Մենք կողմերին հորդորում ենք զերծ մնալ թշնամական հռետորաբանությունից. ԱՄՆ դեսպանն անդրադարձել է ԼՂ հակամարտությանը
ԱՄՆ-ը հանձնառու է աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը խաղաղ կարգավորում գտնելու հարցում՝ որպես Մինսկի խմբի համանախագահ, Հայաստանի Հանրապետության բարեկամ և գործընկեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 24 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Այս մասին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին:
Նրա խոսքով՝ վերջին ամիսների ընթացքում պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը բազմաթիվ հեռախոսազանգեր է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հետ՝ կոչ անելով իրավիճակի ապաէսկալացման: «Մենք մարտի 25-ին հայտարարությամբ հանդես եկանք, որով ադրբեջանական զորքերի անպատասխանատու տեղաշարժի և իրավիճակի ապակայունացմանն անդրադարձանք: Մենք կողմերին հորդորում ենք զերծ մնալ սպառնալից և թշնամական հռետորաբանությունից, ինչը չի օգնում գործընթացին»,-ասաց նա՝ համոզմունք հայտնելով, որ բանակցությունները դժվար կլինեն, քանի որ  հակամարտությունը բարդ է և այն  երկար տարիների ընթացքում է ձևավորվել:

US encourages parties to avoid hostile and threatening language – Ambassador Tracy on NK conflict
The United States is committed to seeking and supporting a peaceful resolution of the Nagorno Karabakh conflict as a Co-Chair of the OSCE Minsk Group and as a friend and partner of Armenia, United States Ambassador to Armenia Lynne Tracy told reporters at the Tsitsernakaberd memorial.
STEPANAKERT, APRIL 24, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS:  “We are committed to seeking and supporting a peaceful resolution of the Nagorno Karabakh conflict as a Co-Chair of the Minsk Group as well as our capacity as the United States and a friend and partner of Armenia. And I would just point to the last few months, when Secretary Blinken has had multiple phone calls with leaders in the region as we have urged de-escalation of the situation around Nagorno Karabakh and have encouraged the leaders to be in contact and to seek a peaceful negotiation. And I think you remember that on March 25th we expressed our deep concern about irresponsible troop movements of Azerbaijan and of the need to avoid escalatory measures. And we encourage parties to avoid hostile and threatening language which doesn’t serve the interest of peace,” she said.