Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակը Ֆրանսիայի կողմից Արցախի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտություն է տեսնում
Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակը Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչման օրվա նախօրեին տարածել է հայտարարություն՝ ընդգծելով, որ Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրագործած ագրեսիայից և այնտեղ Բաքվի ռեժիմի գործած հանցագործություններից հետո Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր հանդիսացող Ֆրանսիան պետք է անհապաղ հրաժարվի իր անպտուղ չեզոք քաղաքականությունից և միջազգային իրավունքի հիման վրա ճանաչի Արցախի Հանրապետությունը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 24 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Արտաքին գործերի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը տարածել է հայտարարության տեքստը, որում, մասնավորապես, ասվում է․
«Օսմանյան կայսրության հայերը բնաջնջվել են իրենց իսկ պետության իշխանությունների կողմից՝ միջազգային հանրության անտարբերության պայմաններում:
-Ֆրանսիա-Արցախ բարեկամության շրջանակը վերահաստատում է իր անսասան աջակցությունն Արցախի քաղաքացիներին և իր հանձնառությունը 30 տարվա ընթացքում նրանց կառուցած ժողովրդավարական պետության ճանաչման անհրաժեշտությանը։
Ադրբեջանի կողմից 2020 թ․ սեպտեմբերին սանձազերծված պատերազմի արդյունքում օկուպացվել է Արցախի տարածքի զգալի մասը։
Ադրբեջանի և նրա դաշնակից Թուրքիայի ղեկավարության կողմից ամենաբարձր մակարդակով վարվում է հայատյաց ռասիստական քաղաքականություն։
Բարեկամության շրջանակը կարծում է, որ Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրագործած ագրեսիայից, և այնտեղ Բաքվի ռեժիմի գործած հանցագործություններից հետո Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր հանդիսացող Ֆրանսիան պետք է անհապաղ հրաժարվի իր անպտուղ չեզոք քաղաքականությունից և միջազգային իրավունքի հիման վրա ճանաչի Արցախի Հանրապետությունը»:

В рамках дружбы Франция-Арцах усматривается необходимость признания Францией Республики Арцах
Круги дружбы Франция-Арцах накануне Дня поминовения Геноцида армян распространили заявление, подчеркнув, что после агрессии Азербайджана в отношении Арцаха и совершенных там бакинским режимом преступлений Франция, являющаяся страной-сопредседателем Минской группы ОБСЕ, должна немедленно отказаться от своей бесплодной нейтральной политики и на основе международного права признать Республику Арцах.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 апреля, АРЦАХПРЕСС- Отдел информации МИД Арцаха распространил текст заявления, в котором, в частности, говорится:
«Армяне Османской империи были уничтожены властями собственного государства на фоне равнодушия международного сообщества.
Круги дружбы Франция-Арцах подтверждают свою непоколебимую поддержку гражданам Арцаха, свою приверженность необходимости признания демократического государства, которое они построили за 30 лет.
В результате развязанной Азербайджаном в сентябре 2020 года войны большая часть территории Арцаха была оккупирована. Руководство Азербайджана, его союзника Турции, проводит антиармянскую расистскую политику на самом высоком уровне.
Круги дружбы считают, что после агрессии Азербайджана против Арцаха, после преступлений, совершенных там бакинским режимом, Франция, как сопредседатель Минской группы, должна немедленно отказаться от своей бесплодной нейтральной политики и признать Арцахскую Республику на основе международного права."