Եվրամիությունը պետք է ճնշում գործադրի Թուրքիայի վրա, որպեսզի վերջինս դադարի ժխտել Ցեղասպանությունը. Մուրադ Արթին
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում կա միջազգային ճնշում, սակայն ավելի շատ երկրների կողմից այն ճանաչելու , դատապարտելու համար պետք է մեծ թվով հայեր շարունակեն աշխատել իրենց երկրներում և ուժեղացնել ճնշումը կառավարությունների վրա:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 26 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց Շվեդիայի խորհրդարանի նախկին պատգամավոր Մուրադ Արթինը՝ ընդգծելով, որ դա պետք է արվի փաստերի հիման վրա: Նրա խոսքով՝ կարևոր է, որ Սփյուռքի հայերը կապեր հաստատեն մարդու իրավունքների պաշտպանների, հետազոտողների, պատմաբանների և քաղաքական գործիչների հետ՝ ճանաչման և դատապարտման գործընթացը առաջ մղելու համար։
«Թուրքական պետական ապարատի համար ամոթալի է 1915 թվականին բացահայտ տեղի ունեցած հայերի ցեղասպանությունը ժխտելը: Խոսակցությունը և դիվանագիտությունը կարևոր են, բայց մենք պետք է ավելի լավ ռազմավարություններ գտնենք, քանի որ Ցեղասպանության ճանաչումը վերաբերում է մարդու իրավունքներին: Կարևոր է այլ էթնիկ խմբերի, մարդու իրավունքների պաշտպանների, մարդու իրավունքները հարգող կուսակցությունների, պատմաբանների, հետազոտողների շրջանում դաշնակիցներ փնտրելը առանձին երկրներում միջազգային մակարդակով ճնշում գործադրելու համար։ Մարդու իրավունքները պետք է գերակա լինեն Թուրքիայի հետ առևտրային հարաբերություններից: Եվրամիությունը պետք է ճնշում գործադրի Թուրքիայի վրա, որպեսզի վերջինս դադարի ժխտել Ցեղասպանությունը»,-ասաց քաղաքական գործիչը:
Մուրադ Արթինը նշեց, որ այսօր Թուրքիան կառավարող իշխանության պարագայում դժվար կլինի  փաստերի հետ առերեսվելը, բայց Թուրքիայում կան բազմաթիվ ժողովրդավարական ուժեր և հասարակ մարդիկ, ովքեր ցանկանում են հաշտվել իրենց պատմության հետ և ցանկանում են փնտրել ճշմարտություն: Նրա կարծիքով՝ պետք է աշխատանք տանել այդ ուժերի հետ և նրանց աջակցել իշխանության գալու և ժխտողական քաղաքականությունը փոխելու համար։
«Ցեղասպանության ճանաչումը մարդու իրավունքների մի մասն է, որը նաև համընդհանուր է և երբեք չպետք է բանակցությունների առարկա դառնա։ Մենք՝ մարդու իրավունքների մասին հոգ տանողներս, երբեք այս հարցում չպետք է փոխզիջումների գնանք: Մենք պետք է շարունակենք պայքարել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար: Ժողովրդավարական ազատության և իրավունքների համար պայքարը կարևոր է բազմաթիվ երկրների, կազմակերպությունների, քաղաքական գործիչների և հասարակ մարդկանց համար, հետևաբար մենք պետք է միշտ կոչով դիմենք նրանց, անկախ այն հանգամանքից, թե ինչ աշխարհաքաղաքական իրավիճակում ենք»,-ասաց նա։
Անդրադառնալով Հայաստանի և Թուրքիայի երկխոսությանը՝ Մուրադ Արթինը նշեց, որ երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորումը երբեք չպետք է կանխի մարդու իրավունքների մասին խոսակցությունը, այն երբեք չպետք է խանգարի պատմության ու անցյալի հետ առնչվելուն, հակառակ դեպքում երբեք չի կարելի առաջ գնալ:
«Ես բացարձակապես դեմ չեմ, որ այն երկրները, ինչպիսիք են Հայաստանն ու Թուրքիան, լավ հարաբերություններ ունենան, բայց չի կարելի բանակցել Ցեղասպանության հարցի շուրջ, չի կարելի աչքերը փակել մարդկության դեմ հանցագործության վրա, որ երիտթուրքերը կատարել են հայերի և այլ քրիստոնյաների դեմ։ Լավ է, որ երկրները կարող են մոտենալ, շատ կարևոր է, որ 1915 թվականի հարցը ևս ներառված լինի քննարկումներում: Հակառակ դեպքում այս չլուծված կոնֆլիկտը կշարունակի թեժ մնալ մարդկանց համար: Կարծում եմ, որ Ցեղասպանության ճանաչումը կհեշտացնի բանակցությունները և կազատի թուրք ժողովրդին Էրդողանի՝ պատմությունը ժխտելուց»,-ասաց Արթինը:
Բանաձևերից ու կոչերից զատ ի՞նչ անելիք ունի միջազգային հանրությունը: Մուրադ Արթինի խոսքով՝ միջազգային հանրությունը պետք է ի վիճակի լինի պատժել մարդկության դեմ հանցագործությունները կատարողներին: Ըստ նրա՝ Հաագայի միջազգային դատարանը պետք է կարողանա գործել ազատ և առանց գերտերությունների հավանությունների:
«Հանցագործությունները պետք է հետաքննվեն, քրեական պատասխանատվության ենթարկվեն և պատժվեն՝ անկախ երկրից: Բավարար չեն պատժամիջոցներն ու այն մարդկանց պատժելը, որոնք հանցագործություն են կատարել մարդկության դեմ: Գլոբալիզացիայի մասին խոսելու փոխարեն, ինչը նշանակում է, որ ընկերությունները միավորվում են սահմաններից դուրս, մենք պետք է սկսենք խոսել միջազգայնացման մասին, ինչը նշանակում է, որ բացի ընկերություններից, նաև արհմիություններն ու սոցիալական շարժումները մոտ լինեն»,-հավելեց Մուրադ Արթինը:

