Մայր բուհում գիտագործնական կոնֆերանս է կազմակերպվել
Այսօր՝ ապրիլի 27-ին, Արցախի պետական համալսարանում կազմակերպվել է «Արդի պայմաններում կրթության ոլորտում հոգեբանական աշխատանքի առաջնահերթ ուղղությունները» թեմայով գիտագործնական կոնֆերանս:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ կոնֆերանսին ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Անահիտ Հակոբյանը:
«Հայի ինքնության անսպառ եռանդն ու ներուժն արտահայտված են մեր հայրենիքում, մեր երազների երկիր Արցախ աշխարհում: Այսօր մեր պետությունում ռազմահայրենասիրական ոգին բարձր պահելու, ազգային-ազատագրական վեհ գաղափարներով մեր սերունդներին տոգորելու համար անչափ կարևոր է կրթական ոլորտի բարելավումը, ինչպես նաև համընդհանուր ներառական կրթության ապահովումը բոլոր մակարդակներում: Այսպիսի գիտագործնական կոնֆերանսները կոչված են ամրակայելու մեր ոգին»,-նշել է Ա. Հակոբյանը:
Բուհի ռեկտոր Արմեն Սարգսյանը ելույթի իր խոսքում նշեց, որ 44-օրյա պատերազմից հետո ԱՀ կրթօջախներում առաջացան նոր մարտահրավերներ, քանի որ ուսումնական գործընթացը կազմակերպելու օրինաչափ ընթացքը խախտվեց, և մեծ կարիք կար նաև հոգեբանական աշխատանքներ տանելու և´ աշխատակիցների, և´ աշակերտների, և´ ուսանողների շրջանում:
278984421_1021926165425783_4416449468060258301_n.jpg (33 KB)
«Հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում բուհում իրավիճակը շատ ծանր էր, և երբ 2020 թվականի դեկտեմբերի 1-ին մենք վերսկսեցինք պարապմունքները, պետք է ասեմ, որ դասապրոցեսին մասնակցում էր պրոֆեսորադասախոսական և ուսանողական կազմի ընդամենը 3%-ը, բայց կարողացանք հաղթահարել այդ դժվարությունները, և բուհի կրթական գործընթացն իր բնականոն հուն վերադարձավ: Սակայն ծանր էր իրավիճակը այն առումով, որ դասախոսները, և, հատկապես, ուսանողները, գտնվում էին հոգեբանորեն ճնշված վիճակում, և մենք, ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության հետ համատեղ, նախաձեռնեցինք ու կարճ ժամանակում անցկացրեցինք բազմաթիվ խորհրդակցություններ, որոնցում ներգրավեցինք ռուսական խաղաղապահ ուժերի հոգեբանական խմբերին»,-ներկայացրել է ռեկտորը՝ ընդգծելով, որ «Հոգեբանություն» կրթական ծրագիրը բուհի ամենամեծ առաջընթաց ունեցող ծրագրերից է:
Նա նշել է, որ բուհը մեծ սիրով կհամագործակցի ԱՀ հանրակրթական դպրոցների հետ` ցույց տալով անհրաժեշտ հոգեբանական օգնություն:
ԱՀ նախագահի խորհրդական, հ.գ. թ. Լուսինե Ղարախանյանը մեզ հետ զրույցում ողջունելի է համարել կոնֆերանսի կազմակերպումը:
279031943_3284729301813909_1245646113998455836_n.jpg (35 KB)
«Մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որպեսզի կրթական համակարգում հոգեբանական ծառայություններն աշխատեն ըստ էության: Մեր հոգեբանները, տնօրենները, վարչական աշխատողները պետք է ունենան ապրումակցման քարտեզ: Մենք գալիքը փրկելու ենք կրթական համակարգի միջոցով»,-ասել է մեր զրուցակիցը:
279205592_980188862640092_6282754961014152258_n.jpg (47 KB)
Գիտագործնական կոնֆերանսին զեկույցներով հանդես են եկել ԱրՊՀ պրոռեկտոր, հ.գ.թ., դոցենտ Վիտյա Յարամիշյանը, Որակի ապահովման կենտրոնի ղեկավար, բ.գ.թ., դոցենտ Շուշանիկ Սաղյանը, հանրակրթական դպրոցների տնօրեններ, ուսանողներ:

В АрГУ организована научно-практическая конференция
Сегодня, 27 апреля, в Арцахском государственном университете была организована научно-практическая конференция на тему «Приоритеты психологической работы в сфере образования в современных условиях».
СТЕПАНАКЕРТ, 27 апреля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", на конференции с приветственным словом выступила министр образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах Анаит Акопян.
"Неисчерпаемая энергия и потенциал армянской идентичности выражены на нашей родине, в стране нашей мечты Арцахе. Сегодня для того, чтобы поддерживать высокий военно-патриотический дух в нашей стране, прививать нашим поколениям высокие идеи национального освобождения, очень важно совершенствовать образовательную сферу, а также обеспечить всеобщее инклюзивное образование на всех уровнях. Такие научно-практические конференции призваны укреплять наш дух", - отметила А. Акопян.
В своем выступлении ректор университета Армен Саргсян отметил, что после 44-дневной войны в учебных заведениях Республики Арцах возникли новые вызовы, так как был нарушен нормальный процесс организации учебного процесса, возникла большая потребность в психологической работе среди сотрудников, учащихся и студентов.
278984421_1021926165425783_4416449468060258301_n.jpg (33 KB)
«В послевоенный период ситуация в университете была очень сложной. Когда мы возобновили занятия 1 декабря 2020 года, надо сказать, что на занятиях участвовало всего 3% студенческого и профессорско-преподавательского состава, но мы смогли преодолеть эти трудности, учебный процесс в университете нормализовался. Однако ситуация была сложной в том смысле, что преподаватели, особенно студенты, находились в состоянии психологического дистресса. Мы совместно с Министерством образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах инициировали и в короткие сроки провели ряд консультаций с привлечением психологических групп российских миротворческих сил»,- представил ректор, подчеркнув, что образовательная программа «Психология» является одной из самых прогрессивных программ вуза.
Он отметил, что университет с удовольствием будет сотрудничать с общеобразовательными школами Республики Арцах, оказывая необходимую психологическую помощь.
В беседе с нами советник президента Республики Арцах, к.п.н.  Лусине Караханян приветствовала организацию конференции.
279031943_3284729301813909_1245646113998455836_n.jpg (35 KB)
«Мы должны сделать все возможное, чтобы психологические службы в системе образования работали по существу. Наши психологи, директора, административный персонал должны иметь карту эмпатии. Мы спасем будущее через систему образования», — сказала наша собеседница.
279205592_980188862640092_6282754961014152258_n.jpg (47 KB)
На научно-практической конференции с докладами выступили проректор АрГУ, к.п.н., доцент Витя Ярамишян, руководитель Центра обеспечения качества, к.ф.н., доцент Шушаник Сагиян, директора общеобразовательных школ, студенты.