Ստեփանակերտում հարգանքի տուրք են մատուցել Մեծ Եղեռնի անմեղ զոհերի հիշատակին
1915 թվականին Օսմանյան Կայսրության կողմից հայ ազգաբնակչության նկատմամբ կազմակերպվեց ցեղասպանություն, որին զոհ գնացին 1,5 մլն անմեղ մարդիկ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այսօր՝ ապրիլի 24-ին, Ստեփանակերտմ հարգանքի տուրք են մատուցել Մեծ Եղեռնի անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող Զանգակատուն-հուշահամալիրում։
278834312_528593118798902_382323875737056290_n.jpg (2.16 MB)«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ԱՀ ԱԺ «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցության անդամ Վահրամ Բալայանը նշեց, որ հայության համար արդիական է մնում Ցեղասպանության դեմ պայքարելը։
278752100_1035720507366084_1105867992422735210_n.jpg (1.72 MB)«Այսօրվա քաղաքական զարգացումներն ամբողջ աշխարհում, աշխարհաքաղաքական այն նոր մոտեցումները, որոնք ցուցաբերում են տարբեր երկրներ, նորից մեզ բոլորիս մտահոգում են։ Ամեն անգամ հարգանքի տուրք մատուցելով 1915 թվականի զոհերի հիշատակին՝ մենք նորից աշխարհին հասկացնում ենք, որ պետք է կանգ առնել և փորձել մարդկությանը հուզող հարցերը լուծել միայն ու միայն բանակցային սեղանի շուրջ՝ դրանով իսկ նպաստելով երկրագնդում երկարատև խաղաղության հաստատմանը»,-ընդգծել է Վ. Բալայանը։
«Մեր տուն Արցախը» հասարակական կազմակերպության անդամները հավաքվել էին հուշահամալիրի տարածքում՝ «Վերջ պատերազմին, վերջ զեղասպանությանը» ցուցապաստառներով։
278971173_393646755714786_1242609023161432442_n.jpg (447 KB)Մեզ հետ զրույցում ՀԿ-ի անդամ Անահիտ Թովմասյանբ ասել է, որ նպատակ ունեն ևս մեկ անգամ կոչ անելու աշխարհին, որ դադարեցնեն բոլոր տեսակի պատերազմներն ու իմանան, որ արցախցին միասնական է, քանզի միասնության մեջ է նրա ուժը, և միջազգային հանրությունը պետք է ճանաչի Արցախի Հանրապետության անկախությունը։

В Степанакерте почтили память невинных жертв Геноцида армян
В 1915 году Османская империя организовала геноцид против армянского населения, в результате которого погибло 1,5 миллиона ни в чем не повинных людей.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 апреля, АРЦАХПРЕСС- Сегодня, 24 апреля, в Степанакерте отдали дань уважения у мемориала "Зангакатун", увековечивающем память невинных жертв Геноцида армян.
278834312_528593118798902_382323875737056290_n.jpg (2.16 MB)
В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" член партии "Армянская революционная федерация" Национального Собрания Республики Арцах Ваграм Балаян отметил, что борьба против Геноцида остается актуальной для армян.
278752100_1035720507366084_1105867992422735210_n.jpg (1.72 MB)
«Сегодняшние политические события во всем мире, новые геополитические подходы, демонстрируемые разными странами, снова беспокоят всех нас. Каждый раз, когда мы отдаем дань памяти жертвам 1915 года, мы вновь подтверждаем миру, что необходимо остановиться, попытаться решить вопросы, волнующие человечество, только за столом переговоров, способствуя тем самым установлению прочного мира на земле»,- подчеркнул  В. Балаян.
Члены общественной организации  "Арцах наш дом" собрались на территории мемориала с плакатами «Конец войне, конец геноциду».
278971173_393646755714786_1242609023161432442_n.jpg (447 KB)В беседе с нами член общественной организации Анаит Товмасян сказала, что их цель – еще раз призвать мир прекратить всевозможные войны и знать, что народ Арцаха сплочен, потому что в единстве его сила, и международное сообщество должно признать независимость Республики Арцах.