Ադրբեջանը փորձում է ավարտին հասցնել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտումների վերջին փուլը. Էդուարդ Աղաջանյանը՝ ԵԽԽՎ-ում
Հայաստանի ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության անդամ Էդուարդ Աղաջանյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  Աղաջանյանը իր ելույթում նշել է, որ ուկրաինական ճգնաժամը և դրա հումանիտար հետևանքներն  այս պահին չափազանց կարևոր են Եվրոպայի խորհրդի համար՝ հավելելով, որ ինչպես կարելի էր ակնկալել, Ադրբեջանն օգտվեց միջազգային հանրության Ուկրաինայի շուրջ իրավիճակի ամբողջական կենտրոնացած լինելու հանգամանքից՝ ձեռնարկելով բացահայտ գործողություններ՝ խախտելով Մարդու իրավունքների ևհիմնարար ազատությունների եվրոպական կոնվենցիան։
«Մասնավորապես՝ հիմք ընդունելով Կառավարության պահանջը, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը կիրառել է միջանկյալ միջոցներ՝ կոչ անելով Ադրբեջանին ձեռնպահ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք կնպաստեն խաղաղ բնակչության Կոնվենցիայով ամրագրված երաշխիքների նկատմամբոտնձգություններին , ինչպես նաև կոչ անելով հարգել Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների եվրոպականկոնվենցիայով ամրագրված իրենց պարտավորությունները։ Չնայած վերոգրյալին, նույնիսկ Դատարանի միջանկյալ միջոցներից հետո Ադրբեջանը շարունակել է խախտել Կոնվենցիայով ստանձնածիր պարտավորությունները։ Որպես այդպիսին՝ 2022 թվականի փետրվարից ադրբեջանական զինուժը շարունակաբար ահաբեկել են Արցախի սահմանամերձ գյուղերի բնակչությանը ֆիզիկական սպառնալիքի և հոգեբանականճնշման տարբեր հանցավոր գործողությունների միջոցով, ինչպես նաև բարձրախոսներով ուղիղ, սպառնացող և վախեցնող հայտարարություններով՝ ուղղված խաղաղ բնակչությանը։ Պարբերաբար հնչող հայտարարություններում սահմանամերձբնակչությանը կոչեր են արվում դադարեցնել հողագործությունը և լքել իրենց տները, հակառակ դեպքում՝ սպառնում են ընտանիքներին ֆիզիկական ոտնձգություններով»,- ասել է Աղաջանյանը:
Նա հավելել է, որ նույն ժամանակահատվածում մարտի 7-ին Լեռնային Ղարաբաղում գազամատակարարումը դադարեցվել է՝ ավելի քան 150,000 մարդ թողնելով առանց ջեռուցման, շուրջ 1,5 մետր բարձրության ձյան և աննախադեպ ցրտի պայմաններում։
«Միջազգային հանրության ճնշման ներքո Ադրբեջանը մարտի 19-ին վերականգնել է գազի մատակարարումը, սակայն այն նորից դադարեցրել 2 օր անց։
Հարգելի գործընկերներ, վերոգրյալը էթնիկական զտման դասական օրինակ է։
Եվ մինչ միջազգային հարթակներում ադրբեջանցի պաշտոնյաները հաճախ հայտարարում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն ավարտված է, և որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը կարող են խաղաղ ապրել իրենց տներում, փաստացի Ադրբեջանը փորձում է ավարտին հասցնել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտումների վերջին փուլը՝ օգտվելով միջազգային հանրության Ուկրաինայի շուրջ իրավիճակի ամբողջական կենտրոնացած լինելու հանգամանքից։
Այդուամենայնիվ, Հայաստանը հանձնառու է մնում ՀարավայինԿովկասում խաղաղության օրակարգին և տեսնում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական և խաղաղ լուծումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո»,- եզրափակել է Էդուարդ Աղաջանյանը։

Azerbaijan attempts final round of ethnic cleansing of Armenians in Nagorno Karabakh, MP warns PACE
Member of Parliament of Armenia, the Chairman of the Parliamentary Committee of Foreign Relations and member of the Armenian delegation to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) Eduard Aghajanyan delivered a speech at the PACE spring session.
STEPANAKERT, APRIL 26, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: In his remarks, Aghajanyan said that Azerbaijan exploited the fact that the international community was pre-occupied with the Ukrainian crisis and undertook blatant actions in breach of European Convention on Human Rights and Fundamental Freedoms.
Below is the full speech:
“Indeed, the crisis in Ukraine and its humanitarian consequences are of utmost importance for the Council of Europe at this point.
Unfortunately, as one could anticipate, Azerbaijan took advantage of the total preoccupation of international community with the Ukrainian crisis, undertaking blatant actions in breach of European Convention on Human Rights and Fundamental Freedoms.
More specifically, based on the Government’s request, the European Court of Human Rights indicated interim measures by calling on Azerbaijan to refrain from actions that would contribute to breaches of civilians’ Convention rights and to respect their obligations under the European Convention on Human Rights and Fundamental Freedoms.
Despite the foregoing, even after the indication of the interim measures by the Court, Azerbaijan has continued to violate its obligations under the Convention.
As such, Since February 2022, Azerbaijani armed forces have continuously terrorized the population of the bordering villages of Artsakh through various criminal acts of physical threat and psychological pressure, through direct, threatening and intimidating statements addressed to the civilian population using loudspeakers. In regularly played statements the population of bordering villages are being told to stop farming and leave their homes, otherwise being threatened by physical reprise of their families.
During the same period, On March 7, the gas supply to Nagorno-Karabakh was disrupted, leaving over 150,000 people without heating, with 1.5 meters of snow on the ground and at an unprecedented freezing condition.
With much international pressure, Azerbaijan restored the gas supply on March 19 only to cut it out again after 2 days.
Dear colleagues, all of the abovementioned is a classical example of an act of ethnic cleansing. And while on international platforms, Azerbaijani officials often state that the Nagorno-Karabakh conflict is over and that Armenians of Nagorno-Karabakh can live peacefully in their homes, on the ground Azerbaijan is attempting to force a final round of ethnic cleansing of the Armenians of Nagorno-Karabakh, taking advantage of international community’s distraction by the Ukrainian crisis.
Despite this, Armenia remains committed to an agenda of peace in the South Caucasus and sees the final and peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict under the auspices of OSCE Minsk Group co-chairmanship.”