего состоялось зажжение свечей.
Отметим, что в традиционном факельном шествии приняли участие президент Республики Арцах Араик Арутюнян, третий президент Республики Арцах Бако Саакян, благотворитель Рубен Варданян, представители законодательной и исполнительной власти.