Ադրբեջանը փորձում է ավարտին հասցնել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտումների վերջին փուլը. Էդուարդ Աղաջանյանը՝ ԵԽԽՎ-ում
Հայաստանի ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության անդամ Էդուարդ Աղաջանյանը ելույթ է ունեցել ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի լիագումար նիստում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  Աղաջանյանը իր ելույթում նշել է, որ ուկրաինական ճգնաժամը և դրա հումանիտար հետևանքներն  այս պահին չափազանց կարևոր են Եվրոպայի խորհրդի համար՝ հավելելով, որ ինչպես կարելի էր ակնկալել, Ադրբեջանն օգտվեց միջազգային հանրության Ուկրաինայի շուրջ իրավիճակի ամբողջական կենտրոնացած լինելու հանգամանքից՝ ձեռնարկելով բացահայտ գործողություններ՝ խախտելով Մարդու իրավունքների ևհիմնարար ազատությունների եվրոպական կոնվենցիան։
«Մասնավորապես՝ հիմք ընդունելով Կառավարության պահանջը, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը կիրառել է միջանկյալ միջոցներ՝ կոչ անելով Ադրբեջանին ձեռնպահ մնալ այնպիսի գործողություններից, որոնք կնպաստեն խաղաղ բնակչության Կոնվենցիայով ամրագրված երաշխիքների նկատմամբոտնձգություններին , ինչպես նաև կոչ անելով հարգել Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների եվրոպականկոնվենցիայով ամրագրված իրենց պարտավորությունները։ Չնայած վերոգրյալին, նույնիսկ Դատարանի միջանկյալ միջոցներից հետո Ադրբեջանը շարունակել է խախտել Կոնվենցիայով ստանձնածիր պարտավորությունները։ Որպես այդպիսին՝ 2022 թվականի փետրվարից ադրբեջանական զինուժը շարունակաբար ահաբեկել են Արցախի սահմանամերձ գյուղերի բնակչությանը ֆիզիկական սպառնալիքի և հոգեբանականճնշման տարբեր հանցավոր գործողությունների միջոցով, ինչպես նաև բարձրախոսներով ուղիղ, սպառնացող և վախեցնող հայտարարություններով՝ ուղղված խաղաղ բնակչությանը։ Պարբերաբար հնչող հայտարարություններում սահմանամերձբնակչությանը կոչեր են արվում դադարեցնել հողագործությունը և լքել իրենց տները, հակառակ դեպքում՝ սպառնում են ընտանիքներին ֆիզիկական ոտնձգություններով»,- ասել է Աղաջանյանը:
Նա հավելել է, որ նույն ժամանակահատվածում մարտի 7-ին Լեռնային Ղարաբաղում գազամատակարարումը դադարեցվել է՝ ավելի քան 150,000 մարդ թողնելով առանց ջեռուցման, շուրջ 1,5 մետր բարձրության ձյան և աննախադեպ ցրտի պայմաններում։
«Միջազգային հանրության ճնշման ներքո Ադրբեջանը մարտի 19-ին վերականգնել է գազի մատակարարումը, սակայն այն նորից դադարեցրել 2 օր անց։
Հարգելի գործընկերներ, վերոգրյալը էթնիկական զտման դասական օրինակ է։
Եվ մինչ միջազգային հարթակներում ադրբեջանցի պաշտոնյաները հաճախ հայտարարում են, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունն ավարտված է, և որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերը կարող են խաղաղ ապրել իրենց տներում, փաստացի Ադրբեջանը փորձում է ավարտին հասցնել Լեռնային Ղարաբաղի հայերի էթնիկ զտումների վերջին փուլը՝ օգտվելով միջազգային հանրության Ուկրաինայի շուրջ իրավիճակի ամբողջական կենտրոնացած լինելու հանգամանքից։
Այդուամենայնիվ, Հայաստանը հանձնառու է մնում ՀարավայինԿովկասում խաղաղության օրակարգին և տեսնում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջնական և խաղաղ լուծումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո»,- եզրափակել է Էդուարդ Աղաջանյանը։

Азербайджан пытается завершить последний этап этнической чистки армян Нагорного Карабаха: Эдуард Агаджанян в ПАСЕ
На пленарном заседании весенней сессии ПАСЕ выступил председатель Постоянной комиссии по внешним связям Национального собрания Армении, член делегации Армении в ПАСЕ Эдуард Агаджанян.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 апреля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Агаджанян в своем выступлении отметил, что украинский кризис и его гуманитарные последствия очень важны для Совета Европы на данный момент, добавив, что, как и ожидалось, Азербайджан воспользовался тем, что международное сообщество полностью сосредоточено на Украине, совершает действия в нарушение Европейской конвенции о защите прав человека и основных свобод.
В частности, на основании запроса правительства Европейский суд по правам человека принял временные меры, призвав Азербайджан воздерживаться от действий, которые нарушили бы конвенционные гарантии гражданского населения, такие как соблюдение Европейской конвенции о правах человека и основных свободах. Несмотря на вышеизложенное, даже после обеспечительных мер Суда Азербайджан продолжал нарушать свои обязательства по Конвенции. Таким образом, с февраля 2022 года Вооруженные силы Азербайджана продолжают запугивать население приграничных сел Арцаха посредством угроз физической расправы, различных преступных действий психологического воздействия, а также прямых, угрожающих и запугивающих высказываний в адрес гражданского населения через громкоговорители. «Заявлениями призывают приграничное население прекратить заниматься сельским хозяйством, покинуть свои дома, в противном случае угрожают семьям физической расправой», - сказал Агаджанян.
Он добавил, что в тот же период, 7 марта, в Нагорном Карабахе была прекращена подача газа, в результате чего без отопления остались более 150 тысяч человек, в условиях беспрецедентного снега высотой около 1,5 метра.
«Под давлением международного сообщества Азербайджан возобновил поставки газа 19 марта, но прекратил их через два дня.
Уважаемые коллеги, это классический пример этнической чистки.
И хотя на международных площадках азербайджанские чиновники часто заявляют, что нагорно-карабахский конфликт окончен и что армяне Нагорного Карабаха могут мирно жить в своих домах, фактически Азербайджан пытается завершить последний этап этнических чисток армян Нагорного Карабаха, пользуясь тем обстоятельством, что международное сообщество полностью сосредоточено на ситуации вокруг Украины.
«Тем не менее, Армения остается приверженной мирной повестке дня на Южном Кавказе, видит окончательное, мирное решение нагорно-карабахского конфликта под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ», - заключил Эдуард Агаджанян.