«1915 թվականի Մեծ Եղեռնի վերջնակետը դրվեց 1920 թվականի Շուշիի կոտորածով». Դավիթ Բաբայան
1915 թվականի Հայոց Ցեղասպանությունը նույն տարում չի եզրափակվել, դրա վերջնակետը դրվել է 1920 թվականի Շուշիի կոտորածի ժամանակ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 24 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ Արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը։
278744894_290263666636685_4497045063432746506_n.jpg (2.00 MB)
«Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության պատմության ընթացքում պետական մակարդակով իրականացված առաջին ցեղասպանությունն էր։ Թուրքիան և Ադրբեջանը չհրաժարվեցին իրենց քաղաքականությունից։ 100 տարի հետո էլ թուրք ահաբեկիչները փորձել են նորից ցեղասպանություն իրականացնել, և, ընդհանրապես, 1988 թվականից մինչ այսօր էլ նրանք հավատարիմ են իրենց որդեգրած ցեղասպան քաղաքականությանը։ 2020 թվականի պատերազմի հետևանքով հայ ժողովուրդը կորցրեց իր պատմական հայրենիքի ավելի քան 80%-ը՝ կրելով և՛ նյութական, և՛ ոչ նյութական զգալի վնասներ։ Փաստորեն մենք հայրենազուրկ դարձանք, և առ այսօր միջազգային հանրությունը պատշաճ կերպով չի դատապարտել և չի ճանաչել Հայոց Ցեղասպանությունը։ Պետք է հաշվի առնենք այս ամենը և ամեն ինչ անենք, որ թույլ չտանք նոր ողբերգություն, դա հնարավոր է, եթե վարենք ճիշտ աշխարհաքաղաքականություն, եթե լինենք միասնական ու պահպանենք մեր արժեհամակարգը»,-նշել է Դ. Բաբայանը։

«Конец Геноцида 1915 года был положен Шушинской резней 1920 года»: Давид Бабаян
Геноцид армян 1915 года не закончился в том же году, его конец был положен Шушинской резней 1920 года.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян.
278744894_290263666636685_4497045063432746506_n.jpg (2.00 MB)
"Геноцид армян был первым в истории человечества геноцидом, совершенным на государственном уровне. Турция и Азербайджан не отказались от своей политики. Спустя 100 лет турецкие террористы снова попытались совершить геноцид, в общем, они верны своей геноцидной политике с 1988 года. После войны 2020 года армянский народ потерял более 80% своей исторической родины, понеся значительный материальный и нематериальный ущерб. Получается мы лишились Родины, и по сей день международное сообщество должным образом не осудило и не признало Геноцид армян. Мы должны все это учитывать и сделать все возможное, чтобы не допустить новой трагедии. Это возможно, если мы будем проводить правильную геополитику, если будем едины и сохраним нашу систему ценностей", - отметил Д. Бабаян.