«1915 թվականի Մեծ Եղեռնի վերջնակետը դրվեց 1920 թվականի Շուշիի կոտորածով». Դավիթ Բաբայան
1915 թվականի Հայոց Ցեղասպանությունը նույն տարում չի եզրափակվել, դրա վերջնակետը դրվել է 1920 թվականի Շուշիի կոտորածի ժամանակ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 24 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ Արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը։
278744894_290263666636685_4497045063432746506_n.jpg (2.00 MB)
«Հայոց ցեղասպանությունը մարդկության պատմության ընթացքում պետական մակարդակով իրականացված առաջին ցեղասպանությունն էր։ Թուրքիան և Ադրբեջանը չհրաժարվեցին իրենց քաղաքականությունից։ 100 տարի հետո էլ թուրք ահաբեկիչները փորձել են նորից ցեղասպանություն իրականացնել, և, ընդհանրապես, 1988 թվականից մինչ այսօր էլ նրանք հավատարիմ են իրենց որդեգրած ցեղասպան քաղաքականությանը։ 2020 թվականի պատերազմի հետևանքով հայ ժողովուրդը կորցրեց իր պատմական հայրենիքի ավելի քան 80%-ը՝ կրելով և՛ նյութական, և՛ ոչ նյութական զգալի վնասներ։ Փաստորեն մենք հայրենազուրկ դարձանք, և առ այսօր միջազգային հանրությունը պատշաճ կերպով չի դատապարտել և չի ճանաչել Հայոց Ցեղասպանությունը։ Պետք է հաշվի առնենք այս ամենը և ամեն ինչ անենք, որ թույլ չտանք նոր ողբերգություն, դա հնարավոր է, եթե վարենք ճիշտ աշխարհաքաղաքականություն, եթե լինենք միասնական ու պահպանենք մեր արժեհամակարգը»,-նշել է Դ. Բաբայանը։

The end of the 1915 Genocide was set with the Shushi Massacre in 1920. Artsakh FM
The Armenian Genocide of 1915 did not end in the same year, its end was put by the Shushi Massacre in 1920.
STEPANAKERT, APRIL 24, ARTSAKHPRESS: The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh David Babayan told "Artsakhpress".
278744894_290263666636685_4497045063432746506_n.jpg (2.00 MB)
"The Armenian Genocide was the first genocide committed at the state level in the history of mankind. Turkey and Azerbaijan have not given up their policy. 100 years later, the Turkish terrorists tried to commit genocide again.
In general, they have been  faithful to their genocidal policy since 1988.
Due to the recent 2020 Artsakh War,  the Armenian people have lost more than 80% of their historical homeland, suffering significant material and non-material damage.
The international community has not properly condemned or recognized the Armenian Genocide.
We must take all this into account and do everything possible to prevent a new tragedy. It is possible if we pursue the right geopolitics, if we are united and maintain our value system,"  said Artsakh FM.