European Union has to put pressure on Turkey to stop denying the Genocide – former Swedish MP
There is international pressure on the recognition of the Armenian genocide, but in order for more countries to recognize the Armenian genocide, more Armenians must work for it in their countries and put pressure on their governments,
STEPANAKERT, APRIL 26, ARTSAKHPRESS: Former member of the Parliament of Sweden Murad Artin said in an interview to ARMENPRESS, stating that it must be done with facts.
He emphasized that the Diaspora-Armenians should seek alliances with human right defenders, researchers, historians and politicians to push the process of recognition and condemnation.
“It is shameful for the Turkish state apparatus to deny the blatant genocide of the Armenian people in 1915. Conversation and diplomacy are important, but we must find better strategies since the recognition of the genocide is about human rights. It is important to seek alliances with other ethnic groups, human rights defenders, parties that respect human rights, historians, researchers both in countries and internationally to exert pressure. Human rights must take precedence over trade relations with Turkey. The European Union has to put pressure on Turkey to stop denying the genocide”, he said.
Murad Artin said that with the government that rules Turkey today, it will be difficult to meet with facts. “But there are many democratic forces and ordinary people in Turkey who want to come to terms with their history and want to look for truths. As democrats, we must work with these forces and give them all their support to come to power and change their policy of denial”, he added.
“Recognition of genocide is a part of human rights that is also universal and should never be negotiated away. We who care about human rights should never compromise on that matter, we must continue to fight for the recognition of the Armenian genocide. The struggle for democratic freedom and rights is important for many countries, organizations, politicians and ordinary people, therefore we must always invoke them no matter what geopolitical situation we are in”, he noted.
Touching upon the current dialogue between Armenia and Turkey, the former Swedish MP said “normalization of relations between countries should never prevent talking about human rights, it should never prevent dealing with history and the past - otherwise one can never move forward”.
“I have absolutely no objection to the countries as Armenia and Turkey having good relations, but one should not negotiate away the genocide, one cannot close one's eyes to the crime against humanity that the young Turks have committed against the Armenians and other Christian groups. It is good that the countries can now approach, but that it is important that the issue of the genocide of 1915 is included in those discussions. Otherwise, this unresolved conflict will be like a boil over the peoples. Recognition of the genocide would facilitate negotiations and free the Turkish people from Erdogan's history denial”, Murad Artin said.
Asked what actions other than resolutions and calls the international community should take, Mr. Artin said that “the international community must be able to punish those who commit these crimes against humanity”.
“The International Court of Justice in The Hague must be able to operate freely and without endorsements from superpowers. Criminals must be investigated, prosecuted and punished, regardless of the country. But it is not enough with sanctions and punishments of those who commit crimes against humanity, instead of talking about globalization which means that companies unite across borders, we must start talking about internationalization which means that - in addition to companies - also unions and social movements close together”, he said.