Մենք կողմերին հորդորում ենք զերծ մնալ թշնամական հռետորաբանությունից. ԱՄՆ դեսպանն անդրադարձել է ԼՂ հակամարտությանը
ԱՄՆ-ը հանձնառու է աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը խաղաղ կարգավորում գտնելու հարցում՝ որպես Մինսկի խմբի համանախագահ, Հայաստանի Հանրապետության բարեկամ և գործընկեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 24 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Այս մասին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին:
Նրա խոսքով՝ վերջին ամիսների ընթացքում պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը բազմաթիվ հեռախոսազանգեր է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ՝ կոչ անելով իրավիճակի ապաէսկալացման: «Մենք մարտի 25-ին հայտարարությամբ հանդես եկանք, որով ադրբեջանական զորքերի անպատասխանատու տեղաշարժի և իրավիճակի ապակայունացմանն անդրադարձանք: Մենք կողմերին հորդորում ենք զերծ մնալ սպառնալից և թշնամական հռետորաբանությունից, ինչը չի օգնում գործընթացին»,-ասաց նա՝ համոզմունք հայտնելով, որ բանակցությունները դժվար կլինեն, քանի որ  հակամարտությունը բարդ է և այն  երկար տարիների ընթացքում է ձևավորվել:

Призываем стороны воздерживаться от враждебной риторики: посол США о нагорно- карабахском конфликте
Соединенные Штаты привержены содействию мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта в качестве сопредседателя Минской группы, дружественного партнера Республики Армения.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 апреля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС.  Об этом журналистам в Цицернакабердском мемориале заявила посол США в Армении Линн Трейси.
По ее словам, в последние месяцы госсекретарь Энтони Блинкен неоднократно разговаривал по телефону с лидерами Армении и Азербайджана, призывая к деэскалации ситуации. «Мы выступили с заявлением 25 марта, касающимся  передвижения азербайджанских войск и дестабилизации обстановки. Призываем стороны воздерживаться от угрожающей, враждебной риторики, которая не способствует процессу", - сказала она, добавив, что переговоры будут сложными, поскольку конфликт сложный, он развивался на протяжении многих лет.