ԱՄՆ-ը դեմ է ԼՂ-ում ցանկացած միակողմանի գործողությունների, հատկապես Ադրբեջանի կողմից, որոնք միայն սրում են իրավիճակը․ ԱՄՆ պետքարտուղար
ԱՄՆ-ը հանդես է գալիս Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հակամարտությունը երկարաժամկետ սկզբունքով լուծելու օգտին, ինչպես նաև դեմ է միակողմանի քայլերին այս առումով։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ 27 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Tert.am-ի փոխանցմամբ, այս  մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը։
«Ես շատ ակտիվ և անմիջականորեն շփվել եմ և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի ղեկավարության հետ։ Մասնավորապես, վերջերս՝ մեկ շաբաթ առաջ, հեռախոսազրույցներ ունեցա վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Ալիևի հետ, ինչպես նաև այս երկրների արտաքին գործերի նախարարների հետ՝ փորձելով խթանել Լեռնային Ղարաբաղի հարցի երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորման հեռանկարները»,- ասել է Բլինքենը
Նրա խոսքով՝ Վաշինգտոնն այդ կապակցությամբ «մշակում և խթանում է վստահության ամրապնդման տարբեր միջոցառումներ»։
«Մենք դեմ ենք ցանկացած միակողմանի գործողությունների, հատկապես Ադրբեջանի կողմից, որոնք միայն սրում են իրավիճակը»,- ընդգծել է ամերիկյան դիվանագիտության ղեկավարը։

Мы против односторонних шагов, обостряющих ситуацию, особенно со стороны Азербайджана: Госсекретарь США
Госсекретарь США Энтони Блинкен обвинил Азербайджан в эскалации напряженности из-за Нагорного Карабаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 апреля, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. Выступая на заседании комитета Сената США по международным отношениям, госсекретарь США заявил, что США выступают за долгосрочное урегулирование нагорно-карабахского конфликта, но против односторонних шагов в этом направлении.
"У меня налажено достаточно активное и прямое сотрудничество с руководством как Армении, так и Азербайджана. В частности, неделю назад я разговаривал по телефону с премьер-министром Николом Пашиняном, президентом Ильхамом Алиевым, а также с министрами иностранных дел двух стран, пытаясь помочь и способствовать долгосрочному политическому урегулированию карабахского вопроса", — сказал Блинкен.
По его словам, Вашингтон разрабатывает и продвигает различные меры укрепления доверия в этой связи.
"Мы выступаем против любых односторонних действий по дестабилизации ситуации, особенно со стороны Азербайджана", - сказал Энтони Блинкен.