Միջազգային հանրությունը չի կարող Արցախի հայությունից պահանջել ապրել Ադրբեջանի տիրապետության ներքո. Գևորգյանի ելույթը` ԵԽԽՎ-ում
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը ԵԽԽՎ-ի գարնանային նստաշրջանի ընթացքում ունեցած ելույթում խոսել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի, ինչպես նաև Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գևորգյանը նշել է, որ Հայոց ցեղասպանությունը`մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն, որը հերքում են Եվրոպայի խորհրդի երկու անդամները՝ Թուրքիան և Ադրբեջանը:
«Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիան «ժխտումն» անվանում է ցեղասպանության նույն հանցագործության վերջին փուլ: Կա մեկ այլ բան էլ, որ մեր օրերում Ադրբեջանը ժխտում է Թուրքիայի աջակցությամբ, այն է ՝ իրենց պատմական հայրենիքում ապրելու հայերի իրավունքը:
2020 թվականի աշնանը Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմից հետո Արցախի Հանրապետությունում՝ Լեռնային Ղարաբաղում, հայ ժողովուրդը կանգնած է երկընտրանքի առաջ. կա'մ շարունակել ընթանալ իր անկախ զարգացման և արժանապատիվ կյանքի ճանապարհով՝ պահպանելով ազգային ինքնությունը, կա'մ կրկնել մեր հայրենակիցների սարսափելի ճակատագիրը, ովքեր ժամանակին ապրել են ներկայումս Ադրբեջանի կազմում գտնվող Նախիջևան անունով տարածաշրջանում:
Խորհրդային Ադրբեջանի կազմում 70 տարիների ընթացքում Նախիջևանի ողջ հայ բնակչությունն իսպառ վերացել է։ Նախիջևանի հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգությունն ամբողջությամբ ոչնչացվել է։ Այժմ Ադրբեջանը փորձում է ստիպել արցախահայությանն արժանանալ նույն ճակատագրին»,- ընդգծել է Գևորգյանը:
Պատգամավորը կոչ է անում Եվրոպայի խորհրդին հստակ և խիստ ազդանշան ուղարկել ղարաբաղյան հակամարտության բոլոր կողմերին առ այն, որ միջազգային հանրությունը կշարունակի աջակցել հակամարտության կարգավորման երեք հիմնական սկզբունքներին, որոնք սահմանված են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից:
«Այդ սկզբունքներից մեկը՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառումը, բազմիցս խախտվել է և շարունակում է խախտվել այս օրերին։ Այդ իսկ պատճառով միջազգային հանրությունը չի կարող Արցախի հայ ժողովրդից պահանջել ապրել Ադրբեջանի տիրապետության ներքո, որը հայերի նկատմամբ էթնիկ զտումների պետական քաղաքականություն է իրականացնում։ Պետություն, որը երեք տասնամյակների ընթացքում նրանց դեմ երեք լայնածավալ պատերազմ է սանձազերծել։ Պետություն, որը փորձում է վերաշարադրել տարածաշրջանի
պատմությունը՝ ժխտելու համար հայկական ժառանգության և մշակույթի զուտ գոյությունը։ Եվ վերջապես՝ մի պետություն, որը չի ամաչում հրապարակայնորեն հայտարարել նաև Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ իր տարածքային նկրտումների մասին»,- շեշտել է Գևորգյանը:
Պատգամավորը հավատում է, որ խաղաղությունը տարածաշրջանում այլընտրանք չունի:
«Երկարաժամկետ և կայուն խաղաղության համար անհրաժեշտ են փոխընդունելի լուծումներ: Մեր կազմակերպության համար կարևոր մարտահրավեր է սահմանափակել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը մերժելու գործում գազի և նավթի դիմաց Եվրոպայի լուռ համաձայնությունն ապահովելու Ադրբեջանի ջանքերը»,- ասել է Գևորգյանը:
Պատգամավորը նաև անդրադարձել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի կողմից հայերին ուղղված «Գորշ գայլերի» ժեստի ցուցադրությանը:
«Նախօրեին շոկ էր տեսնել, որ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Չավուշօղլուն, անձ, ով այս վեհաժողովի նախագահն է եղել երկու տարի, Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգների հետ հաղորդակցվում է հայտնի թուրք ազգայնական ահաբեկչական կազմակերպության ժեստերով: Նման պահվածքը պետք է անընդունելի լինի և դատապարտվի Եվրոպայի խորհրդի կողմից: Կոչ եմ անում Թուրքիայի ներկայացուցիչներին նույն ջանասիրությամբ լծվել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու գործին»,- եզրափակել է Գևորգյանը:

Международное сообщество не может требовать, чтобы армяне Арцаха жили под властью Азербайджана: Геворгян в ПАСЕ
В своем выступлении на весенней сессии ПАСЕ депутат от партии «Айастан» Армен Геворгян коснулся проблемы Нагорного Карабаха, а также отрицания Турцией Геноцида армян.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 апреля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Геворгян отметил, что Геноцид армян является преступлением против человечности, что отрицают два члена Совета Европы - Турция и Азербайджан.
«Международная ассоциация исследователей геноцида называет «отрицание» последней стадией того же самого геноцида. Есть еще одна вещь, которую Азербайджан сегодня отрицает при поддержке Турции, а именно право армян жить на своей исторической родине.
После 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном осенью 2020 года в Республике Арцах, в Нагорном Карабахе, армянский народ оказался перед дилеммой. или продолжать самостоятельное развитие, живя достойно, сохраняя национальную идентичность, или повторяя страшную судьбу наших соотечественников, некогда проживавших в районе под названием Нахичевань, ныне входящем в состав Азербайджана.
За 70 лет советского Азербайджана полностью исчезло все армянское население Нахичевани. Армянское культурное и религиозное наследие Нахичевани полностью уничтожено. Сейчас Азербайджан пытается заставить армян Арцаха постичь такую же участь», - сказал Геворгян.
Депутат призвал Совет Европы направить четкий и сильный сигнал всем сторонам нагорно-карабахского конфликта о том, что международное сообщество будет и впредь поддерживать три ключевых принципа урегулирования конфликта, изложенные сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
«Один из этих принципов — неприменение силы или угрозы силой — неоднократно нарушался и продолжает нарушаться в наши дни. Именно поэтому международное сообщество не может требовать, чтобы армянский народ Арцаха жил под властью Азербайджана, который проводит государственную политику этнических чисток в отношении армян. Государство, которое за три десятилетия развязало против них три широкомасштабные войны. Государство, которое пытается переписать историю региона, чтобы отрицать существование армянского наследия и культуры в чистом виде. Наконец, государство, которому не стыдно публично заявить о своих территориальных устремлениях в отношении Республики Армения», - подчеркнул Геворгян.
Депутат считает, что альтернативы миру в регионе нет.
«Долгосрочный, прочный мир требует взаимоприемлемых решений. Для нашей организации важным вызовом является ограничение усилий Азербайджана по обеспечению молчаливого согласия Европы в вопросе отказа народа Арцаха на самоопределение в обмен на газ и нефть», — сказал Геворгян.
Депутат коснулся также демонстрации жеста «Серые волки» в адрес армян со стороны министра иностранных дел Турции Мевлута Чавушоглу.
«Вчера я был потрясен, увидев, как министр иностранных дел Турции Чавушоглу, который уже два года является спикером Ассамблеи, общается с потомками переживших Геноцид армян посредством жестов известной турецкой националистической террористической организации. Такое поведение должно быть неприемлемым и осужденным Советом Европы. Призываю представителей Турции с таким же усердием работать над признанием Геноцида армян», - заключил Геворгян.