Միջազգային հանրությունը չի կարող Արցախի հայությունից պահանջել ապրել Ադրբեջանի տիրապետության ներքո. Գևորգյանի ելույթը` ԵԽԽՎ-ում
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը ԵԽԽՎ-ի գարնանային նստաշրջանի ընթացքում ունեցած ելույթում խոսել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի, ինչպես նաև Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գևորգյանը նշել է, որ Հայոց ցեղասպանությունը`մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն, որը հերքում են Եվրոպայի խորհրդի երկու անդամները՝ Թուրքիան և Ադրբեջանը:
«Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիան «ժխտումն» անվանում է ցեղասպանության նույն հանցագործության վերջին փուլ: Կա մեկ այլ բան էլ, որ մեր օրերում Ադրբեջանը ժխտում է Թուրքիայի աջակցությամբ, այն է ՝ իրենց պատմական հայրենիքում ապրելու հայերի իրավունքը:
2020 թվականի աշնանը Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմից հետո Արցախի Հանրապետությունում՝ Լեռնային Ղարաբաղում, հայ ժողովուրդը կանգնած է երկընտրանքի առաջ. կա'մ շարունակել ընթանալ իր անկախ զարգացման և արժանապատիվ կյանքի ճանապարհով՝ պահպանելով ազգային ինքնությունը, կա'մ կրկնել մեր հայրենակիցների սարսափելի ճակատագիրը, ովքեր ժամանակին ապրել են ներկայումս Ադրբեջանի կազմում գտնվող Նախիջևան անունով տարածաշրջանում:
Խորհրդային Ադրբեջանի կազմում 70 տարիների ընթացքում Նախիջևանի ողջ հայ բնակչությունն իսպառ վերացել է։ Նախիջևանի հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգությունն ամբողջությամբ ոչնչացվել է։ Այժմ Ադրբեջանը փորձում է ստիպել արցախահայությանն արժանանալ նույն ճակատագրին»,- ընդգծել է Գևորգյանը:
Պատգամավորը կոչ է անում Եվրոպայի խորհրդին հստակ և խիստ ազդանշան ուղարկել ղարաբաղյան հակամարտության բոլոր կողմերին առ այն, որ միջազգային հանրությունը կշարունակի աջակցել հակամարտության կարգավորման երեք հիմնական սկզբունքներին, որոնք սահմանված են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից:
«Այդ սկզբունքներից մեկը՝ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառումը, բազմիցս խախտվել է և շարունակում է խախտվել այս օրերին։ Այդ իսկ պատճառով միջազգային հանրությունը չի կարող Արցախի հայ ժողովրդից պահանջել ապրել Ադրբեջանի տիրապետության ներքո, որը հայերի նկատմամբ էթնիկ զտումների պետական քաղաքականություն է իրականացնում։ Պետություն, որը երեք տասնամյակների ընթացքում նրանց դեմ երեք լայնածավալ պատերազմ է սանձազերծել։ Պետություն, որը փորձում է վերաշարադրել տարածաշրջանի
պատմությունը՝ ժխտելու համար հայկական ժառանգության և մշակույթի զուտ գոյությունը։ Եվ վերջապես՝ մի պետություն, որը չի ամաչում հրապարակայնորեն հայտարարել նաև Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ իր տարածքային նկրտումների մասին»,- շեշտել է Գևորգյանը:
Պատգամավորը հավատում է, որ խաղաղությունը տարածաշրջանում այլընտրանք չունի:
«Երկարաժամկետ և կայուն խաղաղության համար անհրաժեշտ են փոխընդունելի լուծումներ: Մեր կազմակերպության համար կարևոր մարտահրավեր է սահմանափակել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը մերժելու գործում գազի և նավթի դիմաց Եվրոպայի լուռ համաձայնությունն ապահովելու Ադրբեջանի ջանքերը»,- ասել է Գևորգյանը:
Պատգամավորը նաև անդրադարձել է Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի կողմից հայերին ուղղված «Գորշ գայլերի» ժեստի ցուցադրությանը:
«Նախօրեին շոկ էր տեսնել, որ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Չավուշօղլուն, անձ, ով այս վեհաժողովի նախագահն է եղել երկու տարի, Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների ժառանգների հետ հաղորդակցվում է հայտնի թուրք ազգայնական ահաբեկչական կազմակերպության ժեստերով: Նման պահվածքը պետք է անընդունելի լինի և դատապարտվի Եվրոպայի խորհրդի կողմից: Կոչ եմ անում Թուրքիայի ներկայացուցիչներին նույն ջանասիրությամբ լծվել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու գործին»,- եզրափակել է Գևորգյանը:

Int’l community cannot demand Armenians of Artsakh to live under Azerbaijan’s rule – MP says at PACE
Member of Parliament of Armenia from the opposition “Armenia” faction Armen Gevorgyan delivered remarks at the PACE spring session, touching upon the Nagorno Karabakh conflict and Turkey’s denial of the Armenian Genocide.
STEPANAKERT, APRIL 26, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: Gevorgyan said that the Armenian Genocide is a crime against humanity that is denied by two members of the Council of Europe – Turkey and Azerbaijan.
“The International Association of Genocide Scholars calls the “denial” the last stage of the crime of genocide. There is also another thing that nowadays Azerbaijan, with the support of Turkey, denies the right of Armenians to live in their historic homeland.
After the 44-day war unleashed by Azerbaijan in autumn 2020, the Armenian people in the Republic of Artsakh, Nagorno Karabakh are facing a dilemma: either to continue the path  of their independent development and dignified life by preserving their national identity, or repeat the terrible fate of our compatriots who have lived in a region called Nakhijevan that is now part of Azerbaijan.
Within 70 years in Soviet Azerbaijan, the entire Armenian population of Nakhijevan has been completely eliminated. The Armenian cultural and religious heritage of Nakhijevan has been totally destroyed. Now Azerbaijan is trying to force the Artsakh-Armenians to suffer the same fate”, Gevorgyan said.
The MP called on the Council of Europe to send a clear and strong signal to all sides of the Karabakh conflict that the international community will continue supporting the three main principles of the conflict settlement, set by the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
“One of that principles - the non-use of force or threat of force, has been repeatedly violated and continues to be violated these days. Therefore, the international community cannot demand the Armenian people of Artsakh to live under the rule of Azerbaijan, which is conducting a state policy of ethnic cleansings against Armenians. A country which has unleashed three large-scale wars against them within three decades. A country which is trying to rewrite the history of the region to deny the pure existence of the Armenian heritage and culture. And finally, a country that is not ashamed to publicly announce also its territorial claims against Armenia”, Armen Gevorgyan said.
The lawmaker believes that peace in the region has no alternative.
“Mutually acceptable solutions are necessary for long-term and stable peace”, he said.
Gevorgyan also commented on Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu’s Grey Wolves salute in Uruguay directed against Armenians.
“It was shock to see that Turkish Foreign Minister Cavusoglu, a person who chaired this Assembly for two years, is communicating with the descendants of Armenian Genocide survivors with gestures of a well-known Turkish nationalist terrorist organization. Such behavior must be unacceptable and condemned by the Council of Europe. I call on the representatives of Turkey to start working with the same diligence towards the recognition of the Armenian Genocide”, he said.